"Wood Plastic Composites
WPC jest to innowacyjne tworzywo stanowiące połączenie tradycyjnego polimeru oraz naturalnego włókna drzewnego.
Zastosowanie kompozytu pozwala zmniejszyć udział tworzywa sztucznego w sztućcach aż o 40–50%. Jednocześnie materiał cechuje się dużą wytrzymałością, pozwalającą na zastosowanie go w produkcji wyrobów wielorazowego użytku, ponieważ nie zmienia on swoich właściwości nawet po 125-krotnym procesie mycia w zmywarkach. Ponadto WPC posiada odporność temperaturową do 95°C."
Są mocne więc da się tym jeść.
Nie są ani plastikiem ani drewnem więc trzeba wyjebać do zmieszanych czyli pójdą do pieca.
Jedyny plus to jak trafią do lasu, 50% ich masy to drewno, ale skoro wytrzymują do 125 myć w zmywarce to ciekawe ile rozkładają się naturalnym tempem.
Kolejny pseudoekologiczny produkt. Metalowy komplet sztućców starczy na całe życie i jest podatny na recykling.
Although these materials continue the lifespan of used and discarded materials, they have their own considerable half life; the polymers and adhesives added make WPC difficult to recycle again after use. They can however be recycled easily in a new WPC, much like concrete. One advantage over wood is the ability of the material to be molded to meet almost any desired shape.
#ciekawostki #ekologia #recykling
@JaktologinniepoprawnyWTF W zasadzie to do czego zmierzasz xD
@mrmydlo Do tego, że plastikowe sztućce możesz wyjebać do pojemnika na plastik. Drewniane sztućce do pojemnika bio. Te z WPC nie nadają się do żadnego z tych dwóch. Musiałyby mieć osobny pojemnik na tego typu odpad aby dało się zrobić kolejne rzeczy zawierające WPC.
@JaktologinniepoprawnyWTF kolejny wspaniały wynalazek zaraz po rozmiękczających się słomkach dołączanych do soków w kartoniku, które łamią się już w momencie próby użycia
Zastanawia mnie jakiego pochodzenia kleje są używane przy łączeniu obydwu materiałów
@JaktologinniepoprawnyWTF no dobra, czyli formowanie wtryskowe materiałem o odpowiedniej temperaturze
no jakiś plus się znalazł
@VonTrupka no niby tak, ale to samo mamy przy tradycyjnym plastiku a plastik jest łatwiejszy w segregacji i ponownym przetworzeniu. Na moje oko i chłopski rozum WPC to robienie z koła sześciokątu.
@JaktologinniepoprawnyWTF pytanie co jest droższe w sprzedaży i kto na tym zarobi dzięki odpowiedniej ustawie dot. plastikowych sztućców?
ochrona środowiska to spaniała przykrywka do trzepania hajsu dla tych, którzy stać na wytwarzanie takich rzeczy
@VonTrupka jak tak popatrzyłem na allegro to te z WPC są o około 50% droższe niż tradycyjny plastik.
Typowy greenwashing. Z żadną ekologią nie ma to nic wspólnego. Po prostu wygląda bardziej eko. Zwykła sztuczka marketingowa.
Z WPC jedynie kompozyty z udziałem PLA mogą być jako tako uważane za ekologiczne, bo całość powstaje z surowców odnawialnych i teoretycznie można to kompostować. Praktycznie już trudniej bo takie odpady muszą być selektywnie zbierane, a samo kompostowanie musi być przeprowadzane w wysokiej temperaturze ok 60 stopni. W normalnych warunkach PLA praktycznie się nie biodegraduje.
@Basement-Chad PLA w zależności od warunków może się biodegradować od dwóch tygodni do nawet kilku lat. Nadal lepiej niż plastik.
@Konto_serwisowe No właśnie nie. Szacuje się, że w naturalnych warunkach PLA potrzebuje mimimum 80 lat na biodegradacje, a w praktyce to o wiele więcej. To nie jest tak mało. Ale wciaż istotnie mniej niż w przypadku niektórych innych tworzyw.
@Konto_serwisowe na yt widziałem filmik jak ktoś sprawdza rozkład wydruku z pla w kompostowniku, po kilku miesiącach albo i roku, nie pamiętam już dokładnie, nie było żadnych zmian więc to raczej potrzebuje specjalnych warunków bądź wielu lat
@ziel0ny https://greensxm.com/composting-pla-plastic/ Tu ktoś takie coś zrobił i twierdzi, że przydomowy kompostownik sobie poradził.
@Basement-Chad Wszystko kwestia warunków, wilgotność, temperatura, natlenienie. W złych warunkach nawet drewno się nie zbiodegraduje.
@Konto_serwisowe No to prawda, że dużo zależy od warunków. Najlepsze warunki panują w piecu w spalarni odpadów
Cały mit o "ekologiczności" PLA wziął się stąd, że głównym surowcem do jego produkcji jest skrobia kukurydziana. Z tego powodu ludziom łatwo jest wmówić, że to produkt naturalny i ekologiczny.
@Basement-Chad Ludzie mają uczulenie na spalarnie, pakować węgiel do pieca to spoko, ale już folię, to kto to widział... Musimy się pocieszać faktem, że ile by nie trwało rozkładanie PLA, to i tak będzie wieeeele szybciej niż plastik tradycyjny.
@Konto_serwisowe Niestety ale spalarnie to jedyny rozsądny sposób radzenia sobie z odpadami z tworzyw. Im szybciej ludzie to zaakceptują tym lepiej.
No kurde, idealne do bud z rozmrażaną "świeżą" rybką nad morzem. Wyciągasz z kubła na koniec dnia, do zmywarki i cyk rano dla nowych klientów. Cały sezon z bańki 🤣
@JackDaniels Dokładnie to samo robisz w domu.
@JackDaniels niegłupie. Te które są u mnie są naprawdę mocne i na pewno trochę pożyją zanim pójdą do kosza.
No nie, po obiedzie nie wywalam naczyń ani sztućców do kubła, nie wiem jak inni... 😁
@JaktologinniepoprawnyWTF do sztućców bez sensu. Główne założenie wpc to było mieszać ciężki do przetworzenia plastik i odpady drewniane do produkcji "drewna" konstrukcyjnego i ozdobnego. Co z resztą ma miejsce. Deski wpc są dość powszechne w ogrodzeniach i tarasach, dodatkowo są z tego robione belki konstrukcji w dużych budynkach z tym że nie pamiętam jak się nazywają (jest jakaś specjalna nazwa).
@LaMo.zord dokładnie tak. Mam panele z WPC na balkonie i są w pytę.
@JaktologinniepoprawnyWTF
a mogli zrobić po prostu z bambusa..
@Half_NEET_Half_Amazing z bambucha to byłyby już w urwę drogie :<
jestem intelektualistą więc używam sztućców ze stali nierdzewnej
Zaloguj się aby komentować