Pistacje i ich wpływ na zdrowie - metaanaliza badań
hejto.plMetaanaliza 17 randomizowanych kontrolowanych badań dotyczyła wpływu jedzenia pistacji na wskaźniki zdrowia metabolicznego. W badaniach wzięło udział łącznie 940 osób w średnim wieku od 22 do 60 lat. Uczestnicy mieli dyslipidemię (4 próby), zespół metaboliczny (2 próby), stan przedcukrzycowy (1 próba), zaburzenia erekcji (1 próba) lub zostali uznani za „zdrowych” (6 prób).
Próby trwały od 2 do 24 tygodni i dotyczyły spożycia pistacji w ilości 25–126 gramów dziennie. Uczestnicy stosowali różne diety, w tym ich zwykłą dietę, diety niskotłuszczowe i wytyczne żywieniowe American Heart Association. W większości badań pistacje zastąpiły produkty o podobnej kaloryczności, takie jak precle, chipsy ziemniaczane, ciastka, tłuszcze i oleje.
Badane wyniki to BMI (7 prób), obwód talii (5 prób), skurczowe ciśnienie krwi (SBP, 8 prób), rozkurczowe ciśnienie krwi (DBP, 8 prób), trójglicerydy (15 prób), HDL-C (13 prób) oraz stężenie glukozy we krwi na czczo (8 prób).
Spożycie pistacji obniżyło skurczowe ciśnienie krwi (-2,89 mmHg), trójglicerydy (-18,76 mg/dl) i poziom glukozy we krwi na czczo (-3,62 mg/dl) oraz zwiększyło HDL (+1,43 mg/dl). Pistacje nie zmieniły BMI, obwodu talii ani rozkurczowego ciśnienia krwi.
W oparciu o tę metaanalizę, jedzenie pistacji może prowadzić do poprawy zdrowia metabolicznego i zmniejszenia czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Naukowcy zauważyli obniżenie poziomu trójglicerydów związane ze spożyciem pistacji. Może to być związane z faktem, że pistacje były często spożywane zamiast pokarmów o wyższej zawartości węglowodanów i mniejszej zawartości błonnika, które mają tendencję do podnoszenia poziomu trójglicerydów w porównaniu z pokarmami o większej zawartości błonnika i tłuszczu, takimi jak pistacje. Ogólnie rzecz biorąc, większość trójglicerydów jest przenoszona we krwi przez lipoproteiny aterogenne (tworzące blaszki miażdżycowe) (np. VLDL), co oznacza, że obniżenie poziomu trójglicerydów, przy zachowaniu pozostałych parametrów, prawdopodobnie zmniejszy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
W badaniu tym nie oceniano zmian w LDL-C, ale istniejące dowody sugerują, że pistacje mogą również obniżać poziom tego lipidu we krwi. Sieciowa metaanaliza RCT z 2020 r. wykazała, że jedzenie pistacji obniżyło poziom LDL o 6,6 mg/dl (0,17 mmol/l), co jest efektem podobnym, a nawet lepszym niż jedzenie kilku innych rodzajów orzechów drzewnych (orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy nerkowca i migdały). LDL-C, podobnie jak trójglicerydy, jest markerem liczby aterogennych lipoprotein we krwi. Pistacje redukujące ten lipid to kolejny mechanizm, który może wyjaśniać, dlaczego jedzenie pistacji może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Doniesiono, że pistacje obniżają skurczowe ciśnienie krwi o 2,89 mmHg. Można to częściowo przypisać faktowi, że pistacje są dobrym źródłem potasu (zawierają prawie 300 mg potasu na uncję), który ma ugruntowane działanie obniżające ciśnienie krwi. Redukcja o 2,89 mmHg jest niewielka, ale dla osób z wysokim ciśnieniem krwi obniżenie skurczowego ciśnienia krwi nawet o 5 mmHg wydaje się zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Należy zauważyć, że żadne z ocenianych badań nie zostało przeprowadzone konkretnie na osobach z nadciśnieniem. Możliwe, że pistacje mogą bardziej obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem, podobnie jak strategie takie jak ograniczenie sodu i suplementacja potasu funkcjonują u osób z nadciśnieniem, ale pozostaje to spekulacjami.
Nastąpił spadek poziomu glukozy na czczo po spożyciu pistacji, co wskazuje na poprawę regulacji poziomu cukru we krwi. Co najmniej jedno badanie obserwacyjne, chociaż nie dotyczyło konkretnie pistacji, również wydaje się zgodne z teorią, że pistacje mogą być pomocne w kontroli glikemii. To badanie, prospektywne badanie kohortowe z udziałem 83 818 kobiet, wykazało, że jedzenie uncji orzechów co najmniej pięć razy w tygodniu wiązało się z 29% niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 po uwzględnieniu różnych potencjalnych czynników zakłócających. Co ciekawe, to ochronne powiązanie występowało niezależnie od kategorii BMI (mniej niż 25, 25-29 i co najmniej. Mechanizmy, dzięki którym orzechy, takie jak pistacje, mogą korzystnie wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi, są niejasne, ale możliwości obejmują zdolność do zmniejszania ilości ceramidów, zwiększania poziomu adiponektyny i zmiany mikroflory jelitowej.
Niestety, istniejące badania nie są pozbawione wad, jak zauważyli badacze w ocenie ryzyka błędu systematycznego. W większości badań nie było jasne, w jaki sposób badacze ukryli przydział uczestników do grup badawczych. Wprowadza to potencjalne różnice między grupami, które mogą wpływać na wyniki badań. Ponadto wszystkie badania uznano za obarczone wysokim ryzykiem niepełnych danych dotyczących wyników i selektywnej sprawozdawczości.
#ciekawostki #nauka #medycyna #zdrowie #gruparatowaniapoziomu