Podczas pracą nad moją książką (Historia Naturalna Przypraw) znajduję w zdigitalizowanych wersjach starodruków notatki dawnych właścicieli. Jak w tym wypadku — "Golden practice of physick" z 1664 zawiera swego rodzaju marginalia z recepturami leków opartych na szafranie. Czy potraficie zidentyfikować inne składniki?
#gulosus
1a6a6739-b930-461a-b4ec-633e11d0a76a
kris

Cynamon widzę a z resztą ciężko

Gulosus

@kris Bardzo dobrze;) W pierwszej mamy jeszczcze prażone poroże jelenia (Cornu cervi), kość słoniową (Eboris), kurkumę (turmeric, w tym wypadku po angielsku), korzeń goryczki (rad. Gentianae), a ostatnie to Diarrho abbatis (powidełko z płatków róż, syropu i opcjonalnie sandałowca białego i czarnego).

Gulosus

@Morrak Niestety dla autora było to tak oczywiste, iż nie zapisał (pod receptą jest tylko sposób przygotowania). Ale biorąc pod uwagę składniki i zastosowanie ich ówcześnie to był lek o właściwościach z jednej strony zobojętniający sok żołądkowy, a z drugiej miał działanie ułatwiające trawienie. Często takie leki wtedy tworzono, bo uważano, iż jakby co wyrówna to problemy pokarmowe w każdą możliwą stronę (często do tego dodawano jeszcze substancje przeczyszczające)

.

Morrak

Czyli lek na kaca i przejedzenie? Problemy zawsze takie same

Gulosus

@Morrak Wtedy jeszcze popularna była tzw. humoralna teoria chorób, więc leki najczęściej miały "uregulować" poziom humorów/żywiołów w ludzkim organizmie. Myśle, iż może być tak jak piszesz ;).

Pan_Tuman

@Gulosus Mam ostatnio problem z mrówkami. Słyszałem od babci, że wystarczy posypać cynamonem ziemię wokół roślin, a mrówki się wyniosą. Czy to jest jakiś wiejski zabobon czy faktycznie ma rację bytu?

Gulosus

@Pan_Tuman Rzeczywiście nie mrówki nie lubią aromatycznych surowców, bo jednak ich kontakt oparty jest o feromony. Cynamon co kupuje się w sklepach to nie prawdziwy cynamon cejloński (Cinnamonum verum) a z reguły kasja / cynamon kasja (Cinnamomum cassia). I w tym wypadku jest to na plus, bo zawiera on dużą ilośc kumaryny. Związek ten toksycznie działa na zwierzęta, grzyby, więc możliwe, iż na mrówki też. Dodatkowo istotny jest zapach — mrówki raczej stronią od silnych.

Pan_Tuman

@Gulosus Dziękuję za naukowe wyjaśnienie! A skoro jesteśmy w temacie, orientujesz się jak załatwić problem z mszycami? Skubane mrówki wypasają sobie swoje dojne krowy na moich bławatkach.

Gulosus

@Pan_Tuman No właśnie, bez usunięcia w pierwszej kolejności mrówek nic się nie zrobi. Jeżeli nie chcesz syntetycznych to można spróbować mieszaninę octu/spirytusu i olejku goździkowego. Bądź ręcznie dokonać rzezi.

Pan_Tuman

@Gulosus Ręcznie to może mi zając za dużo czasu. Spróbuję w takim razie roztwór ocet/spirytus. Pytanie tylko, jakie proporcje?

Gulosus

@Pan_Tuman Jednak bławatki to dosyć delikatne rośliny. Ciężko powiedzieć. Można spróbować np. 30–50% octu w wodzie. Dobrze byłoby dodać olejku goździkowego. I strumień na łodygi z mszycami.

Pan_Tuman

@Gulosus Dziękuję, spróbuję i zobaczymy, czy odniesie pożądany efekt

Zaloguj się aby komentować