Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

Nauka w Polsce
Chemicy kwantowi z Politechniki Wrocławskiej opisali zasady przebiegu zupełnie nowej klasy reakcji chemicznych. Odkryto ją przy okazji badań nad tworzeniem cegiełek DNA z obecnych w środowisku związków. W reakcjach tych spotykają się po raz pierwszy procesy chemiczne aktywowane promieniowaniem UV i tzw. chemia słabych oddziaływań chalkogenowych.

Dr inż. Mikołaj Janicki oraz dr hab. inż. Rafał Szabla z Wydziału Chemicznego swoje wyniki opisali w prestiżowym „Angewandte Chemie International Edition”.

Badacze wzięli na warsztat reakcję, którą opisał prof. John Sutherland w 2020 r. Zespół z Cambridge - wspólnie z polskim duetem - pokazał wtedy, jak z dostępnych w środowisku związków pod wpływem światła otrzymać pochodne deoksyrybonukleotydów, a więc cegiełki, z których zbudowane cząsteczki DNA. Brytyjscy badacze wiedzieli, że ta reakcja działa, ale nie wiedzieli jeszcze dlaczego - nie dawało się jej wytłumaczyć za pomocą znanych dotąd typów reakcji fotoredoks. I właśnie tę reakcję opisali teraz polscy badacze. [...]

#nauka #polska #politechnikawroclawska #fizykakwantowa #chemia #dna #naukawpolsce

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować