Na PG powstaje technologia usuwania „wiecznych chemikaliów” z wody i ścieków

Na PG powstaje technologia usuwania „wiecznych chemikaliów” z wody i ścieków

Forum Akademickie
Nad innowacyjną technologią usuwania mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków, w tym toksycznych i wyjątkowo opornych na rozkład, pracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Rozwiązanie ma charakteryzować się minimalnym śladem węglowym i przyczyniać do ochrony zasobów wodnych, w tym Morza Bałtyckiego.

Projekt „LIMIT” realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum badawcze, któremu lideruje Uniwersytet w Lund (Szwecja). W przedsięwzięcie zaangażowani są także partnerzy z Danii, Litwy i Polski. Obok Politechniki Gdańskiej nasz kraj reprezentuje Port w Gdyni. W ramach projektu naukowcy opracują nowatorskie technologie oczyszczania wody i ścieków z mikrozanieczyszczeń. Szczególną uwagę poświęcą usuwaniu tzw. wiecznych chemikaliów (forever chemicals), czyli poli- i perfluoroalkilowym związkom organicznym (PFAS), szeroko stosowanym od połowy ubiegłego wieku w wielu produktach przemysłowych i konsumenckich, takich jak środki powierzchniowo czynne, kosmetyki, pianki przeciwpożarowe oraz tekstylia i opakowania do żywności. [...]

#nauka #polska #politechnikagdanska #ochronasrodowiska #zanieczyszczeniesrodowiska #morzebaltyckie #badanianaukowe

Komentarze (1)

znany_i_lubiany

forever chemicals, to jest dopiero rabbit hole, czytałem z miesiąc temu o tym artykuł, wcale nie o mikroplastik musimy się przejmować ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zaloguj się aby komentować