"USA gotowe dać Ukrainie kontrowersyjne bomby kasetowe
Administracja Bidena naciska na prawodawców i sojuszników, aby odłożyli na bok obawy dotyczące praw człowieka, ponieważ regularne zapasy amunicji są wyczerpane.
W obliczu niepokojącego braku amunicji artyleryjskiej, powolnej kontrofensywy i coraz bardziej desperackich apeli Kijowa o zwiększenie uzbrojenia, administracja Bidena stoi przed nieuchronną decyzją, czy dostarczyć Ukrainie kontrowersyjne bomby kasetowe.
„Myśleliśmy o DPICM od dłuższego czasu” – powiedział w piątek w National Press Club gen. Mark A. Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, odnosząc się do ulepszonej amunicji konwencjonalnej o podwójnym przeznaczeniu. „Tak, oczywiście trwa proces decyzyjny”.
Wyżsi urzędnicy administracji i obrony w ostatnich tygodniach kontaktowali się ze Wzgórzem Kapitolińskim i sojusznikami, którzy od dawna sprzeciwiali się użyciu amunicji kasetowej, aby udowodnić, że jest ona potrzebna na ukraińskim polu bitwy i zapewnić, w jaki sposób zostanie użyta. Według osób zaznajomionych z rozmowami, zastępca doradcy ds.
Stany Zjednoczone doszły kilka miesięcy temu do wniosku, że broń kasetowa może być skutecznym narzędziem przeciwko postępującym wojskom rosyjskim i najemnikom Grupy Wagnera, zgodnie ze styczniową oceną wywiadu , która znalazła się wśród skarbnicy ujawnionych tajnych dokumentów uzyskanych przez The Washington Post. Ocena nastąpiła w trakcie trwającej od miesięcy brutalnej bitwy o miasto Bachmut we wschodniej Ukrainie.
Siły ukraińskie odkryły, że Rosjanie mają tendencję do gromadzenia się przed atakiem, co czyni ich podatnymi na amunicję kasetową, pociski zawierające dziesiątki, a nawet setki mniejszych bomb, które są rozproszone na danym obszarze. Broń „prawdopodobnie zwiększyłaby skuteczność [armii ukraińskiej] w walce z falami szturmowymi, ponieważ jedna amunicja kasetowa wykazuje taką samą śmiertelność jak 10 pocisków artyleryjskich kal. państwa dostarczyły Ukrainie i których obecnie brakuje.
W tym czasie prezydent Biden był przeciwny. „Zgodnie z naszą własną polityką mamy obawy co do użycia tego rodzaju amunicji” – powiedział w grudniu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w odpowiedzi na pytania dotyczące próśb Kijowa o broń.
Według kilku urzędników amerykańskich, którzy podobnie jak inni w tym raporcie, pod warunkiem zachowania anonimowości wypowiadali się na temat delikatnej kwestii, Biały Dom dokonuje obecnie przeglądu swojego stanowiska. „Zawsze mówiliśmy, że nasza pomoc w zakresie bezpieczeństwa będzie ewoluować wraz ze zmianami warunków na polu bitwy i tak jest nadal” – powiedział jeden z urzędników. „W ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy rosnące zapotrzebowanie na amunicję kasetową… która mogłaby pomóc w rozwiązaniu wszelkich niedoborów amunicji, z którymi [Ukraina] mogłaby się spotkać”.
Inny urzędnik powiedział, że Departament Stanu od dawna sprzeciwia się użyciu bomb kasetowych, ale sekretarz stanu Antony Blinken wycofał swój sprzeciw, ponieważ Pentagon czeka na ostateczną decyzję Bidena.
Pozostała troska administracji koncentruje się zarówno na optyce takiego posunięcia, zwłaszcza wśród sojuszników, jak i na skuteczności militarnej amunicji kasetowej na ukraińskim polu bitwy i długoterminowym zagrożeniu, jakie może stanowić dla ludności cywilnej.
„Nasi analitycy wojskowi potwierdzili, że DPICM byłyby przydatne zwłaszcza przeciwko wykopanym na rosyjskich pozycjach” – powiedziała Laura Cooper, zastępca asystenta sekretarza obrony zajmującego się Rosją i Ukrainą, podczas przesłuchania w Kongresie w zeszłym tygodniu. „Powód, dla którego nie widzicie postępu w zapewnianiu tej zdolności, dotyczy zarówno istniejących ograniczeń Kongresu dotyczących dostarczania DPICM, jak i obaw o jedność sojuszników” – dodał Cooper.
Kongres od lat wprowadza do zatwierdzanych przez siebie budżetów moratorium na eksport broni, choć są zapisy pozwalające prezydentowi na odstąpienie od tego zakazu. Prezydent Donald Trump usunął zastrzeżenie polityczne, zgodnie z którym wskaźnik niewybuchów, zwanych niewypałami, nie może przekraczać 1 procent.
