Urbex nie śpi.
Mój pierwszy urbex po latach. Cementowania Szczakowa w Jaworznie. Niewiele już zostało. Miasto systematycznie wyburza pozostałości tego ogromnego zakładu. Pozostały dwa silosy i kilka fragmentów większych budynków. Uważam, że takie miejsca jak to, albo np. Cementownie Grodziec, powinno się zachować i zabezpieczyć jako "trwałą ruinę" Coś jak ruiny zamków. Bo takie "nowożytne" obiekty, to stają się takimi samymi reliktami, jak zamki, dwory i pałace. Ja wiem, że wyburzenie, a tym bardziej rewitalizacja to ogromny hajs. Ale zabezpieczenie jako trwała ruina, to już chyba, nie są miliony. Szkoda mi tych miejsc. Kiedy tam byłem pierwszy raz, ok. 2004r. ogrom zakładu przytłaczał. Ostatnie zdjęcię jest właśnie z tego okresu, robione jeszcze Zenitem na czarno białym filmie.
Dziś znika to w oczach. Smutłem...
#urbex #hdr #ciekawostki #tworczoscwlasna #fotografia
34334fae-2e11-4f65-b541-c3a082cc4021
15e406da-d0ed-4634-bf16-967f05aa84f6
4e224642-d871-4ca4-89ed-574214f4216e
moderacja_sie_nie_myje

Wiesz, to znika dlatego, że tak naprawdę nie ma większej wartości i podobnych miejsc było dużo. Upamiętnienie zdjęciem wg mnie jest wystarczające. Widziałeś na żywo coś czego już nikt więcej nie zobaczy

Klamra

@moderacja_sie_nie_myje Nie do końca. To samo mówili ludzie, kiedy pozyskali cegłę lub kamień z okolicznych zamków, których teraz nie ma. Dla nich to był wtedy śmieć z jakiś dawnych czasów. Stare, niepotrzebne, nie pasujące do czasów. A teraz? Spuścizna historyczna. Z takimi zakładami jest tak samo, tylko ludzie jeszcze nie zajarzyli, że to wartość. Dla nich to prl-owski śmieć. Nie przekreślam ani ruin zamku, ani ruin fabryki. To jest rozwój ludzkości.

moderacja_sie_nie_myje

@Klamra Zamki były związane z konkretnymi ludzmi, były jakieś legendy o nich ( ok, po czasie wymyślone) i przede wszystkim miały właścicieli którzy coś przez lata rozbudowywali, odbudowywali, były jakieś zajazdy, bitwy, urodzili się tam albo zmarli słynni ludzie.

A cementownia? To trochę inny kaliber ale rozumiem o co Ci chodzi. Jakiś fragment można by zabezpieczyć ale problem jest pewnie taki, że jest właściciel terenu który ma inne plany wobec tego. W średniowieczu też nie zdarzało się, żeby w miarę nowe obiekty zostawały zabytkami, musiały przejść przez wiele szczęśliwych zbiegów okoliczności żeby dotrwać do naszych czasów i zostać otoczone opieką ( a pewnie to i tak ułamek z tych, które istniały i bezpowrotnie zostały zniszczone bez żadnego śladu).

Klamra

@moderacja_sie_nie_myje Fabryki to też konkretni ludzie. I legendy z nimi związane. Czy to urban legend czy prawdziwe. Ale tak samo jak w średniowieczu, czy innych epokach. Np. John Baildon. To jest gruba postać akurat. Ale było wielu pomniejszych. Żeby przytoczyć Cementownie Szczakowa: Zdzisław Krudzielski, to wieloletni dyrektor tejże cementowni, światowy człowiek, jednocześnie związany mocno z regionem w którym spędził 3/4 życia. Dowodem jest to, że kazał się pochować na cmentarzu w dzielnicy Dobra w Jaworznie. Nie był nawet z tego miasta. Jego grób stoi do dzisiaj na tym cmentarzu. Niby zwykły zakład produkcyjny. Ale jeden z pierwszych eksportujących cement do Brazylii. Trzeci największy w europie. I dorobił się tego za czasów dyrektorstwa Krudzielskiego. Tak. Nie był królem, Nie był Mieszkiem, ani Napoleonem. Ale czy w tym wypadku nie warto upamiętniać ani takich osób, ani budowli, albo zdarzeń? To nie jest spuścizna? Dla mnie tak samo ważny jest chrzest Polski, jak i rewolucja przemysłowa. A może nawet i rewolucja przemysłowa jest ważniejsza dla mnie. Bo od pary wszystko wyjebało w kosmos w tempie przyspieszaającym. Na początku 20tego wieku jeździły parowozy a teraz 100 lat później gadamy na ChatGPT. Kiedy postęp miał takie przerażające tempo? Z perspektywy dzisiejszych czasów, taka cementowania ma taką samą wartość jak zamek w Ogorodzieńcu. Przynajmniej dla mnie. Jeśli nie byłeś w Cementowni Grodzieć, to zapraszam. Zobaczysz jaki to jest "Technologiczny Zamek"

moderacja_sie_nie_myje

@Klamra Nie byłem, nie wiedziałem, że to ma taką historię. Czyli to nie jakaśtam cementownia

Zaloguj się aby komentować