„Kryzys chipowy” Samsunga: ambicje w dziedzinie AI stłumione bezprecedensowymi strajkami pracowników

„Kryzys chipowy” Samsunga: ambicje w dziedzinie AI stłumione bezprecedensowymi strajkami pracowników

Ft
Koreański gigant technologiczny ryzykuje utratą rozczarowanych inżynierów na rzecz krajowego rywala SK Hynix

Artykuł tłumaczony maszynowo, nieznacznie skorygowany.

Firma Samsung Electronics zmaga się z narastającym kryzysem na rynku pracy, który komplikuje jej wysiłki mające na celu dogonienie rywali na dynamicznie rozwijającym się rynku półprzewodników stosowanych w systemach sztucznej inteligencji. Koreański gigant technologiczny na początku tego miesiąca zadowolił inwestorów swoimi przewidywaniami, że zyski operacyjne w drugim kwartale wzrosną o prawie 1500% r/r (7,5 mld USD vs 450 mln USD - przyp. Owcy), w związku z odbiciem światowego rynku pamięci po długotrwałym kryzysie.

Jednak silniejsze niż oczekiwano informacje pojawiły się w obliczu rosnących niepokojów wśród pracowników i niepowodzeń w produkcji chipów, w wyniku których firma pozostała w tyle za rywalami w obszarach uznanych za istotne dla przyszłego wzrostu. Akcje Samsunga zwyżkowały w tym roku o około 7,5%, w porównaniu do 65% wzrostu mniejszego krajowego rywala, SK Hynix.

Samsung jest w tyle za SK Hynix i amerykańskim producentem chipów Micron w opracowywaniu chipów pamięci High Bandwidth Memory (HBM), kluczowych komponentów systemów AI, i nie przeszedł jeszcze testów wymaganych do zakwalifikowania się jako dostawca HBM dla lidera branży Nvidii. „To niezwykle niepokojące dla firmy, która od dawna jest wiodącym producentem pamięci” – powiedział Myron Xie, analityk w firmie konsultingowej SemiAnalytics zajmującej się chipami. „HBM to bardzo dochodowy produkt, więc Samsung traci dużą szansę”.

Samsungowi nie udało się również zmniejszyć dominacji TSMC na globalnym rynku kontraktowej produkcji chipów procesorowych – pomimo optymizmu, że duzi klienci będą starali się zmniejszyć swoją zależność od tajwańskiego giganta chipów w obliczu zwiększonego ryzyka geopolitycznego. „Chociaż klienci chcieliby alternatywy, priorytetem numer jeden dla nich jest jakość technologii i możliwość posiadania stabilnego źródła dostaw, czego nie zapewnia Samsung” – powiedział Xie.

W maju prezes firmy Samsung, Lee Jae-yong, nagle mianował nowego szefa działu chipów Samsung Electronics, weterana branży Jun Young-hyuna, który obiecał „odnowić atmosferę wewnętrzną i zewnętrzną”, aby zaradzić „kryzysowi chipowemu” w firmie. Jednak inżynier chipów Samsunga, chcąc zachować anonimowość, powiedział Financial Times, że „nie zaobserwowali wielu zmian po wymianie naszego szefa”. „Atmosfera wewnętrzna jest ponura, ponieważ pozostajemy w tyle za SK Hynix w HBM i nie dogoniliśmy TSMC” – powiedział inżynier.

„Ludzie są ogólnie niezadowoleni ze swoich wynagrodzeń, ponieważ uważają, że są traktowani gorzej niż ich koledzy w SK Hynix” – dodali. „Wiele osób myśli o opuszczeniu firmy i dołączeniu do naszej konkurencji”. Rosnące niezadowolenie pracowników zostało ujawnione w ubiegły poniedziałek, kiedy szacunkowo 6,5 tys. członków Krajowego Związku Samsung Electronics (NSEU), którego liczba wzrosła z 10 tys. do ponad 30 tys. w ciągu roku, rozpoczęło bezprecedensowy trzydniowy strajk.

Firma, która w środę zaprezentowała swoje najnowsze składane smartfony z ulepszonymi funkcjami AI, znajduje się również pod silną presją ze strony Apple i tańszych chińskich rywali w sektorze mobilnym, podczas gdy chińscy konkurenci grożą również zmniejszeniem jej udziału na rynku wyświetlaczy i urządzeń domowych.

„Morale pracowników jest niskie, zniechęcone mniejszymi nagrodami finansowymi” – powiedział pracownik z działu smartfonów Samsunga, wypowiadający się również pod warunkiem zachowania anonimowości. „Czują się bezradni, ponieważ zarządzanie wydaje się bezkierunkowe”. „Byłem przyzwyczajony do wzrostu sprzedaży przez całe życie mojej firmy, ale po raz pierwszy widzę spadek wzrostu” – dodał sprzedawca sprzętu AGD firmy Samsung, który również nie chciał ujawniać swojego nazwiska. „Ludzie w moim zespole odczuwają kryzys”.

Samsung zaprzeczył twierdzeniom NSEU, jakoby trzydniowy strajk zakłócił produkcję chipów. Jednak w środę związek ogłosił, że będzie kontynuował „strajk na czas nieokreślony”, którego celem będą linie produkcyjne, w tym te wykorzystywane do produkcji chipów HBM. „Zarząd nie ma zamiaru prowadzić dialogu” – stwierdził związek w oświadczeniu. „Wyraźnie zidentyfikowaliśmy miejsca możliwych zakłóceń w produkcji liniowej i firma pożałuje tej decyzji”.

W oświadczeniu dla Financial Times Samsung oświadczył, że „nadal angażuje się w negocjacje w dobrej wierze ze związkiem”, ale poza tym odmówił komentarza w kwestiach personalnych. Analitycy twierdzą jednak, że strajk skomplikuje wysiłki mające na celu odrobienie strat do SK Hynix w rywalizacji na rynku HBM.

Według jednego z inwestorów firmy Samsung, rywale prowadzą obecnie zaciekłą konkurencję o ograniczoną podaż koreańskich talentów inżynieryjnych. Obie firmy odmówiły komentarza na temat bitwy talentów.

Według CW Chung, analityka w firmie Nomura, Samsung ogłosił w zeszłym tygodniu utworzenie międzyoddziałowego zespołu zajmującego się rozwojem HBM, który powinien ostatecznie wypełnić lukę technologiczną w pogoni za SK Hynix, w miarę jak branża będzie przechodzić na przyszłe generacje chipów HBM. „Jeśli przyjmiesz niewłaściwą strategię i opracujesz niewłaściwy chip, jej skutki będą trwały około trzech lat” – powiedział Chung, zauważając, że w międzyczasie szerszy cykl modernizacji pamięci będzie w dalszym ciągu napędzał rentowność firmy. „Ale wydaje się, że najgorsze już za firmą.”

Samsung argumentuje, że jako jedyna firma mająca kompetencje w zakresie najnowocześniejszych technologii chipów i układów pamięci, a także nowej generacji technik „zaawansowanego pakowania”, będzie dobrze przygotowana do podjęcia rozwijającego się sojuszu pomiędzy SK Hynix i TSMC, które ściśle współpracują nad następną generacją chipów AI. „Nasze zaangażowanie w postęp technologiczny i skalę inwestycji było i będzie podstawą naszego sukcesu” – stwierdziła firma. „Jesteśmy pewni i podekscytowani możliwością poruszania się w obecnej sytuacji i umacniania naszej pozycji lidera”.

Jednak Xie z SemiAnalytics stwierdza, że „bycie wszechstronnym producentem ma niewielką wartość dla firm zajmujących się projektowaniem chipów, skoro Samsung nie jest najlepszy w żadnym z powyższych aspektów”. „Biorąc pod uwagę fakt, że Samsung doświadczył erozji swoich możliwości technologicznych w wielu obszarach swojej działalności, wydaje się, że istnieją problemy wynikające z przywództwa i kultury firmy” – dodał. „Reset kulturowy może być długi i bolesny, ale w dłuższej perspektywie może być najlepszą rzeczą dla firmy”.

#technologia #biznes #samsung #koreapoludniowa
#owcacontent <- do zablokowania moich wpisów

Komentarze (5)

tmg

zyski operacyjne w drugim kwartale wzrosną o prawie 1500% r/r (7,5 mld USD vs 450 mln USD - przyp. Owcy)

jako CEO chciałbym mieć takie problemy hehe

konrad1

@tmg o wuj gigantyczny wzrost

tmg

@konrad1 aż się nie chce wierzyć, że technologiczne korpo jest w stanie wykręcić taki wynik w jednym kwartale. U nas to tylko państwowe monopole mogą coś takiego wycisnąć i to kosztem Polaków. Samsung może i ma jakieś problemy z AI ale mając taką gotówkę po prostu może kupić firmy, technologie, naukowców i doskoczyć do czołówki.

Only2Genders

@tmg nie konieczne, na pewno nie kupi inzynierów z Nvidii ? Dlaczego pytacie ?


senior/mid inzynier ma zestockowane opcje na akcje i net worth na 6-20mln USD dlaczego mialby pracowac za 180-300k rocznie, jak przejsc na emeryture wczesnie

eafb22ce-df48-4b83-817a-b90fb83b957d
Jarasznikos

To jeden z gorszych aspektów późnego kapitalizmu. Od klienta, czy rozwoju firmy, jej trwania stało się zaspokajanie akcjonariuszy. Ci nie zniosą nawet jednego roku bez wzrostu. To ciągłe dążenie do wzrostu jest urojone i niepoważne.

Zaloguj się aby komentować