Czym jest ta cała oskoła? Wiele osób może nie kojarzyć tej nazwy, gdyż jest to staropolskie określenie soku z brzozy. Otrzymuje się go przez nacięcie lub nawiercenie pnia brzozy wczesną wiosną. W chwili obecnej trwa początek sezonu w którym możemy ten płyn pozyskać. W poniższym wpisie chciałbym opisać jak go pozyskiwać, jak przechowywać oraz jego właściwości lecznice jak i to, dlaczego CHŁOPSKIE jest go pozyskiwanie. Wzorem kolegi z tagu #przegryw założyłem również tą społeczność by dzielić się wiedzą na takie tematy. Forma pisana niczym stare księgi zostanie tutaj na wieki i będzie przekazywana między chłopami.
JAK ZNALEŹĆ BRZOZĘ
Jest kilka metod pozyskiwania soku z brzozy a ja opiszę jedną, moim zdaniem najskuteczniejszą. Pierw jednak musimy sprawdzić czy jest już dobry moment na zbiory. W tym celu należy wybrać się do lasu w poszukiwaniu brzóz o średnicy pnia do 20cm. Wystarczy naciąć lekko drzewo na wysokości 1 metra, lub złamać gałązkę. Po chwili powinniśmy być świadkami wycieku przezroczystego, wodnistego płynu. To oznacza, że sezon już się zaczął.
SPRZĘT I POZYSKIWANIE
Co będzie potrzebne do pozyskiwania soku? Wiertło 6mm, wężyk o średnicy zewnętrznej 6mm, wkrętarka, sznurek oraz plastikowe butelki (polecam takie baniaki o pojemności 5l po wodzie do picia). Baniaczki myjemy i ruszamy na łowy.
Nawiercamy brzozę nie głębiej niż na 4cm, na wysokości jednego metra, z doświadczenia wiem, że wiertło zacznie chlapać na boki wilgotnymi skrawkami drzewa - oznacza to, że z tego drzewa otrzymamy sok. Następnie wiercimy otwór w zakrętce butelki. Teraz ważna sprawa, wężyk tniemy pod ukosem i tym ukośnym końcem wsuwamy w drzewo tak jak na jedym z obrazków poniżej, bo dzięki temu więcej soku trafi do węża. Drugi koniec ląduje w butelce i nie zakręcamy nakrętki tylko zakrywamy nią wejście butelki - powietrze musi wpadać do środka, bo dzięki temu sok leci szybciej.
ILE ZAJMUJE POZYSKANIE SOKU?
Butelki litrowe zapełniły mi się po około 6 godzinach, ale zależy to od wielu czynników. Brzoza najwięcej soku daje w nocy, możliwe jest zebranie nawet 5 litrów w przeciągu nocy z jednego drzewa. Po zamontowaniu baniaków na zbiory warto po godzince się przejść i sprawdzić czy na pewno z brzozy cieknie sok, jeśli któraś go nie daje to zmieniamy drzewo.
JAK PRZECHOWYWAĆ SOK Z BRZOZY?
Zebrany sok możemy trzymać w lodówce do 5 dni. Możemy go również zamrozić i wtedy będzie sobie czekał na spragnionego chłopa dłużej. Możemy też zrobić wino brzozowe aczkolwiek to materiał na inny wpis.
PO CO MI SOK Z BRZOZY?
Sok z brzozy znajduje zastosowanie przy leczeniu dolegliwości takich jak:
-
przewlekłe choroby dróg moczowych
-
obrzęki sercowo-naczyniowe
-
kamica nerkowa
-
zapalenie nerek
-
dna moczanowa
Składniki soku z brzozy, takie jak właśnie salicylan metylu mogą wspierać działanie przeciwbólowe, co znajduje zastosowanie w terapii bólu mięśni oraz stawów, zwłaszcza w przebiegu chorób reumatycznych. Zawarte w nim przeciwutleniacze pomagają przeciwdziałać także chorobom niedokrwiennym serca. Sok z brzozy zastąpi balsam po goleniu i złagodzi podrażnienia skóry. Okłady przyśpieszą gojenie ran. Płukane w nim włosy zyskają piękny połysk i będą wzmocnione.
ASPEKT CHŁOPSKI W POZYSKIWANIU NEKTARU BOGÓW
Sam zbiór soku z brzozy może być wspaniała przygodą, dlatego zachęcam wszystkich do spróbowania! Ja wyruszyłem z kolegą, spędziłem cały dzień w otoczeniu lasu co działało niesamowicie odstresowująco. Do tego rozmowy, podniecenie "ile tego soku się zebrało", no przygoda po prostu. Wspaniały sposób na spędzenie czasu i ten pierwszy łyk gdy zbierzecie odrobinę soku... warto!
#zdrowie #natura #przegryw #ciekawostka
@WiejskiHuop zgadzam się z huopem, mam gdzieś taką starą książkę apropo ziołolecznictwa i naprawdę można się zdziwić, ile niepozornych chwastów okazuje się być specyfikami na dane dolegliwości.
@Chougchento Mnóstwo tajemnic skrywa natura. Jak to mówią "las jest jak apteka", i nie tylko. Warto korzystać z tego co mamy pod nosem.
@WiejskiHuop no dobrze, a jak już zebrałem 5l soczku z brzozy to co zrobić z otworem, reszta ma się lać i marnować aż tkanka się zabliźni? Czy można czymś zakleić?
@LM317T Zapomniałem o tym aspekcie. Można zakleić otwór mieszanką gliny i popiołu drzewnego. Można też użyć maści ogrodniczej. Niektórzy zatykają to kawałkiem patyczka brzozowego. Otwór ogólnie pozostawiony bez niczego również się zagoi ale ja wyznaję zasadę, że chcę jak najmniej ingerować w kondycję drzewa więc mu to wolę ułatwić.
@WiejskiHuop wypad z tagu frajer
@PaczeIok hau hau
@WiejskiHuop a teraz siad
Zaloguj się aby komentować