Pradzieje ziemi gnieźnieńskiej cz. II

Pradzieje ziemi gnieźnieńskiej cz. II

archeologiczne.pl
Zapraszamy do lektury drugiej części cyklu pt. Pradzieje ziemi gnieźnieńskiej - tym razem środkowa epoka kamienia - mezolit.

Środkowa epoka kamienia, znana również jako mezolit, była okresem przejściowym w prehistorii, który nastąpił po paleolicie i przed neolitem. W Polsce, mezolit rozpoczął się około 8000 roku p.n.e. i trwał do około 4500 roku p.n.e., obejmując również obszar ziemi gnieźnieńskiej. W wyniku postępujących zmian temperatur, w miejsce tundry pojawiły się lasy liściasto-iglaste, a wraz z nimi nowe gatunki zwierząt, określanych jako fauna leśna. Strategie pozyskiwania pożywienia opierały się na indywidualnych, często o charakterze traperskim, sposobach polowań.

W tym czasie, grupy ludzkie przystosowywały się do zmieniającego się klimatu, który charakteryzował się ociepleniem po ostatnim zlodowaceniu. Gospodarka tych społeczności nadal opierała się na łowiectwie i zbieractwie, co było kontynuacją tradycji paleolitycznych. Jednakże, wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, zaczęły pojawiać się innowacje w narzędziach i technikach, które umożliwiały efektywniejsze wykorzystanie lokalnych zasobów. [...]

#archeologia #polska #prehistoria #epokakamienia #mezeolit

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować