Ale do rzeczy.
W starym kompie mam płytę główną MSI Z97-G43 i ona ma w sumie 5 wejść na wentylatory (2x pod cpu, 3x sysfan).
CPU_FAN_1 - podpięty wentylator pod CPU
CPU_FAN_2 - wolny
SYS_FAN_1 - wentylator z góry
SYS_FAN_2 - wentylator z tyłu
SYS_FAN_3 - wentylator z przodu - ten napierdala na 100%
Pierwsze co zrobiłem to przepiąłem wentylator z SYS_FAN_3 na wolny CPU_FAN_2, ale w ogóle nie pomogło.
Następnym krokiem było wypięcie SYS_FAN_2 i wpięcie do niego tego wentylatora i o dziwo działał prawidłowo - więc udowodniłem, że wentylator jest okej, tylko jakoby SYS_FAN_3 i CPU_FAN_2 były zjebane.
I teraz zastanawiam się jaki mógłby być powód takiego stanu rzeczy, czy to uszkodzenie płyty głównej, czy może za słaby zasilacz, czy może jakieś ustawienie w bios - szukałem, ale nic nie znalazłem. Na razie odłączyłem jeden wentylator.
Dodam, że wszystkie wentylatory są na 3 piny, a na płycie jest cztery piny.
#komputery #pcmasterrace
Przeczytalem „mam starego kumpla i wczoraj przekladalem z niego bebechy”… ufff 😂
@HmmJakiWybracNick nie było jakiejś łatki do Biosu? Może coś mieli na start nie tak?
Mam najnowszą wersję bios
@HmmJakiWybracNick ew downgrade biosa? Ale jakoś nie sądzę że pomoże, pewno coś gdzieś pierdzielo i tyle, może nasz ekspert elektroniki może coś doradzić @Pan_Slon ?
@Tomekku Dobra znalazłem odpowiedź w dokumentacji płyty głównej.
CPUFAN1, CPUFAN2 i SYSFAN3 mają speed control na czwartym pinie.
SYSFAN1 i SYSFAN2 mają speed control na drugim pinie.
Wentylator od CPU mam na na cztery piny, więc jest możliwość kontroli prędkości.
Wentylatory z obudowy są na trzy piny, więc te podłączone do SYSFAN1 i SYSFAN2 łapią się na kontrolę prędkości, bo mają speed control na drugim pinie. Ale ten jeden nieszczęsny wiatrak, który podłączałem do CPUFAN2 lub SYSFAN3 nie łapie się już na kontrolę prędkości, bo ona jest na czwartym pinie, więc dostaje full moc, więc działa na maksa.
Ogólnie to kupiłem na allegro rozgałęźnik(za 7zł) i spróbuję podpiąć oba wentylatory pod SYSFAN2 i zobaczę, czy to zadziała. Jak nie zadziała, to kupiłem od tego samego typa jakiś taki ogarniczniki (też za 7zł), który zmniejszy napięcie z 12v na 7v, więc na stałe wiatrak będzie chodził powiedzmy, na ~60% obrotów i o ile to zadziała, to też będzie w miarę git.
Jak oba wyżej pomysły zawiodą, to ten jeden wentylator zostanie odłączony, albo wymienię go na jakiś czteropinowy. Człowiek się czegoś nauczył nowego przynajmniej przez weekend
Jeszcze mam problem, że wymieniłem procesor 4690k na 4790k (i to już max na tym sockecie, a nowej płytę nie chciałem kupować jeszcze, bo mam ram ddr3..., więc od razu trzeba byłoby kupić procesor, ram i płytę - a to już większy koszt). Procesor kupiłem używany na alledrogo od jakieś typa za 250zł, który wysyła to z Chin ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wcześniej 4690k miałem podkręcony na 4ghz, a ten 4790k podkręciłem na 4.4ghz i mam wrażenie, że pod obciążeniem ma za wysoką temperaturę. Bez obciążenia jest ~40C, ale jak grałem w csgo to było ~80, a momentami dochodziło do 100C. Ale jeszcze biorę pod uwagę, że dzisiaj gorąco i miałem w pokoju 30.5C.
Ogólnie to ze mnie overclocker z koziej dupy, więc do końca się nie łapię w tym całym podkręcaniu, co sprawia, że temperatura na procesorze rośnie?
Wiem, że modyfikuje się dwa parametry: mnożnik i napięcie. Zwiększając mnożnik, otrzymuje się większą wydajność, a zwiększając napięcie pozwala osiągnąć tą większą wydajność? Czyli przez zwiększanie napięcia, rośnie temperatura?
Zaloguj się aby komentować