Kierowcy ciężarówek najczęściej giną w Bułgarii i w Polsce – ranking z wypadkami

Kierowcy ciężarówek najczęściej giną w Bułgarii i w Polsce – ranking z wypadkami

40ton
Bułgaria oraz Polska znalazły się na szczycie niechlubnego rankingu. To zestawienie krajów, w których praca kierowców ciężarówek jest najbardziej niebezpieczna, wiążąc się z największym prawdopodobieństwem zginięcia w wypadku.
Ranking objął dane z ostatnich 10 lat, a dla uzyskania bardziej wiarygodnych wyników, średnia roczna ilość zgonów kierowców ciężarówek była przeliczana przez wielkość sieci drogowej występującej w danym państwie. I tak pojawił się wynik, według którego prawdopodobieństwo zginięcia w śmiertelnym zdarzeniu, za kierownicą samochodu ciężarowego, największe jest w Bułgarii. Współczynnik niebezpieczeństwa liczył tam 369 punktów i był znacznie wyższy niż w każdym innym państwie Europy.
Niestety, na niechlubnym drugim miejscu, uplasowała się Polska. Jak więc widać, praca kierowcy ciężarówki wiąże się u nas z bardzo dużym ryzykiem. Choć trzeba tutaj podkreślić, że polski współczynnik niebezpieczeństwa liczył 185 punktów, a więc był aż dwukrotnie niższy niż w Bułgarii i nie odstawał aż tak bardzo od kolejnych państw z rankingu. Tutaj pojawiają się bowiem Czechy i Rumunia (oba kraje po 162 punkty), Litwa (155 punkty), Niemcy (143 punkty), Luksemburg (137 punktów), Słowacja (121 punkty), a także Portugalia i Wielka Brytania (oba kraje po 118 punktów). Za to jeśli chodzi o kraje najbardziej bezpieczne dla kierowców ciężarówek, wykazujące najmniej śmiertelnych wypadków w przeliczeniu na swoją sieć drogową, to tutaj wskazano Danię, Austrię oraz Szwecję.
Co też ciekawe, raport zwrócił uwagę, że nawet 40 procent śmiertelnych wypadków przydarza się kierowcom ciężarówek na drogach niższej kategorii, prowadzących przez tereny wiejskie. Jak więc widać, ranking nie został zdominowany tylko przez typowo autostradowe najechania na tył. Twórcy rankingu zwracają zaś uwagę, że tak duża ilość wypadków na bocznych drogach powinna dać rządzącym do myślenia. Jest to bowiem wyraźny sygnał, że należałoby zadbać o bezpieczeństwo nie tylko na drogach szybkiego ruchu.
Omawiany raport został opracowany i opublikowany przez brytyjską firmę SNAP, zajmującą się transportowymi systemami płatności.
#bulgaria #polska #polskiedrogi #prawojazdy

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować