Ota City Daisan Junior High School, 2013, 2012

Ota City Daisan Junior High School, 2013, 2012

YouTube
Dziś podróż do przeszłości - ponad 10 lat temu małe Gimnazjum z wiejskiego rejonu prefektury Shimane miało kilka występów które odbiły się echem u tamtejszych komentatorów dzięki kontrastowi między wielkością szkoły, zespołu, prefektury, a jakością muzyki jaką zaprezentowali.

Poniżej przetłumaczony wpis przez deepl:

Biedna prefektura Shimane nie cieszy się zbyt dużym szacunkiem. Pomimo tego, że jest domem dla takich atrakcji kulturalnych jak świątynia Izumo i zamek Matsue, jak na ironię, jednym z największych powodów do sławy prefektury jest to, że wiele osób mieszkających w innych częściach Japonii, patrząc na mapę kraju, myli Shimane z Tottori, jej sąsiadem na wschodzie.

Ostatnio jednak Shimane zyskuje bardzo potrzebną uwagę, dzięki grupie niesamowitych uczniów z Ota Dai-san Junior High School. Podobnie jak wiele gimnazjów w Japonii, Ota Dai-san posiada orkiestrę. I podobnie jak kilka szkół, jej orkiestra zdobyła nagrody. Jednak to, co sprawia, że orkiestra Ota Dai-san jest zupełnie wyjątkowa, to fakt, że ma tylko ośmiu członków, którzy zmieniają się między instrumentami w trakcie występu.

Miasto Ota położone jest w szczególnie wiejskiej części Shimane, słabo zaludnionej prefektury, a gimnazjum Ota Dai-san znajduje się na końcu krętej drogi w górach. Połączenie tych czynników demograficznych i geograficznych skutkuje wyjątkowo niską liczbą uczniów w szkole, która liczy zaledwie 30 uczniów w trzech klasach.

Oczywiście tylko pewien odsetek uczniów w danej szkole będzie zainteresowany nauką gry na instrumencie, a orkiestra Ota Dai-san liczy tylko ośmiu członków (dwóch siódmoklasistów, dwóch ósmoklasistów i czterech dziewiątoklasistów).

Okazuje się jednak, że to wszystko, czego potrzeba, gdy muzycy są tak pracowici i utalentowani, że każdy z nich może grać na wielu instrumentach, nawet w tym samym utworze.

Z wyjątkiem klarnecisty po lewej stronie dyrygenta, każdy członek orkiestry przełącza się z jednego instrumentu na drugi, gdy wymaga tego utwór „Ikaruga no Sora”. Zwróć uwagę na różnorodność instrumentów przechowywanych w zasięgu ręki saksofonisty.

Niektóre instrumenty są jednak zbyt nieporęczne, aby poruszać się po scenie, a perkusistów grupy często można zobaczyć biegających po scenie, takich jak ten muzyk wykonujący podwójną pracę na perkusji i ksylofonie.

Ci, którzy nie mają wyszkolonego ucha do krytycznej oceny muzyki, mogą być pewni, że występ Ota Dai-san jest tak samo imponujący pod względem tego, jak brzmi, jak jest produkowany. Szkolna orkiestra została niedawno wybrana do udziału w regionalnym konkursie muzycznym w zachodniej Japonii siódmy rok z rzędu. Tegoroczne wydarzenie odbyło się 25 sierpnia w mieście Kurashiki w prefekturze Okayama, gdzie muzycy z Ota Dai-san otrzymali zarówno pierwszą nagrodę w kategorii krótkich występów, jak i dodatkową nagrodę specjalną od sędziów.

Oprócz podziwu, sędziowie wyrazili również żal, że obecnie nie ma konkursu krótkich występów na poziomie krajowym, przez co konkurs regionalny jest największą sceną, na której orkiestra Ota Dai-san będzie występować na żywo.

Na szczęście jednak dzięki tym filmom nie tylko reszta kraju, ale i reszta świata może zobaczyć, jak niesamowici są ci młodzi muzycy, dając mieszkańcom najbardziej zapomnianej prefektury Japonii powód do podniesienia głowy nieco wyżej.

Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)
https://soranews24.com/2013/11/11/eight-is-enough-for-amazing-eight-member-orchestra-from-rural-japanese-junior-high-%E3%80%90video%E3%80%91/

#orkiestryszkolne #nagraniez2013 #nagraniez2012 #nagralasahicom #nagralhey4649honey #otacitydaisanjuniorhigh #koncertwsali #koncertnascenie #orkiestrydete

Komentarze (2)