Uroczy dzięcioł białoszyi

Uroczy dzięcioł białoszyi

JanAdamski.eu
Dzięcioł białoszyi to ptak rzadko u nas występujący (w całej Polsce jest tylko kilka tysięcy par), ale bardzo podobny do dzięcioła dużego (ok. milion par); łatwo go zatem pomylić z dzięciołem dużym. Jednak to, że pomyłki takie zdarzają się obserwatorom ptaków – szczególnie tym mniej wprawionym – to drobnostka w porównaniu z tym, że zdarzają się… samym dzięciołom. Tak! Od czasu do czasu tworzą się pary mieszane obu gatunków, które dochowują się potomstwa. Swego czasu opublikowałem na blogu wpis pokazujący takiego domniemanego mieszańca. Domniemanego – bowiem nie miałem całkowitej pewności czy był to mieszaniec czy po prostu dzięcioł duży.

Mieszańce międzygatunkowe zdarzają się w świecie zwierząt dość często i w większości przypadków takie osobniki są bezpłodne. Ale np. ok. 5% samic muła (czyli mieszańca osła z koniem) jest płodnych. Nie ma na razie wiarygodnych badań dotyczących płodności lub bezpłodności potomstwa mieszanych par dzięciołów dużych i białoszyich. Na ogół przyjmuje się, że są one bezpłodne, ale tu i ówdzie można się natknąć na informację o zaobserwowanych parach: mieszaniec/ dzięcioł duży lub mieszaniec/ dzięcioł białoszyi, które dochowują się potomstwa. Nie są to jednak informacje potwierdzone.

#ptaki #dzieciol #ornitologia #ciekawostkiprzyrodnicze #obserwacje

Komentarze (1)

TRPEnjoyer

Nie widzę różnicy między nim a dzięciołem dużym, autor też ich nie podał, skoro same ptaki się mylą to pewnie inna "rasa" a nie gatunek. Jakby "mieszaniec" był bezpłodny, to byłby dobry argument za tą tezą.

Zaloguj się aby komentować