Krótkie info z mojej #pracbaza nt analizy modułów które po zmontowaniu odpadają na testerze końcowym.
Taki moduł z błędem elektrycznym/elektronicznym trafia do mnie do dalszej analizy. Robię to po to by odpowiedzieć na pytanie co poszło nie tak i jak usprawnić proces produkcji/montażu i podnieść jakość. Na zdjęciu widzicie fragment płytki PCBA modułu pneumatycznego, który odpadł na testerze z błędem pt "brak komunikacji ze sterownikiem modułu".
Analiza zaczyna się od oceny wzrokowej. Zauważyłem możliwe zwarcie na pinach sterownika na płytce i po obejrzeniu tego fragmentu pod mikroskopem potwierdziłem swoje przypuszczenia. Niby proste, ale ta kuleczka lutowia (odprysk podczas lutowania) ma jakieś 0,2/0,3 mm średnicy. Oczywiście skutecznie zwarła styki ukladu uniemożliwiając jego poprawne działanie. Po usunięciu tego odprysku moduł zaczął działać poprawnie.
#elektronika #produkcja
9b982765-e4a5-4b65-9af0-0713f73982e6
Thomash80

Ja do takiej pracy miałem maszynę (AOI) lepsze to niż wytężanie wzroku.

Yes_Man

@Thomash80 to powinien wyłapać operator na stanowisku kontroli wizualnej po lutowaniu. Szkło powiększające 6x z dobrym oświetleniem. Niestety nie wyłapał, podobnie jak wielu innych rzeczy. Dlatego, tego konkretnego operatora już nie ma na tym stanowisku

Felonious_Gru

@Yes_Man ja mam takie kulki z miedzi między polami miedzi na pcb drugiej warstwie z 6 xD

Yes_Man

@Felonious_Gru raczej tego nie wydłubiesz

Marchew

@Yes_Man I jakie zalecenia?

Nie znam się na takich płytkach, ale jako amator mam wrażenie że tej cyny jest nieco za dużo.

Yes_Man

@Marchew płytki otrzymujemy już gotowe, nie znam procesu dostawczy, ale cyny jest dokładnie tyle ile potrzeba. Zalecenia były takie by odsunąć tego ancymona od lutowania ręcznego i weryfikacji wizualnej. Tak też kierownik produkcji zrobił na mój wniosek. Ten konkretny operator miał więcej takich wpadek.

Zaloguj się aby komentować