Reklamacja od klienta to najczęstszy powód drążenia tematu pt.: "dlaczego coś nie działa".
Tym razem było jednak inaczej, gdyż pewien typ modułu nagle i w dużych ilościach przestał przechodzić testy na szczelność. Podejrzenia padły na uszczelkę widoczną na pierwszym zdjęciu (czarny krążek na metalowej rurce). Po wstępnym zwymiarowaniu kilkudziesięciu losowych sztuk z bieżącej dostawy (wymiar średnicy i grubości w normie) podejrzenie padło na nierówną powierzchnię która roboczo ma uszczelniać zawór podczas pracy.
Do pomocy został zaprzęgnięty mikroskop, który wykonuje kilkaset zdjęć obiektu, a następnie analizuje je w sposób ustalony przez operatora. Co nam to dało?
Informację o tym, że powierzchnia uszczelki jest nierówna w zakresie, którym być powinna (zakres w którym powierzchnia musi być równa by uszczelka dobrze przylegała do otworu i go uszczelniała). Kolorowa fotka to właśnie wynik pomiaru, uszczelka musi być równa pomiędzy dwoma okręgami widocznymi na zdjęciu (białe strzałki). Czarnym okręgiem zaznaczyłem miejsce gdzie powierzchnia uszczelki jest nierówna i będzie dochodzić do przecieku podczas pracy. Oprogramowanie podaje wynik w postaci zdefiniowanych kolorów stąd wiadomo gdzie jest zlokalizowany problem.
To było moje pierwsze doświadczenie z takim mikroskopem i pomiarem, przy okazji przeszedłem szkolenie więc w przyszłości będę mógł wykonać taki pomiar samodzielnie.
Filmik z pomiaru:
https://streamable.com/soldt7
#praca #pracbaza #technologia
3ee4e96d-9935-4081-b861-9628ee548e99
232332d8-24eb-4733-b008-54a876f4f3c7
maximilianan

@Yes_Man ale bym chciał taki mikroskop, żeby pokazywać wcześniejszym procesom jak chujowa elektrodę robią xd

cebulaZrosolu

@Yes_Man o kurde jakies lasery

092c1ef0-cbb3-4d9f-8a11-93c8103da746

Zaloguj się aby komentować