Pierwsza w historii akcja policji brazylijskiej przeciw dystrybutorom malware

Pierwsza w historii akcja policji brazylijskiej przeciw dystrybutorom malware

hejto.pl
W tym tygodniu brazylijska grupa przemysłu muzycznego IFPI ujawniła szczegóły operacji "Redirect", była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w Brazylii mającą na celu wykrycie nielegalnych stron związanych z dystrybucją złośliwego oprogramowania (malware).

Jak wyjaśnił IFPI w osobnym ogłoszeniu w tym tygodniu, operacje antypirackie przynoszą korzyści głównie twórcom, ale mogą również przynieść korzyści szerszej publiczności. Przykładem jest operacja o kryptonimie "Redirect", niedawno uruchomiona brazylijska inicjatywa organów ścigania wspierana przez IFPI i Pro-Música Brasil.

„Operacja Redirect jest pierwszą tego typu operacją w Brazylii, której celem jest wykrycie nielegalnych witryn powiązanych z dystrybucją złośliwego oprogramowania. Doprowadziła już do zidentyfikowania i dezaktywacji ośmiu witryn, które udostępniały nieautoryzowaną muzykę, narażając użytkowników na działanie złośliwego oprogramowania i wirusów” – wyjaśnia IFPI.

Reportaż w CNN Brasil

Przebieg operacji był relacjonowany na żywo w telewizji CNN przed milionami widzów. Już po kilku sekundach emisji reportażu w CNN, stało się jasne, że chodzi przede wszystkim o piractwo muzyczne a nie walkę z malware.



„Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi operację przeciwko stronom z piracką muzyką” – powiedział prezenter studia, zanim przekazał rozmowę reporterowi, który podał dodatkowe szczegóły.

„Wydano trzy nakazy przeszukania i zajęcia. Osiem nielegalnych stron, które udostępniały muzykę bez należytego zezwolenia, zostało już zamkniętych a w tej chwili prowadzone są czynności przez cyber laboratoria”.

Reporter dodaje, że w wyniku operacji aresztowano tylko jedną osobę, a podejrzanego złapano na gorącym uczynku.



W domu osoby odpowiedzialnej za jedną z tych nielegalnych stron znajdowało się mnóstwo broni niezarejestrowanej. Broń została skonfiskowana. Podejrzany został aresztowany, jako główny powód aresztowania podano posiadanie nie zarejestrowanej broni.



Więcej o złośliwym oprogramowaniu

Pod koniec reportażu, CNN poruszyło kwestię złośliwego oprogramowania, zauważając, że użytkownicy odwiedzający pirackie witryny muzyczne „stają się podatni, ponieważ istnieje wiele wirusów, które przestępcy umieszczają na tych stronach, a które następnie pojawiają się na komputerach i telefonach komórkowych użytkowników tych platform”.

Rząd Brazylii również wspomniał o wątku złośliwego oprogramowania.

„Oprócz przywłaszczenia sobie utworów, przestępcy celowo narażają konsumentów, którzy uzyskali dostęp do tych platform, na wirusy i złośliwe oprogramowanie (programy stworzone w celu wyrządzenia szkód komputerom i serwerom). W rezultacie użytkownicy mogli zainfekować i uszkodzić swoje komputery lub zostać przekierowani na strony phishingowe, które mogą kraść dane osobowe, finansowe i korporacyjne”, czytamy w oświadczeniu.

#policja #kryminalne #malware #torrenty #brazylia #cnn

Komentarze (1)

kopytakonia

Kiedyś buli u mnie z kryminalnej policji twierdząc że muszę zeznawać bo ściągałem jakiś program nielegalnie

Zaloguj się aby komentować