Recenzja: Narodziny elit rzymskich (VIII-VI w. p.n.e.)
Książka "Narodziny elit rzymskich (VIII-VI w. p.n.e.)" autorstwa Andrzeja Łosia to nowa publikacja, która poświęcona jest tematyce kształtowania się elit i warstw rządzących w antycznym Rzymie. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Historia Iagellonica.
Autorem książki jest historyk Pan Andrzej Łoś, który w swoim dorobku ma kilka publikacji. Z pewnością jednak, najnowsza jego książka jest jego najambitniejszym projektem. Pozycja liczy niemal 500 stron treści merytorycznej, a historyk bazuje na niezliczonej ilości książek, opracowań i źródeł. Na końcu publikacji znajdziemy zestawienie bibliografii, która liczy ponad 50 stron!
Przechodząc do treści - autor podzielił książkę na osiem rozdziałów. Wpierw jednak otrzymujemy gruntowne wprowadzenie w omawiane zagadnienie, w którym poznajemy także motywację autora. Jak się okazuje, publikacja nie ma odpowiednika na skalę międzynarodową i nie przeprowadzano dotychczas analizy historiograficznej archaicznego Rzymu oraz procesu rozwoju/kształtowania się arystokracji rzymskiej w takim stopniu. W kolejnych rozdziałach autor przeprowadza nas najpierw przez dysputy naukowe, co do datacji powstania miasta Rzym; opis rodów (gens) rzymskich; analizę historii królestwa rzymskiego. Co więcej, zapoznajemy się z gruntownym opisem instytucji publicznych (takich jak senat, zgromadzenia czy kapłani), by wreszcie zgłębić tematykę arystokracji, jej kształtowania się, znaczenia społeczno-ekonomicznego oraz wartości przez nie wyznawanych.
Nie ukrywam, że temat książki jest niezwykle wymagający dla Czytelnika, a akademicki charakter pracy wymaga pełnego skupienia. Pan Andrzej Łoś przedstawia mnogą ilość hipotez i opracowań naukowych. Czasami zdaje się, jakby dochodziło do powtarzania się twierdzeń, co jednak moim zdaniem jest nieuniknione przy tej ilości treści i materiału.
Na końcu otrzymujemy podsumowanie, które ma na celu zebranie myśli i założeń autora z poprzednich rozdziałów. Jak się okazuje, jest podział w środowisku naukowym, co do procesu kształtowania się elit. Pewnym jest jednak, że kluczowym dla rozrostu warstw rządzących była agresywniejsza polityka Rzymu wobec sąsiadów oraz ekspansja, która kształtowała zdolnych wodzów i przynosiła bogactwo. Co więcej, kontakty z partnerami zewnętrznymi, m.in. spoza półwyspu Apenińskiego, dawały impuls dalszym przeobrażeniom społecznym.
Jak zawsze, w przypadku wydawnictwo Historia Iagellonica, mamy doczynienia z naprawdę dobrze wydaną publikacją. Książka posiada twardą i ładną okładkę. Czcionka i kartki papieru są bardzo eleganckie. Dodatkowo, treść (w środkowej części pozycji) została urozmaicona ilustracjami, które wzbogacją przekaz. Jak zawsze wielką zaletą jest umieszczenie przypisów na dole stron.
Podsumowując, książka z pewnością jest wybitnym opracowaniem poruszonego zagadnienia. Autor bazuje na mnogiej ilości hipotez, przekazów i badaniach innych naukowców. Momentami może się Czytelnikowi wydawać, że ilość materiału jest aż przesadzona, jednak docenić należy kompletność opracowania i determinację autora w holistycznym zgłębieniu problemu. Osoby mocno zainteresowane społeczeństwem rzymskim i procesami, które w nim występowały, powinny z całą pewnością zapoznać się z najnowszą publikacją.
https://imperiumromanum.pl/recenzje/recenzja-narodziny-elit-rzymskich-viii-vi-w-p-n-e/
#imperiumromanum #ciekawostki #historia #rzym #antycznyrzym #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia #ksiazki #recenzja
a0f8e0ca-a3ec-4ef6-8360-d9cdccca84ba

Zaloguj się aby komentować