Jerzy Borejsza -" Szkoły nienawiści"
Logika niby żelazna, skoro poprzedni wiek był dobry, swobodny i w porządku, to dla równowagi kolejny będzie chujowy, katorżniczy i elitarny. Eh, faszyści.
#ciekawostkihistoryczne
@RogerThat wiesz "dobry wiek" to pojęcie względne, skoro gość dostał się do władzy i miał takie poparcie to jednak najwidoczniej dla niektórych ten wcześniejszy wiek nie był dobry.
To jak ze wszystkim, niczym się to nie różni od naszej polsko polskiej wojenki pis-po
@cebulaZrosolu względne owszem, ale tu chyba zależy to od tego, jakie się wyznaje wartości: wolność, niezależność i brak kolonii czy kolonializm właśnie, inwigilację itp. To już nawet nie kwestia uznania tylko moralności, co jest dyskutowane od starożytności.
@RogerThat XIX wiek był wiekiem swobody? Dosłownie pogorszył stopę zyciową najuboższych poprzez industrializację która wzbogacała klasę średnią i wyższą właśnie kosztem katorżniczej pracy w fabrykach - liberalizm oznaczał też wykorzystywanie tych którzy się wykorzystywać dali.
Zaś faszyzm we Włoszech zdobył popularność z prozaicznych przyczyn, głównie głód i masowa emigracja do USA i Brazylii z południowych regionów Włoch. Przy indywidualizmie to ci ludzie powinni sobie sami poradzić - stąd kolektywizm, a że akurat w takiej formie no to już niestety.
Ale dziwi mnie pochwała XIX wieku, dla większości populacji lepiej żyło się w średniowieczu niż w tamtym okresie. Chyba najgorszy okres w historii ludzkości.
@DiscoKhan ja tam nie wiem. Miałem na myśli, że totalitaryzmy niosły za sobą ofiary bezpośrednio, a poprzednie stulecie znane jest z rozwoju technologicznego.
@RogerThat rozwój technologiczny odbywal się koeztem znacznego wykorzystywania populacji w porównaniu do poprzednich wieków - zarówno lokalnej jak i tej kolonialnej.
Wiadomo co totalitaryzmy ze sobą niosły ale warto rozumieć, że one wyrosły na bardzo podatnym gruncie gdzie ludzie mieli po prostu przerąbane.
Tak jak dzisiaj może być trudno zrozumieć jakim cudem po krwawej rewolucji komuniści w Rosji dalej cieszyli się poparciem ludności, niektórzy myślą że to tylko przez zastraszaniem ale... Za czasów ZSRR po prostu zwykłym ludziom żyło się lepiej i ZSRR w porównaniu do carskiej Rosji było mniej opresyjne. Zaś Rosja wcale wielkim wyjątkiem nie była pod tym względem i dlatego socjalizm zaczął się wszędzie przyjmować i zastępować liberalizm - ze strachu, że rewolucja się rzeczywiście dalej rozszerzy.
Świat po 2WŚ zmienil się ogólnie nie do poznania z perspektywy zwykłych ludzi, brak pracy po 16 godzin 6 dni w tygodniu...
Faszyzm czy komunizm, radykalne idee przemodelowania społecznego cieszyły się społecznym poparciem, bo po prostu status quo wyglądał dla ludzi tragicznie.
Rozwój technologiczny może i fajna rzecz jak się na nim korzystało... Zaś na to przeciętny człowiek musiał poczekać gdzieś tak do 1950.
Zaloguj się aby komentować