Ostateczny koniec uBlock Origin na Chrome - ICD News #21
hejto.plMicrosoft Recall po raz kolejny
https://blogs.windows.com/windowsexperience/2024/09/27/update-on-recall-security-and-privacy-architecture/
Recall, wprowadzony przez Microsoft, miał być usługą cyklicznie robiąca zrzuty ekranu podczas pracy i poddającą je analizie przez AI. Jak pisaliśmy, po protestach użytkowników, Microsoft zdecydował się wycofać z pełnej integracji i zapewnił że usługę wprowadzi w modelu opt-in i z odpowiednim uwierzytelnianiem. Właśnie rozpoczęła się kolejna próba wdrożenia i jak twierdzi Microsoft Recall będzie włączany wyłącznie na życzenie (opt-in), zrzuty ekranu i inne dane są szyfrowane kluczami chronionymi sprzętowo, dostępnymi jedynie po logowaniu się przez Windows Hello, a sam serwis działa w izolowanej VBS Enclave z której dane mogą się wydostać tylko na życzenie użytkownika.
Zdalne otwieranie samochodów Kia mając tylko zdjęcie tablicy rejestracyjnej
https://www.pcworld.com/article/2471499/hackers-remotely-unlocked-kia-cars-with-just-a-license-plate-scan.html
Czteroosobowy zespół badaczy bezpieczeństwa znalazł sposób na osiągnięcie praktycznie pełnego zdalnego dostępu do licznych modeli samochodów marki Kia. Atakujący uzyskiwali dostęp do imienia, adresu email, numeru telefonu i adresu zamieszkania właściciela samochodu. W niektórych wypadkach można było dostać dostęp nawet do kamer znajdujących się w samochodzie, danych GPS, albo wykonać zapłon silnika. Do przeprowadzenia ataku wystarczyło… zdjęcie tablicy rejestracyjnej.
Fałszywe kody QR na rowerach w Kielcach
https://kielce.tvp.pl/82682839/falszywe-kody-qr-na-kieleckich-rowerach-miejskich-to-raczej-glupi-zart-niz-oszustwo
Ktoś unieruchomił system rowerów miejskich w Kielcach, zaklejając kody QR rowerów innymi, złośliwymi kodami.
FSF w konsorcjum NIST do spraw sztucznej inteligencji
https://www.fsf.org/news/fsf-serves-on-nist
Free Software Foundation ogłasza, że będzie brało udział w konsorcjum przy amerykańskim NIST do spraw bezpieczeństwa „sztucznej inteligencji”, razem z firmami często krytykowanymi przez FSF, takimi jak Meta, Amazon, czy Google. Zapowiada, że będzie walczyć w ramach tego konsorcjum o uznanie idei wolnego oprogramowania i praw użytkownikow.
Meta będzie uczyła AI na zdjęciach pochodzących ze Smart Ray-Banów
https://techcrunch.com/2024/10/02/meta-confirms-it-may-train-its-ai-on-any-image-you-ask-ray-ban-meta-ai-to-analyze/
Meta powiedziała, że poddane analizie AI zdjęcia wykonane ich dosyć dyskretnymi okularami AR mogą być używane do trenowania modeli „sztucznej inteligencji”.
Zobacz więcej
To tylko część newsów, jakie przygotowaliśmy na ten tydzień. Całość zestawienia dostępna za darmo i bez reklam pod https://www.internet-czas-dzialac.pl/icd-news-21/ Zapraszamy do czytania!
#technologia #prywatnosc #opensource #icdnews #it