ja bym to ubrała w słowa inaczej; ludzie mają przypadłość zakładać, że ktoś będący autorytetem w jednej dziedzinie automatycznie będzie miał coś mądrego do powiedzenia w każdym innym temacie.
A jeszcze gorzej, gdy te autorytety same zaczynają w to wierzyć.
@SpoconaPacha Bardziej podoba mi się wersja Herberta. Mówiąc "wielkie nazwiska", wskazuje na kogoś, kogo nazwisko jest znane, ale niekoniecznie musi być autorytetem w jakiejkolwiek dziedzinie. Prawdę mówiąc, może być znany tylko z tego, że robi z siebie idiotę.
I tak, wybierając pralkę czy bank większość ludzi posłucha znanego, lubianego aczkolwiek nawet niewybitnego aktora niż specjalisty.
@SpoconaPacha
A jeszcze gorzej jak tak zaczynają tak myśleć ludzie, co są sławni bo umieją śpiewać, kopać piłkę lub prać się po mordach.
@Golden_rule
Jeszcze "nawet największy idiotyzm, wypowiedziany z ust wielkich staje się czymś godnym uwagi", vide podanie nogi przez Wałęsę czy słynne plusy dodatnie i ujemne. Gdzieś nawet jest tablica z papieżem i tekstem w stylu "zatrzymajmy się na chwilę i odpocznijmy", które to słowa miał wypowiedzieć w czasie wędrówki górskiej, i którym przypisuje się nie wiedzieć czemu jakieś ultra symboliczne znaczenie, a nie, że po prostu się zmęczył i chciał odpocząć xD
@Zgrywajac_twardziela xD
@SpoconaPacha "A jeszcze gorzej, gdy te autorytety same zaczynają w to wierzyć." Mało osób sobie zdaje sprawę jak to zjawisko jest powszechne.
@kbk wersja Herberta jest najbardziej uniwersalna, owszem, ale mnie personalnie bardziej mierzi ta druga. Bo jak znana piosenkarka, influencerka czy świetny sportowiec powiedzą coś głupiego - no bywa, idzie się przyzwyczaić.
Ale niewielu przyjmuje do wiadomości, że noblistka z dziedziny literatury może śmiało prawić absolutne kocopoły w innym temacie humanistycznym jak historia, ceniony prof. fizyki może być większym kretynem w sprawach medycyny i farmacji niż przeciętni przechodnie, a dr nauk prawnych z Harvardu może wierzyć w niesamowite idiotyzmy nt. ocieplenia klimatu i antropologii.
Na ludzi działają tytuły, szczególnie te naukowe, i mądrość w jednej specjalizacji rozlewają na ogół wiedzy człowieka, co nigdy nie powinno mieć miejsca.
@SpoconaPacha
Na ludzi działają tytuły, szczególnie te naukowe, i mądrość w jednej specjalizacji rozlewają na ogół wiedzy człowieka, co nigdy nie powinno mieć miejsca.
Myślę, że można w tej sprawie pójść o krok dalej i wręcz zakładać, że jest dokładnie odwrotnie. Zdobycie autorytetu, wiedzy i doświadczenia w jednej dziedzinie odbywa się często kosztem innych. W skrajnym przypadku taka osoba nie ma czasu dla rodziny a co dopiero na choćby pobieżne zainteresowanie się innymi dziedzinami.
Zaloguj się aby komentować