Kilka kroków bliżej do konfiskaty rosyjskich rezerw
Departament Skarbu USA w ramach nowego pakietu sankcji wobec Rosji ogłoszonego 19 maja nałożył na osoby amerykańskie obowiązek zgłaszania obecności aktywów Banku Rosji, Narodowego Funduszu Majątku (NWF) czy rosyjskiego Ministerstwa Finansów do ich dyspozycji. Pierwsze takie sprawozdanie muszą złożyć do 18 czerwca 2023 r., a następnie corocznie do 30 czerwca.
Pod koniec lutego 2022 r. państwa G7 podjęły bezprecedensową decyzję o „sparaliżowaniu” aktywów rosyjskiego banku centralnego w swoich jurysdykcjach. W rzeczywistości oznaczało to zamrożenie aktywów Banku Centralnego, które znajdowały się na rachunkach w bankach centralnych krajów strefy euro, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, w bankach komercyjnych tych krajów lub u innych dostawców usług finansowych, takich jak banki powiernicze. Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział , że rosyjskie rezerwy zostały zamrożone na równowartość 300 miliardów dolarów.
Jednak w przeciwieństwie do blokowania aktywów osób znajdujących się na amerykańskiej liście sankcyjnej SDN, gdy amerykańskie instytucje finansowe są zobowiązane do zgłaszania zablokowanych aktywów, w przypadku Banku Centralnego/NWF/Ministerstwa Finansów, z którymi wszelkie transakcje były zabronione, Operatorzy amerykańscy nie mieli takiego obowiązku.
Operatorzy amerykańscy muszą teraz umieszczać w swoich raportach informacje o nazwisku i adresie osoby posiadającej aktywa Banku Rosji, NWF lub Ministerstwa Finansów Rosji, datę objęcia tych aktywów zarządem lub opieką, rodzaj aktywów i ich dokładną lokalizację, rzeczywistą lub szacunkową wartość tych aktywów na dzień 31 mają. 
#rosja
#usa
#ukraina
#sankcje
#gospodarka
https://ekonomiarosji.pl/2023/05/22/rosyjska-prasa-do-%E2%98%9521-05-2023

Zaloguj się aby komentować