STOP DEWASTACJI POLSKIEGO ROLNICTWA! 15.09!
hejto.plChęć pomocy obywatelom Ukrainy w zeszłym roku wywołała wielką falę niepohamowanej euforii, którą Ukraina bardzo skutecznie wykorzystuje. Ukraiński rząd i powiązany z nimi biznes grają na emocjach opinii publicznej, wywierając presję i "wydrapując" w ten sposób kolejne pieniądze i przywileje.
Należałoby się w tej chwili zastanowić, czy te pieniądze i przywileje są im tak bardzo potrzebne? Wiele wskazuje na to, że Ukraina wykorzystała pomoc do stworzenia niezdrowej konkurencji. Doprowadziło to do sytuacji, w których producent żywności w Polsce i Unii Europejskiej nie ma najmniejszej szansy konkurować z ukraińskim oligarchą.
Świetnym przykładem takiego zdarzenia jest Taras Barszczowski — ukraiński "biznesmen", który w oczach Polaków jest hochsztaplerem i przestępcą. Jest on winien polskim firmom i rolnikom ok. 100 mln PLN, ale nic sobie z tego nie robi. Wystawiony za nim list gończy nie przeszkadza mu zalewać Unię ukraińskimi towarami.
Tłumaczenie automatyczne Google - Kiedy pojawiają się wyzwania – wydaje się, że adrenalina zwycięża – Taras Barszczowski - DYVYS (https://dyvys.info/2022/07/25/koly-ye-vyklyky-z-yavlyayetsya-adrenalin-shhob-peremogty-taras-barshhovskyj/))
Tłumaczenie automatyczne Google - Kiedy pojawiają się wyzwania – wydaje się, że adrenalina zwycięża – Taras Barszczowski - DYVYS (https://dyvys.info/2022/07/25/koly-ye-vyklyky-z-yavlyayetsya-adrenalin-shhob-peremogty-taras-barshhovskyj/))
Rewizję polsko-ukraińskich relacji w sferze biznesowej w sierpniu szczerze podsumował M. Podolak, doradca prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego. Stwierdził on, że Ukraina będzie konkurować z Polską i będzie bronić swoich interesów. Jednocześnie jednak, gdy Polska robi to samo — skarżą się.
Strona ukaińska nie tylko skarży się, ale bardzo często "nagina fakty" i kieruje wobec Polaków bardzo roszczeniowe słowa i decyzje. Przykładem tego niech będą lipcowe wypowiedzi premiera Ukrainy i jego współpracowników, w których kolportowali nieprawdę o tranzycie. Należy pamiętać, że Polska zapewniała i nadal zapewnia tranzyt.
Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria, Rumunia to kraje zalewane przez Ukrainę towarami. W związku z tym zapowiedziały one przedłużenie zakazu wbrew Unii, jeśli ta nie rozwiąże istniejącego problemu. Kilka dni przed decyzją, wszystkie te kraje zamierzają ją podtrzymać, ale konkrety pokazały tylko Polska i Węgry.
Rządy Polski i Węgier nie chcą destabilizować swoich krajów dla interesu ukraińskich oligarchów, którzy nie doceniają, a nawet wykorzystują swoich sojuszników. Z perspektywy Węgier to, w jaki sposób Ukraina odnosi się do Polski, to droga do "poświęcenia najważniejszego sojusznika".
Ukraina może poświęcić swojego głównego sojusznika - TŁUMACZENIE GOOGLE - ECONOMX HU
Pilnowanie tego co wyjeżdża i nie wjeżdża do Polski przez granicę jest niezwykle istotne dla interesu naszego kraju. Pozwolenie na zalewanie Polski niespełniającym norm, niskojakościowym zbożem i niszczenie interesu polskiego rolnika, może się źle skończyć dla stabilności żywieniowej kraju. Z tej perspektywy podejście Polski wydaje się jak najbardziej naturalne.
Problem natomiast dotyczy nie tylko zbóż — choć stanowczo ich dotyczy najbardziej. Owoce i warzywa to podobne problemy — zdjęte przez Unię Europejską cła, przywileje dla Ukrainy i tania (w stosunku do Unii) energia, niszczą polskich rolników. Po drugiej stronie stołu siedzą zaś ukraińscy oligarchowie, będący miliarderami.
Jeżeli Polska nadal chce być tak istotnym graczem w rolnictwie — a nawet zwiększać swoje możliwości i kompetencje — powinniśmy nie tylko zadbać o interes na arenie międzynarodowej, ale także mądrze doinwestować zaniedbane sektory i urealnić ceny skupów.
Warto zaznaczyć, że Polska jest także dużym, bo trzecim największym na świecie, producentem jabłek. I choć potęga Polski w tej kwestii jest doskonale widoczna, to stoi przed wieloma wyzwaniami, także tych w postaci ukraińskich oligarchów. Rynek jabłek podsumowaliśmy już w naszej w ostatniej analizie.
W dobie narastającej konkurencji nie ma co się trzymać na siłę bieżącego statusu — tylko ciągły rozwój pozwoli na poprawę wyników i sytuacji. Tyczy się to także budowania relacji handlowych z innymi — czasem nieco egzotycznymi — krajami w Afryce, Azji, czy na Bliskim Wschodzie.
Należy dbać o swój interes i pilnować swoich spraw — tematom ważnym dla polskiego biznesu na arenie międzynarodowej będziemy się przyglądać. Śledź @Bigsb_research, BigShortbets.com oraz Research.bigshortbets.