Pierwotne zapowiedzi, że od 1 stycznia 2023 rynek przejdzie na nowy wskaźnik zastępujący WIBOR, nie mogą być zmaterializowane - stwierdził w czwartek członek zarządu NBP Paweł Szałamacha. Podkreślił, że NBP będzie dbać o to, by wprowadzenie nowego wskaźnika nastąpiło w spokojny, "nieszokowy" sposób.Przypominam, że na ostatnim posiedzeniu RPP nie podniosła stóp procentowych. Wskaźnik WIBOR intensyfikuje ten brak działań i od ostatniego posiedzenia do dzisiaj WBIOR 3M wzrósł o 0.26% (7,59% wartość na dzień dzisiejszy).
Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym wakacje kredytowe obowiązują miesiąc po miesiącu w tym roku (w zależności od decyzji kredytobiorcy jak ustawił harmonogram zawieszenia).
W przypadku gdy rata grudniowa zostanie już pobrana wg. harmonogramu, a do tego nałoży się aktualizacja oprocentowania kredytu o wskaźnik WBIOR 3M to rata kredytu od momentu rozpoczęcia wakacji kredytowych w tym roku wzrośnie o 200zł.
Ktoś powie nie dużo - jednak ta kwota może przesunąć granicę wypłacalności, która i tak jest przesuwana od roku czasu (pierwsze podwyżki stóp).
Wedlug ostatniego raportu ze wszystkich banków 70% uprawnionych zdecydowało się na skorzystanie z pomocy.
Parametry kredytu to:
-
500 000 zł wzięte w roku 2020r. na 30 lat,
-
Marża banku 2%
Dodatkowa informacja:
Rata powyższego kredytu w dniu jego zaciągnięcia wynosiła 1900zł. Obecnie to 4230zł.
Spłacany kapitał w racie dla tej pierwszej wynosił 51% dla drugiej - 5,7%
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-WIBOR-u-od-2023-roku-Czlonek-zarzadu-NBP-nie-moze-byc-to-zmaterializowane-8433641.html
Zaloguj się aby komentować