Opór Celtów przeciwko Cezarowi

Szczególną rolę w zagrzewaniu do oporu przeciwko Rzymianom odgrywał niezwykły autorytet ponadplemiennej "elity umysłowej" Celtów - sieć ośrodków skupiających celtycki stan kapłański, ogromną konfraternię druidów, rozciągająca się po obydwu stronach kanału La Manche i zachowująca ścisłą łączność wzajemną.
Była to "inteligencja" Celtów, dysponująca niezwykle bogatą wiedzą i umiejętnościami, przechowująca ich pamięć zbiorową, ich tradycje, poczucie tożsamości etnicznej, kulturowej, cywilizacyjnej i religijnej. Korzenie celtyckiego stanu druidów sięgają epoki praindoeuropejskiej, podobny stan kapłański znany był już u Ariów podbijających Indie ok. 2ooo lat p.n.e. (bramini), także u irańskich Medów i Persów (magowie). U Rzymian, ludu także indoeuropejskiego - ten prastary indoeuropejski stan kapłański przetrwał w szczątkowej i mocno "oswojonej" postaci, jako nieliczne kolegia kapłańskie flaminów, pontyfików, fecjałów i Saliów - cesarz August starał się usilnie o odnowę ich autorytetu, upatrując w tym religijne wzmocnienie wspólnoty państwowej Imperium.
Natomiast druidzi byli otoczeni aurą tajemniczości i nawet grozy (składanie ofiar ludzkich). Rzymianie uważali ich za okultystów posługujących się czarną magią - a więc za przeciwników szczególnie niebezpiecznych.
Należy także pamiętać, że plemiona, z którymi Cezar miał do czynienia po wylądowaniu, jak Trynowantowie i Katuwellaunowie, to nie jacyś mieszkańcy Brytanii od stuleci, lecz stosunkowo niedawni imigranci z kontynentalnej Galii. Początki tej ostatniej celtyckiej fali osiedleńczej datuje się najwcześniej na III wiek p.n.e. Migracje trwały aż niemal do czasów Cezara, czyli ostatniego wieku starej ery.
Według dociekań Cezara, współcześni mu Galowie pamiętali, jak jeszcze za ich życia niektóre osiedlone w Brytanii grupy imigracyjne przybyły na Wyspę, a ich wspólnoty utworzone w Brytanii nosiły takie same nazwy jak dawniej w Galii. Do imigrantów należały plemiona Trynowantów i Paryzjów (por. plemię o identycznej nazwie w Galii, pozostawiło nazwę późniejszemu Paryżowi). Ponadto znane z późniejszej historii plemię Icenów (właściwie "Ikenów"} bo tak wtedy wymawiano).
Po przybyciu do Brytanii Cezar przekonywał się, że pojawili się tam niezbyt długo przed nim, i to niezmiernie "dyskretnie"… nieznane wcześniej grupy osiedleńców, których nie zdążyły jeszcze tam zauważyć rzymskie służby informacyjne.
Co go musiało szczególnie zaniepokoić, to fakt, że ta najnowsza penetracja Wyspy dotyczyła silnej i dla Rzymu niebezpiecznej wschodniogalijskiej konfederacji Belgae (z obszaru zwanego przez Rzymian Belgica) - która była związkiem plemiennym grupującym zarówno Celtów, jak i znaczący komponent germański, który zapewne nadawał im szczególną dynamikę i ekspansywność. Belgowie byli według rzymskich opisów roślejsi niż reszta Galów i przypominali wyglądem Germanów, stawali też Rzymianom o wiele mocniejszy i zacieklejszy opór.
Ci imigranci - Belgowie bez większego trudu podporządkowywali sobie miejscowe plemiona starych Brytów. Władza królów i arystokracji wojskowej była u nich silniejsza - dbali o militarne fortyfikacje, jako swój ośrodek polityczny budowali umocnione oppidum na szczycie wzgórza.
W ten sposób powstało silne królestwo Katuwellaunów w dzisiejszym Hertfordshire, z ośrodkiem plemiennym w pobliżu Verlamion (dzisiaj St Albans).
Rozciągnęli oni zwierzchność nad sąsiednimi ludami, wchłonęli m.in. plemię Trynowantów (też wcześniej przybyłych z Galii). Ich ekspansywność sugerowała tendencje centralizujące, zjednoczycielskie.
Silne, scentralizowane państwo Belgów w Brytanii, z poczuciem braterstwa i solidarności wobec Galów i Belgów kontynentalnych - byłoby dużym zagrożeniem dla panowania Rzymian w Galii.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/opor-celtow-przeciwko-cezarowi/

#imperiumromanum #rzym #ciekawostki #antycznyrzym #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
2708f978-dea6-497d-8c60-89f272f71e14

Zaloguj się aby komentować