Koniec wentylatorów w elektronice?:
#technologia
https://www.youtube.com/watch?v=YGxTnGEAx3E
Darmozjad

@KUROT Nie. Już widzę jak te male dziurki i nanomembrany zatykają się kurzem.

jerekp

@Darmozjad to się doda wentylator

KierownikW10

@Darmozjad jednym z istotniejszych punktów prezentacji jest bardzo wysokie ciśnienie przemieszczanego powietrza, które pozwoli instalować filtr przeciwkurzowy pobieranego powietrza. Dzięki temu kurz nie trafi do chłodzenia.

Darmozjad

@KierownikW10 Ta, więc miniaturyzacja poprzez konieczność stosowania dodatkowych filtrów. Przy takim przepływie i ciśnieniu powietrza to ten filtr będzie większy od układu z wentylatorem.

KierownikW10

@Darmozjad

Przy takim przepływie i ciśnieniu powietrza to ten filtr będzie większy od układu z wentylatorem.


Nie. filtry przeciwkurzowe nie zajmują miejsca i mają postać drobnej siatki na wlotach do układu chłodzenia. Co więcej wiele obecnych laptopów posiada takie filtry, na przykład komputer z którego piszę. Oczywiście siatka ta nadal jest w stanie przepuścić mniejsze drobinki do wnętrza komputera, ale tak małe drobinki nie zablokują przepływu w chłodzeniu, więc problemu nie będzie.

Darmozjad

@KierownikW10 Ok. Fajnie to sobie rozkminili i dobrze, że coś dzieje się w temacie chłodzenia.

Wiem, jak działają filtry przeciwkurzowe do kompów, laptopów itd. Wiadomo też, jakie są ich rozmiary, żeby zachować niższą przepływność powietrza, niż to urządzenie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I ważne - w filmiku gość sam opowiada o tym chłodzeniu jako dedykowanym dla elektroniki użytkowej, gdzie jest mało miejsca na chłodzenie przy dużym zapotrzebowaniu na moc. Nie wyobrażam sobie urządzeń z tym chłodzeniem (plus filtr oczywiście jak piszesz) w wielu przypadkach. Odpada chociażby środowisko o podwyższonej wilgotności (wiadomo co się dzieje z filtrami). I konkretne urządzenia: dziura wlotowa/wylotowa i przeciąg w smartfonie/tablecie? Jakie filtry przeciwpyłowe do aparatów fotograficznych?

Więc ok. Niech kombinują dalej. Na razie nie widzę zagrożenia dla dotychczasowych rozwiązań.

KierownikW10

@Darmozjad to ma być rozwiązanie dedykowane do ultrabooków/cienkich laptopów, ewentualnie być może wybranych tabletów. I tutaj jak najbardziej ma to sens, bo te urządzenia mają już obecnie chłodzenie, które ma swoje mankamenty.


I tutaj gościu z tej firmy oraz strona firmy pokazują zastosowania dla tego chłodzenia a są to ultrabooki i cienkie notebooki, gdzie trzeba odprowadzić od 5 do 28 W ciepła.


Jak dla mnie jedynym zastrzeżeniem jest to, że pobór energii tego chłodzenia jest spory, bo jest to około 1W na każde 5 W odprowadzonego ciepła. Na pewno jest to większa wartość od klasycznych wentylatorów łopatkowych.

felixd

@KUROT Akurat laptopa też można zanurzyć w cieczy ale jest to wysoce niezalecane ze względów praktycznych


Całą inną elektronikę zanurzać, brak hałasu, mniejsze zużycie energii, odzysk ciepła.


https://flameit.io/immersion-cooling/liquid

KUROT

@felixd olej ma wiele wad, dalej potrzeba radiatorów, a ciepło i tak musi jakoś jeszcze oddać do otoczenia.

felixd

@KUROT Każde ciepło trzeba gdzieś oddać.


Nie potrzeba dalej radiatorów tylko odbiorców ciepła. Nasza technologia w najprostszy z możliwych sposobów pozwala to ciepło dostarczyć w miejsce gdzie jest ono najbardziej potrzebne.


Wady - oczywiście są - wszystko ma wady i zalety. O jakich wadach myślisz?

Zaloguj się aby komentować