Prezydent Mjanmy cierpi na poważne problemy zdrowotne, co pogłębia niepewność w państwie

Prezydent Mjanmy cierpi na poważne problemy zdrowotne, co pogłębia niepewność w państwie

Reuters
Prezydent Mjanmy rządzonej przez wojsko cierpi na poważną chorobę – podały w piątek media państwowe w rzadkim oświadczeniu na temat stanu zdrowia kluczowej osobistości junty na kilka tygodni przed wygaśnięciem trwającego stanu wyjątkowego.

Artykuł tłumaczony maszynowo, nieznacznie skorygowany.

Myint Swe (73 lata), były oficer armii, był wiceprezydentem w quasi-cywilnym systemie politycznym Mjanmy, a później został głową państwa podczas zamachu stanu w 2021 r., po czym natychmiast przekazał władzę wojsku.

Jak podaje państwowa gazeta Global New Light of Birma, cierpi na „upośledzenie psychoruchowe i niedożywienie”. „Według badań lekarskich cierpi on na zaburzenia neurologiczne i neuropatię obwodową” – podała gazeta, dodając, że przeszedł również operację obu oczu.

Choć Myint Swe jest jedynie figurantem, jego zdrowie może stanowić problem konstytucyjny dla junty w czasie, gdy ma ona trudności z rządzeniem, gdyż jest zależna od niego w kwestii podpisywania jej dekretów i zapewniania pozoru legitymizacji jej rządom.

Wojsko stoi przed największym wyzwaniem od czasu przejęcia władzy, podczas gdy zbrojny ruch oporu zyskuje coraz większą popularność w dużych częściach kraju w obliczu upadającej gospodarki, wywierając presję na szefa junty Min Aung Hlainga, architekta zamachu stanu.

Nie mogąc powstrzymać krwawego, prodemokratycznego buntu, który poważnie wystawił na próbę jej zdolność do rządzenia, junta wielokrotnie przedłużała stan wyjątkowy, który póki co ma wygasnąć 31 lipca, za każdym razem obiecując przyszłe wybory.

Myint Swe został prezydentem po aresztowaniu urzędującego Wina Myinta podczas zamachu stanu wraz z laureatką Nagrody Nobla i de facto przywódczynią Mjanmy Aung San Suu Kyi. Od tego czasu są przetrzymywani.

Richard Horsey, analityk Mjanmy w Crisis Group, powiedział, że wobec braku znanych wiceprezydentów nie będzie jasnej sukcesji w przypadku ustąpienia Myinta Swe. „De facto oznacza to, że Min Aung Hlaing podejmowałby decyzję, ale nie miałyby one jak być zaaprobowane (przez prezydenta)” – powiedział. „Może to skłaniać do wznowienia rozmów o wyborach”.

W piątek media państwowe podały, że stan Myinta Swe nie poprawił się nawet po serii interwencji medycznych, w tym leczeniu w Singapurze. „Ponieważ nie może wykonywać normalnych codziennych czynności, w tym jedzenia, zapewniona jest mu pomoc medyczna” – głosi komunikat.

#wiadomosciswiat #politykazagraniczna #mjanma #azja
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów

Komentarze (1)

Fulleks

O! Właśnie dowiedziałem się, że Mjanma to Birma, a oni nawet tam mają prezydenta.

f2a9aab1-bbfa-45e5-b3b2-fe08b551b257

Zaloguj się aby komentować