Jak zabezpieczacie wejścia i wyjścia z uC?
Moje uC będzie przewodami (max 2m), przez gniazda/wtyki (może trafić się rozłączenie w trakcie pracy uC), połączone z dwoma modułami. Oba moduły będą mieć osobne zasilanie 5V.
Masę mogę zrobić wspólną. W jednym z modułów będzie też HX711 i dla ułatwienia zajmijmy się nim, bo ma wejście i wyjście do uC.
Nie chcę by przypadkiem sygnały HI/LO były zamienione.
Pomysły mam dwa, coś z seri 817 w obie strony, lub któraś z wersji w załącznikach, z tym że ta na wyższe napięcie jest moim zdaniem zbędna, bo będzie tam 5V, a nie mam rozwiązania na wyjście z uC, tylko wejście.
Czy fototranzystor to przesada, czy może rezystory to za mało? A może jest jeszcze inne rozwiązanie?
Wołam @stoopido bo ostatnio mi pomógł
@Krogulec
Nie wiem czy będę mógł pomóc bo chyba w zupełnie inną stronę idzie twój projekt niż to czym ja się zajmuję, ale spróbujmy.
Po pierwsze potrzebuję trochę wyjaśnień.
-
przed czym chcesz zabezpieczyć wejścia / wyjścia procesora? ESD? Czy tylko przed nieprawidłowym podłączeniem wejścia /wyjścia?
-
te moduły, będą podłączone przewodami i będzie tam jakiś protokół, w sensie modbus? rs485? czy tylko "na sztywno" wyjście z modułu do wejścia w procesorze i odwrotnie wejście w module do wyjścia w procesorze? (niektóre protokoły mają sprzętowo wymuszone zabezpieczenia i ciężko je uwalić)
A w odpowiedzi na twoje pytanie jak my u siebie zabezpieczamy. No to u nas przede wszystkim przed ESD zabezpieczenia robimy (tam gdzie użytkownik może mieć dostęp do płytki (bo nie we wszystkich urządzeniach jakie robimy jest to możliwe) i dajemy tam diody TVS. Czasami zdarza się, że spinane ze sobą są dwie płytki to wtedy zazwyczaj rezystory w liniach, ale to bardziej po to, żeby ograniczyć prąd który mógłby pójść na procesor.
@stoopido Ad 1. ESD poniekąd też, bardziej boje się o uszkodzenie przewodu, lub uszkodzenie gniazda/wtyku, czy zalanie. Wolałbym aby uC przeżyło, a reszta mniej mnie interesuje.
Ad 2. będą przewody, "na sztywno" uC <> HX711, CLK> i <DOUT.
Potrzebne dalsze wyjaśnienia. Dlaczego przewód miałby się uszkodzić? Nie możesz dać takiego przewodu i takich wtyczek, żeby uszkodzenie nie było "fizycznie" możliwe (znaczy jak ktoś się uprze to wszystko uszkodzi, no ale nie mówimy tu chyba o skrajnych przypadkach)
Jeśli będziesz przesyłał tylko sygnał, to nie potrzebujesz w tych przewodach napięcia zasilającego moduły / procesor. Sygnał z czujnika nawet jak zamienisz CLK z DOUT nie uszkodzi ci procesora. A jeszcze dopytam i o to - jaki to procesor (typ tylko, nie musisz podawać szczegółów, ARM, atmega, atxmega, pic, fpga?)
Sorry, wiem, że to nie są odpowiedzi na twoje pytania jak byś się spodziewał uzyskać, ale próbuję zrozumieć gdzie jest problem.
@stoopido Fizycznie problem jest z 9 pinowymi mini dinami które nie słyną z super wytrzymałości, a takie muszę zastosować. No i wolę dmuchać na zimne.
Napięć nie potrzebuję, tylko sygnał, dlatego też napisałem, że mogę wspólną masę puścić tym przewodem.
Pewnie atmega albo pic, bo tanie i to prosty projekt w którym wystarczą, zmierz, przestaw, włącz/wyłącz, wyświetl.
Czytałem że czasem stosują coś jak MCP6004, ale to już robi się zbyt rozbudowane, a nie będzie to komercyjne.
Zaczynam dochodzić do wniosku że dwa rezystory i kondensator wystarczą na wejście do uC, tylko co z wyjściem
Jeśli przewód ma tylko 2m to szansa wyindukowania znacznej energii jest mała. Dlatego nie trzeba stosować zabezpieczeń na duże energie a 'jedynie' ESD i transienty przłączeniowe.
Niestety przy ESD krytyczny jest layout. Chcesz by energia jak najszybciej opuściła PCB. Jednocześnie zjawiska są na tyle gwałtowne, że kawałeczek ścieżki to już znaczna impedancja (indukcyjność).
Nie skupiaj się na wyborze elementu. Praktycznie każdy z ESD protection w nazwie o odpowiednim napięciu nominalnym się nada. Najważniejsze jest by dioda była położona tuż za złączem i ścieżki wejście złącza - dioda - wyjście złącza nie zawierały żadnych przelotek i były możliwie rozsądnie grube (ja leje polygony by wykorzystac całe dostępne miejsce. Bez thermal relief).
Za diodą możesz dodać symboliczny rezystor szeregowy 100ohm. Więcej nie trzeba.
@Krogulec Daj takie same zabezpieczenia na wszystkie piny IO. Rezystory + kondensator + ewentualnie diody TVS (lub zenera) jeśli chcesz dodatkowo mieć ESD.
@Femto @stoopido super, serdeczne dzięki Panowie za pomoc
@Krogulec Rozważ zastosowanie złączek DSUB9 zamiast miniDIN. DSUB można kupić prawie że "pancerne".
@stoopido takie też mam, ale zwyczajnie łatwiej będzie mi zrobić otwory pod miniDIN, wystarczy wiertło
Zaloguj się aby komentować