Mam grzałkę do wody bez sterowania 3x1kW. Chciałbym sterować nią shelly 1 z adapterem, który steruje jak termostat, tylko że podgląd mam w aplikacji. Oczywiście do kompletu jeszcze muszę kupić stycznik modułowy.
Czy to wystarczy? Czy zastosować jeszcze termostat bezpieczeństwa STB na styczniku podpiętym szeregowo? Jest sens jeśli będę miał podgląd na bieżąco w telefonie?
Na bojlerze oczywiście zawór bezpieczeństwa standardowo już jest.
Grzałka trójfazowa, bo #fotowoltaika i chciałbym jak najwięcej zużyć z bieżącego prądu.
Dlaczego taka kombinacja? Shelly pozwala na historię temperatur, przegląd bieżący, analizę i powiadomienia.
#elektryka #budujzhejto #majsterkowanie
a6e852fe-e446-4f7f-bf8b-fe9983893527
SuperSzturmowiec

Jest sens jeśli będę miał podgląd na bieżąco w telefonie?


Tak bo padnie ci tym bateria w telefonie i nie będziesz wiedział co się dzieje. Zawsze lepiej mieć jakieś zabezpieczenie dodatkowe

potezny_papiesz

przepraszam, że ci nie pomoge ale serio mnie ciekawi - na chuy komuś monitorować historie podgrzewania wody itp?


pozdrawiam serdecznie

smiejsiezzycia

@SuperSzturmowiec aplikacja shelly jest zainstalowana u każdego domownika. Na chwilę obecną podobnie działa przy kotle na ekogroszek. W przypadku spadku temperatury informuje wysłaniem powiadomienia. Wtedy wiadomo, że albo zasyp jest pusty, albo zerwał się klin.

Może masz rację. Lepiej nie ryzykować, chociaż orginalne grzałki nie mają podwójnego zabezpieczenia.

smiejsiezzycia

@potezny_papiesz analiza danych. W ten sposób łatwo dowiedzieć się ile zużywa pompa cyrkulacyjna, jakie są straty ciepła. W jakich godzinach załącza się grzałka. Nawet ile zużywasz ciepła do kąpieli. Można zoptymalizować godziny załączania grzałki tak, aby korzystać tylko z autokonsumpcji.

Można wyliczyć zapotrzebowanie na MJ do instalacji pompy ciepła lub innego źródła.

Możliwości jest wiele.

NoMercy

@smiejsiezzycia pompę cyrkulacyjna zrób na czujnik obecności, ktoś się pojawia pompa się uruchamia, w przypadku czasu kąpieli albo zmywania w kuchni masz od razu ciepłą wodę. Dużo taniej niż czasowa i praca pompy w określonych godzinach


I też uważam że powinno to działać bez interwencji a Ty możesz mieć podgląd na dane. I na podstawie historii wprowadzać korekty

Zakrentas

@smiejsiezzycia o ile się orientuję, to w kontekście autokonsumpcji nie ważne na której fazie oddajesz prąd, a na której odbierasz z sieci. I tak to się sumuje i liczy wynik dla danej godziny.

smiejsiezzycia

Tak dobrze nie jest. Na zasadach netbillingu możesz na jednej fazie oddawać prąd i jednocześnie na dwóch fazach kupować. Trzeba umiejętnie bilansować dlatego montuje grzałkę, która pobiera po 1 kWh z każdej fazy.

Zakrentas

@smiejsiezzycia Ustawa OZE art. 4 ust. 2a: „Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego przekazuje sprzedawcy, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobranej z tej sieci przez prosumenta energii odnawialnej przed sumarycznym bilansowaniem i po sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej do tej sieci i z niej pobranej z wszystkich faz"

Zakrentas

@smiejsiezzycia a to od taurona ktoś dostał odpowiedź i opublikował na elektrodzie:


Szanowny Panie,

od 1.04.2022 r. nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza korzystny dla prosumentów mechanizm bilansowania energii elektrycznej. Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i z niej pobrana na wszystkich fazach, będzie wyznaczana łącznie dla danej godziny tzw. metodą wektorową. Sumaryczne bilansowanie realizowane będzie w systemie informatycznym.


A więc nie musisz przepłacać na grzałkę trójfazową, by zwiększyć autokonsumpcję. Możesz oddać na trzech fazach po 1kWh, pobrać 3kWh na jednej fazie i będziesz w tej godzinie na zero.

Zaloguj się aby komentować