@wonsolo zajebiste. Jak to się robi, a szczególnie jak się to robi analogiem?
@RogerThat potrzebujesz kliszy czułej na IR, np. Rollei Infrared i czerwonego filtra
@RogerThat @acetone Potrzeba filtra IR, czerwony nie da takiego efektu. To akurat robione najtańszym chinolem IR za 4 dychy. Większość filmów rolleia jest uczulona na podczerwień, oprócz serii RPX. Retro 80S daje najciekawsze efekty, bo ma małe ziarno.
@RogerThat Dodam jeszcze, że robienie podczerwieni analogiem to najtańsza opcja. W grę wchodzi jednak tylko negatyw czarno-biały, kolor jest rzadki do złapania i drogi. Cyfrowa fotografia w podczerwieni wiąże się z ingerencją w matryce, troszkę to kosztuje, są firmy zajmujące się takimi przeróbkami.
@wonsolo trzeba naświetlać według ISO podanego przez producenta czy trzeba coś kombinować?
@iddqd Z ISO nic nie trzeba kombinować. Jednak filtr IR zabiera dużo światła i do fotografowania potrzebny jest statyw. To zdjęcie powyżej wykonywałem z czasem naświetlania 1/40 lub 1/50.
@wonsolo czyli do portretów odpada i do zdjęć z lampą.
@iddqd Poszukałem w takiej popularnej wyszukiwarce i wyskoczyło mi kilka portretów w podczerwieni. Głównie kolorowych, ciekawie to wygląda. Sam osobiście nie próbowałem, ale będę musiał spróbować w czerni i bieli. Mogłoby to całkiem ciekawie wyglądać, na jakiejś zielonej łące lub nad jeziorem, z jakimiś chmurami w tle. Trzeba eksperymentować
@wonsolo jest jeden aparat gdzie można bezinwazyjnie robić zdjęcia w IR https://www.youtube.com/watch?v=2mug6xGPdhY
@acetone Ale kozacki patent, że ktoś to odkrył
Zaloguj się aby komentować