Ratusz w Kłodzku - bezcenny, neorenesansowy skarb Dolnego Śląska

Ratusz w Kłodzku - bezcenny, neorenesansowy skarb Dolnego Śląska

Magazyn WhiteMAD - moda, architektura, design w jednym miejscu
Ratusz w Kłodzku należy do czołówki najciekawszych i najbardziej reprezentacyjnych siedzib urzędów polskich miast oraz stanowi cenny zabytek ziemi kłodzkiej.

Neorenesansowy gmach, usytuowany w centrum placu Bolesława Chrobrego na Starym Mieście, został zbudowany w latach 1887-1890 według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Początkowo mieścił magistrat miasta Kłodzka, a później oddział PKO. Od 1990 roku jest siedzibą Burmistrza Kłodzka, Rady Miejskiej oraz wydziałów Urzędu Miejskiego i straży miejskiej. Na parterze znajduje się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, kawiarnie oraz informacja turystyczna, a także Studio Kłodzko Polskiego Radia Wrocław.

Dokładna data rozpoczęcia budowy ratusza nie jest znana, jednak pewne jest, że powstał w pierwszej połowie XIV wieku we wschodniej części rynku. Kroniki z 1366 roku notują pożar ratusza, którego odbudowa zakończyła się w 1400 roku. W średniowieczu parter zajmowały kramy piekarskie, sukiennicze i szewskie, a wyższa kondygnacja była siedzibą magistratu miejskiego. [...]

#architektura #polska #spierdolenie #klodzko #ratusz #neorenesans #zabytki

Komentarze (3)

Ragnarokk

Fun fakt: Geograficznie/Historycznie nie jest to Dolny Śląsk. Dopiero po wojnie, kiedy Ziemia Kłodzka trafiła do Polski (niemal po wojnie z Czechami) zaczęto administracyjnie do DŚ zaliczać.

Strasznie lubię te rejony, choć niestety są skrajnie niedofinansowane, a powódź w 1997 nie pomogla

Konto_serwisowe

@Ragnarokk

niemal po wojnie z Czechami


To jest faktycznie ciekawy temat, i co najśmieszniejsze prawie nikt o nim nie wie 🙂

bleblebator-bombambulator

Ratusz fajny turystycznie, a 100 metrów od ratusza urzędują cygańskie hordy zaczepiające ludzi. Policja ma to gdzieś, bo się boi. Po godzinie 15 tamtędy chodzą tylko najwięksi twardziele

Zaloguj się aby komentować