Mianowicie, zakładając że światło porusza się z prędkością światła w próżni, to włączając dwie latarki w przeciwne strony, to fotony będą poruszały się względem siebie z prędkością światła x2.
Ale póki co żadne cząstki które znamy nie mogą przekroczyć prędkości światła, więc gdzie mam tu błąd myślowy?
#pytaniedoeksperta #pytanie #fizyka
@krokietowy punkt odniesienia, mówi to Panu coś, Panie Krokiet?
krótko mówiąc - nie, prędkość światła nie zależy od układu odniesienia
tu masz wyjaśnione: https://www.youtube.com/watch?v=Xrqj88zQZJg
Edit: o co chodzi z tym tłumaczeniem na PL na Youtubie (tu z błędem :/)
@krokietowy Ścierające się fotony świateł wymijających się samochodów mają jeszcze większą prędkość względem siebie
@krokietowy czytałem chyba w książce hawkinga, że wg teorii względności światło względem siebie nie porusza się szybciej niż prędkość światła, bo dla obserwatora, który porusza się z tą prędkością czas staje w miejscu. Im szybciej się poruszasz tym czas płynie wolniej. Dla prędkości c staje w miejscu. Więc nie da się już szybciej.
A co ma prędkość poruszania się obiektów względem siebie do prędkości poruszania się każdego z tych obiektów, oba poruszają się z prędkością światła i tyle. Koniec dowodu.
@krokietowy czyli jak dwa auta naprzeciw siebie jada z predkoscia 100km/h to maja osobno predkosc 200km/h bo wzgledem siebie?
@BillyFuckboy no względem siebie tak. względem obserwatora na chodniku - nie. i o to pyta OP, jak jest z prędkością światła, której nie da się przekroczyć wg praw fizyki
@jjot op pyta czy jak względem siebie swiatlo bedzie mialo predkosc x2 to swiatlo przekracza predkosc swiatla. Dlatego dalem przyklad z autami.
@krokietowy Względem siebie nie będą poruszały się z prędkością 2c. Z taką prędkością będą poruszać się wobec obserwatora, który patrzy na ruch latarek. Tłumaczył to Dragan w swoim skrypcie.
@brtm ee a ja kojarzę, że prędkość światła jest stała i niezależna od obserwatora, więc nie da się 2c
@jjot Właśnie odwrotnie. Jest to wytłumaczone w paragrafie 1.4.1:
https://docplayer.pl/33985938-Niezwykle-szczegolna-teoria-wzglednosci-andrzej-dragan.html
Zaloguj się aby komentować