Legenda głosi że wzmiankowany był już w 158 roku n.e. przez Klaudiusza Ptolemeusza, potem przez Jana Długosza, który nazwał Kalisz najstarszym miastem Polski. Starówka wygląda zacnie i również mam wrażenie że ma coś w sobie z miast rzymskich. Pomyślałem że może rzeczywiście coś w tym być chociaż dowody są marne to spróbowałem sam zrobić swoją 5 minutową analizę przestrzenną.
Szybko znalazłem w internecie moduł rzymskiego obozu jak wiemy na podstawie którego powstało wiele miast w Europie i Azji. Przeliczyłem jednostki ze stóp rzymskich, obrysowałem trakty na starówce w Kaliszu i wstawiłem na wierzch moduł obozu rzymskiego.
Oceńcie/zweryfikujcie sami, zielonym drogi starówki w Kaliszu, czerwonym moduł obozu rzymskiego, z boku użyte źródło.
Obrazek analizy w pierwszym komentarzu pod postem.
No a sam rysunek poniżej. Temat najtrudniejszy jak do tej pory, nie mogłem pozwolić sobie na detale, obrazek też w oryginale ogromny stąd ta obsuwa. Serdecznie zapraszam do komentowania i krytyki. Jeśli Ci coś się podoba lub nie podoba, coś byś zmienił, śmiało, nie ważne czy się znasz czy nie. To jest tworzone dla odbiorcy i zależy mi na tym aby zrozumieć Twoją percepcję. Wyłącznie dla siebie tego nie rysuję. Czasem spędzam 16h nad obrazkiem, wtedy ciężko złapać dystans.
Ps: Obrazki publikuje tylko na hejto od razu po wykonaniu.
#digitalart #tworczoscwlasna #grafika
A tu moja pseudo analiza przestrzenna
Komentarz usunięty
Nie chcę psuć zabawy, ale większość miast lokowanych na prawie niemieckim ma bardzo podobny układ urbanistyczny, więc podobną siatkę można narysować w wielu miejscowościach
Ale ona ma konkretny wymiar. Nie wyskalowałem jej specjalnie aby pasowała. Układ a wielkość podziałów to co innego. Pasują główne trakty jak i pomniejsze podziały. Można było by sprawdzić na większym przykładzie. Z doświadczenia wiem że jednak rozmiary rynków mocno się różnią.
@bori imperium rzymskie było w ch... Duże
Aż poprobowałem trochę poprzykładsć ten schemat do innych miast w Polsce, nie udało mi się dopasować nic. Dodatkowo próbowałem znaleźć informacje czy wymiary rynku były definiowane przy lokowaniu miast na prawie niemieckim, okazuje się że dostosowywane one były do zastanych już wcześniej warunków. Miasta nie były budowane od zera w momencie lokacji, dostały wtedy dodatkowe prawa.
Zaloguj się aby komentować