Stany Zjednoczone są jednym z prawie czterdziestu krajów — w tym kilku innych członków NATO, a także Rosji, Chin i Ukrainy — które przechowują zapasy amunicji kasetowej i odmówiły przyłączenia się do ponad 120 innych krajów, które podpisały międzynarodową konwencję zakazującą ich wykorzystania, przekazywania lub produkcji.
Broń, która może być dostarczana przez artylerię, rakiety, bomby i pociski, eksploduje w powietrzu nad celem, uwalniając mniejsze podpociski na setki metrów.
Organizacje praw człowieka i inne rządy potępiły ich użycie jako z natury nieludzkie i masowe, dokumentując zakres, w jakim ta broń okaleczyła i zabiła tysiące cywilów na całym świecie, szczególnie ze względu na ich skłonność do pozostawiania niewypałów rozrzuconych po ziemi. Te ładunki wybuchowe mogą zostać uruchomione długo po zakończeniu konfliktu zbrojnego.
Cywile zostali okaleczeni przez bomby kasetowe w miejscach takich jak Wietnam i Laos dziesiątki lat po ich zrzuceniu, co podkreśla ich trwałe szkody. Krytycy twierdzą, że ich użycie w tym konflikcie sprawiłoby, że ostatni Ukrainiec, który zginął od bomby wystrzelonej podczas tej wojny, jeszcze się nie urodził.
„Są bezkrytyczne i krzywdzą cywilów” – powiedziała Sarah Yager, waszyngtońska dyrektor Human Rights Watch. „Mówimy również o złamaniu globalnej normy przeciwko używaniu amunicji kasetowej, przynajmniej w przypadku krajów, które wierzą w ludzkość nawet w czasie wojny”.
Według organizacji non-profit Landmine and Cluster Munition Monitor , Stany Zjednoczone używały tej broni w wielu przeszłych konfliktach, w tym w Azji Południowo-Wschodniej w latach 60. , powiedziała grupa.
Wojska ukraińskie mogą być również zagrożone przez własne użycie broni. Powszechne użycie bomb kasetowych przez Stany Zjednoczone podczas wojny w Zatoce Perskiej czasami wstrzymywało operacje bojowe, „ponieważ jednostki bały się napotkania niewybuchów”, zgodnie z raportem Government Accountability Office z 1993 r. i po wojnie.
„Te niewypały są niebezpieczne, ponieważ tak łatwo je wywołać, co czyni je zagrożeniem dla każdego, kto wejdzie na obszar, w którym zostały wystrzelone” – powiedział Brian Castner, starszy doradca ds. sytuacji kryzysowych w Amnesty International i były technik bombowców Sił Powietrznych. „To jak rozrzucanie przypadkowych min-pułapek na polu bitwy”.
Departament Obrony nie potwierdził, czy Stany Zjednoczone nadal produkują amunicję kasetową i nie jest jasne, co pozostało w ich arsenale, aby zapewnić Ukrainie. Wiele z nich zostało wycofanych z eksploatacji i przekształconych w inne zastosowania, takie jak rundy szkoleniowe, powiedział Mark Cancian, starszy doradca w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.
Rakieta, która prawdopodobnie zawiera bomby kasetowe, zostaje wbita w ziemię obok grobów po ostrzale na przedmieściach Charkowa w marcu 2022 r. (Sergey Bobok/AFP/Getty Images)
Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że zarówno Moskwa, jak iw mniejszym stopniu Kijów stosowały amunicję kasetową na Ukrainie od czasu inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina. Twierdzą, że amunicja kasetowa produkowana w Ameryce ma znacznie niższy wskaźnik awaryjności niż amunicja produkowana w innych krajach. Chociaż krytycy twierdzą, że Pentagon nie dostarczył wiarygodnych, zaktualizowanych danych, jeden z amerykańskich urzędników powiedział, że dwa rodzaje amerykańskiej amunicji, o których dyskutuje się w celu przesłania na Ukrainę, mają wskaźniki niewypałów wynoszące około 1,3 procent i 2,5 procent.
„Niestety, istnieje wiele obszarów Ukrainy, które są już mocno zaminowane lub mają niewybuchy” – powiedział jeden z amerykańskich urzędników, dodając, że Stany Zjednoczone będą nadal udzielać pomocy w usuwaniu tego „niezależnie od tego, czy sami dostarczymy amunicję kasetową”. ”.
Ponieważ administracja przedstawiła swoje argumenty, a wojna trwa już drugi rok, wielu sojuszników USA jest gotowych zgłosić jedynie symboliczny sprzeciw, chociaż mówi się, że zarówno Hiszpania, jak i Niemcy są bardziej stanowczo przeciwne, według urzędników europejskich i innych osób zaznajomionych z ich reakcje na działania lobbingowe.
