Uprawa konopi w Polsce. Czy to się opłaca? Ekspert: To dochodowa działalność. Ile można zarobić?

Uprawa konopi w Polsce. Czy to się opłaca? Ekspert: To dochodowa działalność. Ile można zarobić?

strefabiznesu.pl
Uprawa konopi siewnych to dochodowa działalność. Z danych Polityka Insight wynika, że w 2019 r. przychody rolników z upraw konopi przemysłowych sięgnęły 36 mln zł, z czego 82 proc. stanowiły wpływy ze sprzedaży kwiatostanów, a 13 proc. ze sprzedaży ziaren. Sprzedaż pozostałych surowców rolnych była tylko dodatkiem i stanowiła 3 proc. w przypadku włókien z łodyg i 2 proc. w przypadku słomy.
Konopie włókniste w 2022 uprawiane były na zaledwie 1786 hektarach - to już drugi z kolei rok wyraźnych spadków konopnych zasiewów. W 2020 roku areał upraw konopi wynosił ponad 3,5 tysiąca hektarów. Skąd te spadki?
Negatywny wpływ na zmniejszenie areału upraw konopi włóknistych miały zasadniczo 3 czynnik:
  • po pierwsze oczekiwana zielona hossa na „zielone złoto” nie była taka, jak byśmy sobie tego życzyli. Dlatego też w latach 2020-2021 pojawiła się nadpodaż surowca, co spowodowało konieczność redukcji zasiewanego areału.
  • po drugie brak dopłat bezpośrednich do uprawy konopi odmiany FINOLA, co sprawiło, że jedna z najłatwiejszych w uprawie odmian i dobrze plonująca, stała się w Polsce mnie opłacalna niż w innych krajach UE. Wynikało to z przeprowadzonych badań zwartości THC.
  • po trzecie wzrost cen na rynkach światowych innych płodów rolnych, takich jak rzepak, pszenica, kukurydza skłoniły rolników do zasiewów swojego areału bardziej rentownymi płodami.
#cbd #marihuana #rolnictwo #konopie

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować