Rząd Szwecji ogłosił stan kryzysu czytelniczego. Chce z nim walczyć m.in. poprzez powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce narzędzi cyfrowych.
Z badań wynika, że młodzi Szwedzi mają problemy ze zrozumieniem bardziej złożonych tekstów, a wyższe uczelnie muszą rezygnować z dłuższych opisów.
Echem odbił się apel pracowników szwedzkich szkół wyższych, którzy zwrócili uwagę, że nasila się problem studentów nie potrafiących korzystać z lektur i podręczników oraz mających problem z pisaniem. Słynna uczelnia medyczna Instytut Karolinska w Sztokholmie zdecydował się na skrócenie opisów w podręczniku.
Ministra szkolnictwa Lotta Edholm, która jeszcze dekadę temu, zasiadając we władzach Sztokholmu, wprowadzała do szkół laptopy, dziś będąc w rządzie wycofuje urządzenia cyfrowe, obwiniając technologię za przyczynienie się do obniżenia poziomu nauczania.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kryzys-czytelniczy-ten-kraj-chce-wrocic-do-tradycyjnych-podrecznikow-i-bibliotek/1cbgw4f
#wiadomosciswiat #ksiazki #szwecja
nasila się problem studentów nie potrafiących korzystać z lektur
@smierdakow niepotrafiących
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@smierdakow czasami dobrze jest być 50 lat za zachodem bo możemy się uczyć na ich błędach. A nie czekaj, w Polsce dalej panuje przekonanie, że dobre nauczanie opiera się na rozdawaniu laptopów xd
@I-Em-Are faktem jest, że dzisiejsza nauka bez urządzenia z dostępem do Internetu momentalnie traci sens. Problem jest tutaj w odpowiednim korzystaniu z dostępnych narzędzi.
Trzeba dawać laptopy dzieciakom bez dostępu do Internetu i jednocześnie uczyć je korzystać z tekstu. Zwłaszcza w czasie dzikiego rozwoju ai
Ja się zastanawiam - co się w takim razie musi odwalać w liceach, że oni problemu nawet nie zauważyli XD
@AureliaNova 20 lat temu byłem na wymianie w Szwecji, samej nauki teoretcznej w szkole mieli niewiele, natomiast sporo projektów wspólnych i ćwiczeń praktycznych.
Zaloguj się aby komentować