Ponad 6000 skanów i wreszcie wiemy, jak wygląda ADHD w mózgu

Ponad 6000 skanów i wreszcie wiemy, jak wygląda ADHD w mózgu

Focus.pl
Dane pochodzące od ponad 6000 dzieci pozwoliły na stworzenia mapy wzorców połączeń nerwowych osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD. To ważne osiągnięcie, które może pozwolić na lepsze przewidywanie objawów tego schorzenia u młodych pacjentów. [...]

Teraz naukowcy z Oregon Health & Science University (OHSU) wykorzystali duży krajowy zbiór danych i neuroobrazowanie, aby potwierdzić wpływ zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) na cały mózg. Szczegóły opisane w czasopiśmie Journal of Neurosciences wskazują na związek między połączeniami w mózgu a zaburzeniami zachowania. [...]

Już wcześniej sprawdzano, czy dzieci z ADHD wykazują różnice w aktywności określonych rejonów mózgu, ale najnowsze badanie miało dowieść czegoś przeciwnego. Uczeni postawili tezę, że ADHD wywołuje skumulowane skutki obejmujące cały mózg, co wymaga kompleksowego podejścia do problemu. I faktycznie to potwierdzono. [...]

#medycyna #adhd #nauka #leczenie #zdrowie

Komentarze (10)

GtotheG

Tak na prawdę przy diagnozowaniu większości zaburzeń dzisiaj powinno się robić najpierw skany mózgu, a później orzekać, ukróciłoby to np. wymyślone diagnozy transseksualizmu (kiedy część z nich to wyparty homoseksualizm), albo właśnie ADHD wpływające na rozwój depresji, a nie depresja sama w sobie. Niestety jesteśmy dalej w tej kwestii daleeeko diagnostycznie, wiem, że w USA jedna klinika robi takie badania i daje diagnozy - co ci dolega, jakie masz problemy na podstawie skanu twojego mózgu, zresztą jeden z jej właścicieli dosyć sporo udziela się medialnie.

don_pistachio

Skany są wartościowe jeśli wiadomo jaki jest punkt odniesienia, tzn. zdrowa jednostka. Problem z badaniami mózgu jest taki, że dużo wiedzy o schorzeniach pochodzi z badań populacyjnych (np. w przypadku schizofrenii pewne regiony mózgu mają mniejszą objętość niż u zdrowych), które ciężko “przetłumaczyć” na zmiany w pojedynczej jednostce.


Poza tym, badania strukturalne (np. Z klasycznego MRI) nie koniecznie coś pokarzą, bo zmiany chorobowe mogą być funkcjonalne (które można zaobserwować w fMRI). To z kolei jest drogie i o ile mi wiadomo, po wielu latach pracach nad nim nadal nie przedostało się do użytku klinicznego.


Do tego wszystkiego mamy coś takiego jak “individual variability”, czyli region który odpowiada za przetwarzanie jakiegoś bodźca może znajdować się w pewnych granicach wyznaczonych dla populacji… ale nie musi. I trzeba by przestudiować osobnika żeby dokładnie to wiedzieć, a to wiąże się z kosztem.


Niemniej miejmy nadzieję że jak skany będą popularne, to będzie więcej danych żeby to wszystko ogarnąć

PornoKing

@don_pistachio w przypadku ADHD skan powinien nastąpić w sytuacji

-muszę pozmywać naczynia (mysl)

-ruszam się w kierunku kuchni albo nie (działanie) tutaj skan

-zmywam lub nie


Z adhd z tego co wiadomo to jest problem z dopamina a konrektnie jej wychwytem jest zbyt zmocny, tu mamy jeszcze doczycenia ze spektrum tego zaburzenia. W stanach jest niezły scam na scan mózgu w diagnozie który nic nie pomaga a kosztuje sporo. :)

JakTamCoTam

@GtotheG w Polsce nie dostaniesz nawet sensownego leku na ADHD dla osoby dorosłej a co dopiero coś takiego. Jesteśmy dziesiątki lat w nowoczesnej medycynie za USA jeśli chodzi o wszystko co związane z mózgiem.

jenot

@GtotheG Robimy najpierw przesiewówkę a potem skany.

Tak jest w przypadku wielu chorób.

Skany służą ocenie stopnia zaburzenia / choroby

jenot

@JakTamCoTam Medikinet

JakTamCoTam

@jenot to dla dzieci i młodzieży przecież mówię o takim Adderallu, musisz importować.

Zapster

@JakTamCoTam masz jakiś sposób na import?

JakTamCoTam

@Zapster po znajomości tylko.

piksel169

Jebać ADHD, to kurestwo rozwala mi życie pomimo terapii i pomimo leków.

Zaloguj się aby komentować