Jest tu ktoś w miarę w temacie elektroniki?
Hobbistycznie sobie coś dłubię i chce się upewnić odnośnie jednej rzeczy. Chodzi o przyciski i ich mityczne drgania styków.
Do tej pory problem rozwiązywałem programowo i nie miałem potrzeby oszczędzania wejść uc. Teraz chcę użyć rejestru przesuwnego do odczytu przycisków i jako że i tak musze zrobić płytkę na której będzie sporo miejsca to chcę na niej zrobić hardwarowy filtr drgań. Czy wystarczy zwykły filtr R/C na przycisku, za nim przerzutnik Schmitta i wyjście z niego do rejestru?
Nie jest to przekombinowane i będzie działać tak jak myślę, czyli bez niepotrzebnego kodu w uc?
stoopido

Chcesz dodawać DODATKOWE komponenty, do układu w którym programowo możesz rozwiązać "problem" poprzez parę linijek kodu? Szczerze mówiąc zupełnie nie rozumiem dlaczego chcesz zwiększać koszta układu

Krogulec

@stoopido takiego komentarza się spodziewałem. O jakich kosztach mówisz? 0,8 zł to faktycznie majątek, a realnie to 0zł bo mam tych układów sporo. Rozumiem gdybym robił masówke, ale to jedna płytka xD Pomijając ten aspekt, moje rozwiązanie będzie działać tak jak się spodziewam, czy nie?

stoopido

Za bóg wie jakiego eksperta się nie uważam, ale projektuję układy sprzedawane w dziesiątkach tysięcy rocznie i optymalizacja kosztów to konieczność w tej branży (zresztą chyba nie tylko w tej) stąd mój komentarz.

Tak, układ RC do eliminacji drgań styków zadziała, dlaczego miałby nie zadziałać, stosowało się je z układami cyfrowymi, gdzie procesora w ogóle w układzie nie było i jakoś trzeba było eliminować ten efekt

Krogulec

@stoopido ale w branży pracujesz to coś podpowiesz bardziej jak r/c to o schmitta mi chodziło.

Btw pracowałeś może z programami do tworzenia schematów/pcb?

stoopido

Nigdy nie używałem schmidtta dodatkowo w układzie z przyciskiem i rc do eliminacji drgań, dlatego wspomniałem o LTSpice, żebyś sobie mógł to narysować i przetestować. Pisałeś, że masz od cholery elementów, to możesz sobie na szybko na płytce stykowej złożyć prototyp i przetestować.

Pracuję codziennie właściwie z KiCadem. Pracowałem też z Eagle, z Altium i z Orcadem kiedyś

Gorąco namawiam na KiCada.

https://www.kicad.org/

stoopido

Jeszcze tips "z branży"

Jak zrobisz płytkę, to najszybciej i chyba najtaniej (2$ za 5 płytek o max wymiarach 10x10cm) ją dostaniesz w JLC PCB: https://jlcpcb.com/

Robię tam 99% prototypów.

Krogulec

@stoopido smd nie bardzo, ale może dolutuję kilka przewodów i sprawdzę na oscyloskopie czy faktycznie tak będzie, dlatego wolałem zacząć od teorii.

Też KiCada używam i o niego mam pytanie. Co robicie jeśli jakiś układ jest rozbity na kilka elementów, a nie wszystkie są w użyciu? Dodajecie je do schematu i piny flagujecie jako niepołączone, czy usuwacie i olewacie komunikaty ERC?

stoopido

W takich wypadkach ja czytam datasheet'a producenta układu i patrzę co tam jest zalecane. W większości przypadków zaleca się uziemienie wszystkich wiszących pinów, więc jakby to jest odpowiedź na twoje pytanie. Dodajesz do schematu i uziemiasz je

Krogulec

@stoopido podziękował za poświęcony czas

stoopido

@Krogulec Proszę bardzo. Cieszę się, że mogłem pomóc!

sorek

@Krogulec @stoopido może się nie znam, ale nie wystarczy by przyciski były aktywne na ziemi i po prostu je podciągnąć do linii napięcia i dodać jakiś mały (np. 100nf-1uF) capacitor co rozwiąże sprawę zawsze?

stoopido

@sorek

Ja myślę że kolega @Krogulec chce mieć ładny "puls" dlatego ten Schmitt

https://www.eejournal.com/article/ultimate-guide-to-switch-debounce-part-3/

Krogulec

@sorek dokładnie, chciałem mieć ładny sygnał, bez narastania/opadania.

@stoopido btw sprawdziłem twój link. U siebie nie mam d1 i r2, uważasz że lepiej jest je dodać, czy to już lekka przesada?

stoopido

@Krogulec he he he, myślę że domyślasz się mojej odpowiedzi

Dla mnie Schmitt to już przesada jak i rc do eliminacji drgań ale wracając do sedna, bez diody i rezystora też będzie działać.

Ale wiesz co, podejdź do sprawy jak inżynier i empirycznie sprawdź. Pisałeś że masz oscyloskop. Zrób układ testowy, tylko z kondensatorem, potem dołóż rezystor, diodę i Schmitta w międzyczasie. Na własne oczy się przekonasz co dają te elementy.


Jeśli jeszcze mogę o coś spytać. Dlaczego w ogóle rejestr przesuwny? Nie masz wystarczająco pinów w procesorze? Ile przycisków chcesz podłączyć?

Krogulec

@stoopido spoko, testy też zrobię jak znajdę chwilę

Tak, brakuje mi pinów. Przycisków 8, dodatkowy do zasilania, podtrzymanie zasilania, poziom aku, LCD też na rejestrze, krokowiec, belka tensometryczna i kilka inny rzeczy.

stoopido

@Krogulec możesz spokojnie podpiąć 4 przyciski (z 4 rezystorami) pod jedno wejście analogowe (ADC), więc dla 8 pinów potrzeba by było 2 piny

Krogulec

@stoopido Rejestry ogarniam na 3 pinach, z czego CLK i Data IN/OUT mogę wykorzystać jednocześnie w kilku, może trochę tracąc czasu w uC.

Myślałem o ADC ale tracę możliwość obsługi kilku przycisków na raz, ale są nawet rozwiązania na większą ilość przycisków pod jednym wejściem z arkuszem dobierającym rezystory, choćby z tej strony:

http://www.ignorantofthings.com/2018/07/the-perfect-multi-button-input-resistor.html

Krogulec

@stoopido zawsze mogę iść na bogato i użyć 2 uC, pierwszy jako HMI a drugi wykonawczy

stoopido

@Krogulec Hehehe, absolutnie! Kto bogatemu zabroni

Zaloguj się aby komentować