Na w 100 proc. rodzimy preparat nie ma szans. Jego wdrożenie to koszt nawet kilkuset milionów złotych, a na rynku pojawiłby się i tak za późno - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
"Problemy z dostawami sprawiły, że sporo w ostatnich dniach mówi się o +polskiej szczepionce+ przeciw koronawirusowi. Na taki preparat, opracowany w rodzimych laboratoriach i wdrożony przez polski przemysł, nie ma jednak szans" - ocenia dziennik.
Więcej na ten temat: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polskiej-szczepionki-na-COVID-nie-bedzie-Jest-na-nia-za-pozno-8067085.html
Jaki ten kraj jest zje... Lepiej dać Ryzykowi, niż na własne zaplecze medyczne (tak uogólniając)
@HaHard @PeBe Polska bantustanem Europy. Polityka fiskalna spowodowała, że Polak nie może otworzyć własnego interesu bo a. podatki i obostrzenia (duży próg wejścia), a jak będziesz dobry na rynku to b. zaraz zjadą się predatory co to rozgryzą cię na rynku (vide makarony malma).
@PeBe @tymszafa tutaj podatki niewiele zmienią (chociaż ich obniżenie byłoby dobrym początkiem), chodzi o wieloletnie zapóźnienia, których nie da się zasypać obniżką podatków... Skąd weźmiesz technologię? Chiny ją np. częstokroć kradły (myślenie strategiczne - wysyłały masowo młodych Chińczyków na studia na Zachodzie). Kopiowali rozwiązania/ gotowe urządzenia, uczyli się przy tym logiki wykorzystywanych technologii (reverse engineering) itd. itp.
@HaHard moze gdyby te 10 mld na telewizje przekazac na zrobienie szczepionki? hmmm, nieee to zły pomysł
@gacek no jest to jakaś myśl, pytanie jak określić ryzyka i szanse (tj. ryzyko inwestycji). Czy my w ogóle jesteśmy w stanie to zrobić. Bo wiesz, przepalić pieniądze to nie problem vide PGE EJ 1. Braku technologii tak łatwo nie przeskoczysz, natomiast zgadzam się z tym, że w KOŃCU należy zacząć
@HaHard czasem Państwo nie może kierować się zyskiem, a ochroną tych, którzy na jego terenie mieszkają. Stąd palenie kasy na coś, co może jest "out of date" niekoniecznie jest głupim pomysłem, jeśli przeznaczy się to na rodzimy rynek w formie dystrybucji, wsparcia, a nie produktu do sprzedaży.
@tymszafa ja się zgadzam, natomiast kryterium powinien być realizm inwestycyjny. Jeśli istnieją rzeczywiste przesłanki, iż uda się osiągnąć założone, wymagane cele (np. zdobyć technologię) to jak najbardziej tak. Niekiedy dystans jednak jest tak duży, że ładowanie się źle pojęte innowacje będzie po prostu marnotrawstwem, przepalaniem kasy. Niekiedy po prostu łatwiej i efektywniej jest zdobyć (kupić etc.) technologię, niż na nowo wynajdywać koło. A jeszcze wracając do PGE EJ1 - zwróc uwagę, że ta spółka technologii jądrowej nie opracuje (oni się zajmują badaniami lokalizacyjnymi, wsparciem inwestycji - czymś takim), natomiast pochłania b.duże środki.
Zaloguj się aby komentować