Przełomowa, sztuczna końcówka palca naśladuje nasz zmysł dotyku .
hejto.plSkóra wydrukowana w 3D może wytwarzać sygnały elektryczne, które odpowiadają sygnałom występującym u ludzi.
Tak jak nasze ciała reagują na bodźce zmysłowe w otaczającym nas środowisku, tak wiele zaawansowanych robotów może obecnie w użyteczny sposób reagować na dane zbierane przez ich czujniki.
Najnowsze techniki w robotyce mają na celu odtworzenie ludzkich mechanizmów sensorycznych - zbieżnych z najnowszymi osiągnięciami neuronauki, która bada, w jaki sposób nasze układy nerwowe przyjmują i przetwarzają informacje.Aby sprostać temu wyzwaniu, zespół naukowców z Wielkiej Brytanii stworzył materiał, który naśladuje mikroskopijną anatomię opuszków palców. W swoich badaniach Nathan Lepora i współpracownicy z Uniwersytetu w Bristolu wykorzystali zaawansowane techniki drukowania 3D do stworzenia czujnika dotyku o nazwie "TacTip".
Naukowcy przewidują szeroki wachlarz zastosowań dla swojej technologii.
Dzięki zdolności dorównywania, a nawet przewyższania naszego zmysłu dotyku, zręczne roboty mogłyby poznawać otaczające je środowisko w sposób o wiele bardziej szczegółowy - z ogromnymi potencjalnymi korzyściami w takich dziedzinach, jak produkcja przemysłowa.
Jednak być może najbardziej ekscytujące zastosowanie TacTip można by znaleźć w protetyce dotykowej, która pozwoliłaby amputowanym osobom na przywrócenie zmysłu dotyku w ich sztucznych dłoniach.
Mimo że najbardziej zaawansowane protezy dostępne obecnie na rynku są w stanie dokładnie naśladować skomplikowaną sieć mięśni, kości i ścięgien w naszych rękach, umożliwiając pełny zakres ruchów, brak zmysłu dotyku oznacza, że użytkownicy nie mogą całkowicie odzyskać sprawności.
Opis budowy i działania tej technologii znajdziecie na stronie https://www.freethink.com/technology/artificial-fingertip
Photo by Possessed Photography on Unsplash