W Waszyngtonie wielu republikańskich prawodawców od dawna opowiadało się za transferem, a użycie amunicji kasetowej cieszy się rosnącym poparciem ponadpartyjnym.
Reprezentant Adam Smith (Waszyngton), najwyższy demokrata w Komitecie Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, powiedział, że jest otwarty na dyskusję na ten temat, mówiąc Radzie Stosunków Zagranicznych w zeszłym miesiącu, że chociaż nie jest „za rozprzestrzenianiem amunicji kasetowej na całym świecie… jeśli ta broń jest pomocna, to myślę, że musimy to rozważyć”.
Ale kongresmen Jason Crow (D-Col.), weteran armii, wyraził zaniepokojenie zmianą polityki administracyjnej bez dalszych konsultacji.
„Dostarczanie amunicji kasetowej byłoby zmianą w stosunku do dość długiej polityki, która ma wpływ na obecne i przyszłe pola bitew. Nie traktuję tego lekko. Dlatego próbuję uzyskać więcej informacji, aby dowiedzieć się, co to dokładnie by było” – powiedział Crow, który został poinformowany przez Pentagon w zeszłym tygodniu i wysłał list w czwartek do sekretarza obrony Lloyda Austina z prośbą o dane dotyczące wskaźnika DPICM łachy.
Amunicja kasetowa to tylko jedna z wielu broni, o które Ukraina pilnie prosiła, gdy jej siły walczą o przebicie się przez potężną, wielowarstwową rosyjską obronę w kontrofensywie rozpoczętej kilka tygodni temu. Obawy wyrażane przez amerykańskich urzędników co do powolnego rozpoczęcia ukraińskich operacji teraz się zwielokrotniły, ponieważ zyski na polu bitwy zostały wstrzymane.
W wywiadzie udzielonym w tym tygodniu dla The Post, gen. Walerij Załużny, najwyższy oficer ukraińskiej armii, wyraził frustrację z powodu tempa dostaw broni od darczyńców i rosnących obaw wyrażanych przez zachodnich sponsorów. „[B]ez pełnego wyposażenia plany te nie są w ogóle wykonalne” – powiedział Załużny.
W tym tygodniu amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że nie spodziewają się żadnej rychłej decyzji o dostarczeniu Ukrainie taktycznych systemów rakietowych (ATACMS), które mają zasięg blisko 200 mil – czterokrotnie większy niż obecnie dostarczana amunicja amerykańska. Oprócz obaw związanych z użyciem przez Kijów pocisków do potencjalnego ostrzału przez rosyjską granicę, Pentagon ma ich ograniczoną liczbę i jest zaniepokojony gotowością USA.
Ale największym zmartwieniem są malejące zapasy amunicji w USA i sojusznikach do ciężkich haubic i innej artylerii precyzyjnej, dostarczonej zeszłego lata. Kraje darczyńcy przyznają, że nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości, aby zaspokoić wysoki popyt na Ukrainie w obliczu większych rosyjskich zapasów."
https://www.washingtonpost.com/national-security/2023/06/30/cluster-bombs-ukraine/
#ukraina #wojna #rosja #usa #polityka #bezsciemy
Na pewno to dostaną i ciężkie rakiety dalekiego zasięgu też. Moskwicze nie mają problemu z paleniem fosforem całych dzielnic więc nie rozumiem o co chodzi. Im szybciej dostaną to co trzeba tym szybciej wygrają wojnę a Fjutin zawiśnie za jaja na suchej gałęzi. Taka katastrofa wywoła w kacapii implozję która zakończy żywot tego imperium dziadów. Jest spora szansa na jego rozpad. Pozbawiona rejonów surowcowych stanie się normalnym państwem które weźmie udział wymianie światowej zamiast stacją benzynową napędzającą wojny. Inaczej to się nigdy nie skończy, putinizm przeżyje napędzany jakąś legendą o ciosie w plecy bla bla bla i wybierze jakąś nową ofiarę którą łatwo sklepać np. Kazachstan. Imperium kacapskie musi zdechnąć tu i teraz. HOUGH!
@Krzysztof_Listonosz kacapy uzywaja kasetowej od poczatku wojny do walenia po cywilach wiec gdzie tu jakas zmiana?
Problem z niewybuchami jest mocno zniwelowany przez to ze ruscy i tak zaminowali caly obszar, czesto narzutowo wiec nikt na dobra sprawe nie wie gdzie i trzeba to bedzie oczyszczac tak czy tak.
Jak i tak trzeba to robic to niech przynajmniej zdechnie wiecej kacapow zanim zdaza zrobic krzywde normalnym ludziom.
na szczęście my tez tego nie podpisaliśmy ..
Zaloguj się aby komentować