Szukam aplikacji / strony z doborem parametrów do tiga i migomatu znalazłem WeldConnect Froniusa ale jest bardo ubogi
#pracaspawaczamnieprzeistacza #spawanie
Toarddd

Raczej to musisz sam się nauczyć jak ustawić, bo z takich gotowców to i tak trzeba będzie robić jakieś poprawki. Ja staram się ustawić żeby podczas spawania był dziwięk podobny do smażenia kiełbasy na patelni i jest gites tylko że ja jeszcze nawet rolki drutu nie wyspawałem. Wołam @spawaczatomowy on powinien pomóc.

spawaczatomowy

@KUROT https://www.millerwelds.com/resources/weld-setting-calculators

Jedyna lipa to z cali na ludzkie

Apke też mają ale nie zaglądam.

Zakresy pobieżnie przejrzałem i wygląda rzetelnie


@Toarddd xd melduje się, a tę cebulkę smażoną znaleźć dla spawania prądem mieszanym I zwarciowym to jak najbardziej poprawnie

Na natryskowym ma huczeć, ale na tak wysokich prądach hobbystycznie się nie robi.

KUROT

@spawaczatomowy mam pamięć złotej rybki do ustawień i denerwuje mnie szukanie nastaw metodą prób. Spawam raczej grubsze elementy 6-12mm stal i tak 1-6 nierdzewkę i aluminium. Kalkulator millera jest już spoko ogarnia już chociaż drut rdzeniowy i ma podpowiedzi. Przy tigu dalej bieda ale jakiś punkt wyjscia już jest. Przy MAG mam problem z ustawieniem indukcyjnosci kompletnie tego nie ogarniam a ściśle mówiąc jak to wykorzystać w praktyce dla różnych drutów, grubości materiału, pozycji itp.

spawaczatomowy

@KUROT 

Przy MAG mam problem z ustawieniem indukcyjnosci

Ustaw to w połowie i się tym nie przejmuj.

Jak zaczniesz nadążać niuanse w zachowaniu jeziorka wyłapywać i je korygować ad hoc, to wtedy wróć do indukcyjności.


Im mniejsza indukcyjność - tym większe wtopienie, więcej odprysków, nieregularne lico.


Im większa indukcyjność - tym mniejsze wtopienie, mniej odprysków, regularna powierzchnia lica.


Różnice w indukcyjności wyraźniej zauważysz na wysokich prądach, a jeszcze wyraźniej na wysokich prądach korzystając z pulsu.

Na niskich prądach to są niuanse

spawaczatomowy

@KUROT wiem jak Ci pomóc.


Bierzesz kolegę w robótce - pokazujesz mu które pokrętło - ustawisz na minimum. Odpalasz palnik na próbeczce - gdy ustabilizuje się łuk, to prosisz kolegę, by powolutku podbijał indukcyjność na większą.


Na luzie wtedy wyłapiesz różnicę.


I teraz tak - jak PF robisz, to indukcyjność myk myk poniżej połowy.

Jak PA PB PG(to PG jako cienkie blaszki dla optycznie ładnej spoiny z góry na dół, bez wtopienia) to indukcyjność od połowy wzwyż.

Jak PE (sufit doczołowo) to indukcyjność od min do ćwiartki

Jak PC to około połowa i minimalnie więcej, PD (okap) podobnie

spawaczatomowy

@KUROT i jeszcze taki zonk:


Robiłem kiedyś w firmie z dwoma chyba esabami. Jeden miał indukcyjność neutralną w połowie nastawy, a drugi na maks nastawy. Jednym robiliśmy tylko na dużych prądach, drugim tylko do szpeju małego i drutu 0.8.


Obie maszyny kupione w tym samym czasie, ta druga była w "naprawie" ale nic nie dało.

KUROT

@spawaczatomowy Wielkie dzięki. Mam 3f shermana 251f z podajnikiem i ta indukcyjność jakoś lipnie działa conajmniej na 0.8 bo na 1.2 nigdy nie miałem czasu by testować skala tam jest od - 5 do 5 ustawione miałem na 0 i tak juz z 10 lat spawam xd. Zarówno przy migomacie jak i tigu brak jakielkowiek tabeli z rekomendowanymi nastawami. W końcu sam sobie to rozpisze bo jeszcze jak bym spawał codniennie to by nie było problemu ale jak po roku coś trzeba pilnie pospawać to już tak łatwo z nastawami nie jest

Zaloguj się aby komentować