Karmniki za darmo. Leśnicy robią je z uschniętych drzew

Karmniki za darmo. Leśnicy robią je z uschniętych drzew

Rmf24
Tu nic się nie marnuje. Pracownicy szczecińskich Lasów Miejskich przewrócone w lesie drzewa zamieniają na... karmniki dla ptaków. Drewnianą konstrukcję do samodzielnego montażu może dostać każdy chętny, a takich w tym roku wyjątkowo nie brakuje. Leśnicy wydali już 200 karmników.

Karmniki z tzw. posuszu, czyli martwych lub obumierających już drzew powstają w Wydziale Lasów Miejskich już szósty sezon. Do produkcji nie są używane zdrowe drzewa, jedynie te, które i tak trzeba z lasów na terenie Szczecina usunąć.

Akcja w tym roku przerosła nasze oczekiwania. Rozdaliśmy już 200 karmników i ciągle jest na nie zapotrzebowanie. Musieliśmy zrobić przerwę technologiczną, nasze piły pracują, od wtorku wznowimy wydawanie - mówi Krzysztof Matuszczak z Wydziału Lasów Miejskich w Szczecinie.

Karmniki do samodzielnego montażu
W zestawie, poza kawałkami litego drewna są gwoździe i wkręty, instrukcja złożenia karmnika, a także informacja co powinno do niego trafić.

Najlepiej sypać tam ziarno. Boże broń karmić okruszkami chleba czy bułek. Nie dajemy żadnych odpadków z naszego stołu. Najlepiej kupić gotową mieszankę do karmienia ptaków, teraz to nie problem. Trzeba też pamiętać o systematyczności. Ptaki łatwo się przywiązują do miejsc, gdzie znajdują pożywienie, odzwyczaić się jest im znacznie trudniej - mówi Krzysztof Matuszczak. Ptaki można dokarmiać aż do początku okresu wegetacji, kiedy już same bez problemu znajdą pożywienie w parku czy w lesie.

Szczecińscy leśnicy mają kilka swoich karmników. Wraz z lokalnymi ornitologami prowadzą w tym roku badania na temat tego, jakie gatunki odwiedzają karmniki w Szczecinie.

Wyniki tych obserwacji będą znane na wiosnę.

#wiadomoscipolska #szczecin #ptaki #zima #diy

Komentarze (5)

smierdakow

Ale bym przygarnął taki karmnik

Semicolon

@smierdakow ja też

VonTrupka

@smierdakow @Semicolon

Mieszkańcy, którzy chcieliby w tym roku otrzymać karmniki, proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 723 578 431 (w dni powszednie w godz. 8–15). Będzie można je odebrać w siedzibie Lasów Miejskich przy ul. Miodowej 3 lub Czarnogórskiej 63.


(´・ᴗ・ ` )

Czemu

Są średniej jakości, trzeba je zaimpregnować, konstrukcja ciężka do czyszczenia a często ptak się może zesrać do środka gdzie jest pokarm i zarazi innych jakimś syfem. A co do inicjatywy to fajna.

VonTrupka

@Czemu wystarczy nie montować dwóch naprzeciwległych listewek przy dnie i po ptokach (´・ᴗ・ ` )

Zaloguj się aby komentować