"Gazprom" poniósł jeden bilion 200 mld rubli straty po odcięciu gazu do Europy. To ok. 150 mld usd.
Próba zamrożenia Europy w celu przekonania Zachodu do ustępstw wobec Ukrainy drogo kosztowała Gazprom.
Pod koniec 2022 roku firma, pozycjonująca się jako „skarb narodowy”, była zmuszona wydać prawie połowę rezerw gotówkowych na rachunkach, aby zrekompensować straty wynikające z zaprzestania dostaw do europejskich klientów i zapłacić zwiększone podatki do budżetu .
Wychodząc naprzeciw wojnie z „poduszką gotówkową” w wysokości 2 bilionów rubli (250 mld usd) do końca 2022 roku Gazprom miał już tylko 1,1 biliona rubli w gotówce i jej ekwiwalentach, wynika ze sprawozdań finansowych MSSF.
Choć przychody Gazpromu wzrosły nawet o 14% do 11,7 bln rubli, to zysk netto przypadający akcjonariuszom spadł o 41%, a zysk operacyjny o 20%.
Według raportu, w drugiej połowie roku, kiedy niemal wszystkie kraje europejskie były sukcesywnie odłączane od rosyjskiego gazu, Gazprom odnotował stratę netto w wysokości 1,2 bln rubli. Jej powodem jest wzrost podatków, wskazuje analityk Finamu Siergiej Kaufman: w obliczu braku renty surowcowej i konieczności sfinansowania wojny z Ukrainą władze nakazały Gazpromowi zapłacenie 1,25 bln rubli dodatkowego NPDI. Ale Gazprom nie miał środków na sfinansowanie ratowania budżetu.
„W nadchodzących latach firma może stanąć w obliczu poważnego zagrożenia dla swojej stabilności finansowej”, ostrzega starszy analityk Alfa Bank Nikita Błochin.
Po utracie rynku europejskiego, na który przed wojną trafiało 80% eksportu gazu, Gazprom został bez alternatywy: Chiny, zgodnie z planem eksploatacji gazociągu Siła Syberii, kupią w tym roku tylko 22 mld m sześc. Próba porozumienia w sprawie budowy gazociągu Siła Syberii-2 i 6-krotnego zwiększenia dostaw zakończyła się fiaskiem: Xi Jinping odmówił podpisania nowego kontraktu gazowego podczas wizyty w Moskwie, a miesiąc później dał sobie spokój - dal zielone swiatło dla nowego gazociągu z Turkmenistanu zamiast rosyjskiego.
#ukraina #rosja #wojna #ekonomia #bekazkacapow
9a14a984-202f-43c6-a16a-21947fd23b4c
xniorvox

ok. 150 mld usd


@Walenciakowa Żeby nadać temu skalę – to mniej więcej tyle, ile trzy roczne budżety RP na obronność albo sto gazociągów Baltic Pipe.

rakokuc

@xniorvox a ile to będzie w przeliczeniu na baseny olimpijskie?

Szuuz_Ekleer

@Walenciakowa A jeszcze dziś słuchałem raportu Rosiaka, w którym gość powiedział, że według belgijskiego think tanku Europa wydała na walkę z kryzysem energetycznym w zeszłym roku nawet 750 mld euro i to przy sporym ograniczeniu zużycia gazu. 150 mld usd plus straty z kontraktów na ropę nie wydają się dużo w porównaniu do tego, choć oczywiście dla samej Rosji to ogrom. Oby to była z naszej strony inwestycja w bardziej stabilną przyszłość.

pozdrawiam_was_ciule

@Szuuz_Ekleer jak sobie weźmiesz pod uwagę że kacapy mają ponad 10x mniejszą gospodarkę od UE (a ten think tank brał jeszcze pod uwagę UK i Norwegię) to się okazuje że ruski dostały znaaacznie bardziej po dupie.


GDP UE/Nor/UK = ~ 16,6 + 0,36 + 2,2 = 19,16 biliarda dolarów


GDP ruskich to około 1,4 biliarda


https://www.bruegel.org/dataset/national-policies-shield-consumers-rising-energy-prices

Utylizejszyn

@Walenciakowa winter is coming xD

beraht

Pomyliłeś się o 1 zero. Dolar to ~80 rubli a nie ~8. Co nie zmienia faktu, że jebać gazprom i liczby i tak robia wrażenie

c848fe50-c7aa-4f32-ba67-8dc29b20cae5
Pawelvk

@beraht masz racje, to jest 25 mld USD, a nie 250. A szkoda, bo to jest duża różnica

Sweet_acc_pr0sa

@Pawelvk 25kkk usd to dalej prawie 4 lata 500 plus xD

LtPyro

@Sweet_acc_pr0sa kkk - To już nie łatwiej napisać G$

Sweet_acc_pr0sa

@LtPyro ja jestem starym graczem, u nas było kkk xD

Walenciakowa

@beraht masz całkowitą rację. Dałem ciała, tak to jest jak człowiek przelicza w głowie i na dodatek niedospany

powodzenia

@Walenciakowa to teraz popraw

Nemrod

A jeszcze czekają pozwy za zerwanie umów gazowych, Polska też złożyła swój. Niedawno suma wynosiła ok. 20 mld $

Zaloguj się aby komentować