Signal – otwartoźródłowa, niekomercyjna, szyfrowana aplikacja komunikacyjna dla systemów Android i iOS. Wersja desktopowa jest również dostępna dla Linuksa, macOS i Windows. Wykorzystuje Internet do wysyłania wiadomości w trybie indywidualnym i grupowym, które mogą zawierać pliki, notatki głosowe, obrazy i wideo, a także do wykonywania połączeń głosowych i wideo w trybie indywidualnym.
Signal wykorzystuje standardowe komórkowe numery telefonu jako identyfikatory i używa szyfrowania od końca do końca do zabezpieczenia łączności z innymi użytkownikami. Aplikacje zawierają mechanizmy, za pomocą których użytkownicy mogą niezależnie weryfikować tożsamość swoich rozmówców oraz integralność kanału przekazu informacji.
Wersja Android może również opcjonalnie działać jako aplikacja SMS, dzięki czemu jej funkcjonalność jest w przybliżeniu porównywalna z iMessage.
Signal jest opracowywany przez Open Whisper Systems. Oprogramowanie klienckie udostępnione jest na wolnej i otwartej licencji GPLv3. Kod serwera publikowany jest na licencji AGPLv3. W lutym 2018 roku powołana została fundacja non-profit Signal Foundation z początkowym finansowaniem w wysokości 50 milionów dolarów.
#technologia #android #ios #windows #linux
„Wykorzystuje Internet do wysyłania wiadomości”
Wow ale wypas
@..... Fajna, używam. Z minusów:
-
aplikacja nie jest zdecentralizowana,
-
kod serwera jest teoretycznie nie otwartoźródłowy bo nigdy nie jest aktualny z tym co jest na produkcji,
-
wymagany numer telefonu,
-
blokowane są nieoficjalne aplikacje,
-
bardzo rzadko społeczność ma wpływ na rozwój aplikacji (brak akceptowanych MR czy nie implementowanie najbardziej pożądanych funkcji przez użytkowników)
@KonoromiHimaries też tajne, też używam
@..... Session byłoby lepsze, byle by ktoś tego używał
@Pan_Wiesio Signala też niewiele osób w Polsce używa
@..... Jesli chodzi o decentralizacje całkowitą i bezpieczenstwo to tylko komunikatory oparte o Tox. Audio video działa tak sobie. No i p2p działa dokładnie jak nazwa wskazuje - wiadomosc nie dojdzie do póki druga strona nie bedzie online. (Przynajmniej tak to działało jak testowałem 2 lata temu)
@..... u mnie połowa znajomych i 3/4 rodziny, więc nie jest z tym najgorzej
@..... @Pan_Wiesio u mnie zaskakująco sporo znajomych z PL. W jednym znajomym małym korpo, nawet senior management miał przykaz pozbyć się whatsappa i przejść na signal. Bardzo mnie zaskoczyło, że absolutnie żaden z moich znajomych za granicą nie używa ani Signala ani Telegrama.
@Pan_Wiesio ja, mieszkając w dużym mieście wojewódzkim, nie znam nikogo, kto by używał. Królują messenger i what’s up
@Vinzenty "młodzi, wykształceni, z dużych miast"
@..... używamy z ekipą już od czasów przed Covidem, bardzo szybko pozbyłem się messengera i teraz tylko Signal lub iMessage. Ma wszystko to czego może oczekiwać power-user a jednocześnie wszytko jest na tyle przystępne że znajomi którzy z technologią nie mają do czynienia na codzień obsługują go całkowicie skutecznie.
Rodzinka też już na Signalu, chociaż oni mają jeszcze inne komunikatory obok Signala
Signal używam i do szczęścia nie jest mi potrzeba nic innego, fajne jest to że można stworzyć w kontaktach "moje notatki" i traktować jako brudnopis
@Pan_Wiesio ja tylko przedstawiam dowód anegdotyczny innemu dowodowi anegdotycznemu
@Vinzenty ja sobie żartuję. Aż żal takie rzeczy wyjaśniać
przeszedłem wiele miesięcy temu z telegrama (od momentu jak zaczęli z limitem GIFów kombinować i wprowadzili premium) Signal póki co szybszy, lepiej się kontent na wspólny kanał wrzuca, jedynie aplikacja desktop kuleje.
@Pan_Wiesio dobra dobra manipulatorze
@Vinzenty spójrz w lustro Ziomuś
@Pan_Wiesio czy aby na pewno? U mnie ze znajomymi problemy z Session były nagminne (opóźnienie typu godziny/dni, niedostarczanie wiadomości) i koniec końców przeszliśmy na Signala.
@PowerPajonk mi chodziło o jeszcze bardziej prywatny komunikatron od SIgnal. Może apka wymagała aktualizacji, gdyż często to rodzi problemy.
@Pan_Wiesio Bardziej prywatny z pewnością, ale życie to sztuka kompromisu, a prywatność i technologia niestety nie idą w dzisiejszych czasach w parze. Ja na Session wracać niestety nie planuję.
@..... Szwagier nie ostatnio namówił. Spoko apka ale jeszcze mega malo znajomych jej uzywa. Oby coraz wiecej wkrotce...
@..... xmpp + otr > Signal
-
Nie musisz zakładać konta w konkretnym serwisie, usługa jest zdecentralizowana i możesz sobie wybrać u kogo założysz konto
-
Masa osób udostępnia to w taki sposób, że nie potrzebujesz nawet maila by założyć konto
-
Możesz postawić własnego noda jak masz VPSa i w sumie ejabberd jest banalny w postawieniu
-
Nie potrzebujesz telefonu, ani żadnego innego urządzenia używającego tak okropnego systemu operacyjnego jak Android czy iOS.
Plusy Signala to:
rozmowy szyfrowane w tym videorozmowy
Ale jak wybierasz xmpp to w sumie to się da osiągnąć także wtyczkami do klienta. Tylko minus to, że muszisz przekonać drugą stronę by też użyła
Minusy Signala:
Konieczność posiadania mobilnego urządzenia.
Konieczność podania numeru telefonu.
Scentralizowanie.
Jak dobrze pamiętam, nie odpala (tu w zestawieniu z jeszcze gorszym telegramem) trybu incognito w klawiaturach androidowych.
Przy czym to wyłącznie te osobiście zauważone.
Zaloguj się aby komentować