Podpinałem wczoraj markowego led bara w samochodzie gotową wiązką, kupioną na Allegro, z małymi modyfikacjami dotyczącymi bezpieczników.
Wiązka przyszła z bezpiecznikiem 30A bezpośrednio za akumulatorem (od +). Wyliczyłem że lampa może ciągnąć około 7.2A, więc wymieniłem bezpiecznik na 10A.
Hella w instrukcji mówi, że za lampą ma być bezpiecznik max 3A. więc zmodyfikowałem w tym celu wiązkę dodając go bezpośrednio za lampą na przewodzie do masy (-).
Otóż przekaźnik pracuje prawidłowo, przełącznik umieszczony w kabinie przełącza, lampa się zapala ale po sekundzie wypala bezpiecznik 3A.
Czy ktoś jest w stanie mi pomóc i powiedzieć co robię źle?
Plz halp 🫥 Może to jakiś drobiazg i za wcześnie iść do elektryka?
#elektryka #konstruktorelektrykamator #elektroda
@argonauta "Wyliczyłem że lampa może ciągnąć około 7.2A, (...) bezpiecznik max 3A"
"co robię źle?"
hmm...
@Nemrod są dwa bezpieczniki 10A od akumulatora na poczatku wiązki i drugi 3A za lampą.
instrukcja mówi że na minusie ma być 3A to zgodnie z nią taki tam wrzuciłem.
Od plusa dałem 10A "na wszelki wypadek", bo 30A wydawało się za dużo.
10A to prad roboczy a 30A moze byc dostosowane do rozruchowego, wiekszosc zrodel swiatla po zasileniu pobiera nawet kilka razy wiecej nic w trakcie pracy po nagrzaniu
@100mph ok, to dlaczego wypala bezpiecznik 3A (zgodny z instrukcją) za lampą, a nie 10A przed który jest przed nią?
@argonauta Ale co rozumiesz pod pojęciem "za lampą"? Bo najwyraźniej uważasz, że prąd leci sobie plusem (z jakiegoś niewyjaśnionego powodu), mija bezpieczniki 10 A, potem leci do lampy, traci na nią 7A i wtedy wraca tym minusem, gdzie powinien już minąć bezpiecznik 3A...? Serio?
@Nemrod to
@argonauta No to coś tu jest nie tak. Masz bezpiecznik 3A, czyli tyle lampa może brać maksymalnie - to nie ma znaczenia, czy ten bezpiecznik jest "za lampą", czy "przed lampą", czy pod nią. Jeśli wyliczyłeś, że bierze 7,2A, to już wiesz, czemu pali bezpieczniki. Nie wiem czemu tak jest w instrukcji, ale chińczycy lubią robić to na odwal.
@Nemrod ok, wielkie dzięki. Totalnie ten 3A mi nie pasował, ale uznałem, że producent wie co robi...
@argonauta masz jeszcze jakieś inne papiery z danymi technicznymi tej lampy?
@argonauta to chińczyk, robią 100 wersji tego samego produktu, a instrukcji mają tylko 2 wersje i akurat ta nie pasuje xD
@argonauta Zakładamy, że ta lampa w żadnym momencie nie przekracza 10A. Więc bezpiecznik 10A, który wpiąłeś jest zwykłym przewodem - można o nim zapomnieć. Włączasz lampę, która bierze 7,2A - w całym obwodzie jest 7,2A. Od początku do końca. Zarówno "przed" lampą, jak i "za" lampą (prąd realnie płynie od minusa do plusa, więc teoretycznie to minus jest "przed", ale to nie ma tu znaczenia). Więc lampa będzie paliła każdy bezpiecznik 3 lub 5A niezależnie gdzie go umieścisz w tym obwodzie.
[teraz dopiero mi wczytało odpowiedzi po moim wcześniejszym komentarzu, ale niech już wisi]
Dzięki @Nemrod tak też rozumowałem tylko zgłupiałem, wrzuciłem 10A dla pewności, bo nie zaufałem instrukcji montazu. Sprawdzę, upewnię się.
@Suodka_Monia ta sama i strukcja (pierwsza pozycja to moja lampa) z opisu na stronie pobór ma 105W
@argonauta można by multimetrem sprawdzić ile tak naprawdę jest amper podczas pracy. Najlepiej cęgowym jakby miało być ponad 10A
@100mph
wiekszosc zrodel swiatla po zasileniu pobiera nawet kilka razy wiecej nic w trakcie pracy po nagrzaniu
Potrzebne źródło tych rewelacji xd
Zresztą nawet jeśli, to bezpiecznik 10A wytrzyma prąd 15A przez sekundę.
@Nemrod @argonauta
Nie wiem czemu tak jest w instrukcji, ale chińczycy lubią robić to na odwal.
To prawda. Może chińczyk miał na mysli: "max. 30 A"
Komentarz usunięty
@argonauta jeśli dobrze rozumiem to Masz:
-plus/zasilanie
-bezpiecznik 10A
-lampa
-bezpiecznik 3A
-masa
Ten drugi 3A wywal i po problemie.
Swoją drogą ja rozumiem delikatny błąd producenta typu bezpiecznik o 0,5A za mały, ale aż tyle?
@LaMo.zord
aż tyle?
Jedno zero zjadł z 30A, wielkie mi halo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@argonauta Temat wałkowany wiele razy, zamykam.
na elektrodę zawsze można liczyć ;)
@argonauta
wiązką, kupioną na Allegro, z małymi modyfikacjami dotyczącymi bezpieczników.
....
lampa się zapala ale po sekundzie wypala bezpiecznik 3A.
Aha.
*we wpisie napisałem 7.2 (z pamięci pisałem), oczywiście miało być 8.75 (ale to i tak nic nie zmienia ;))
@argonauta
Wyliczyłem że lampa może ciągnąć około 7.2A,
bezpiecznik max 3A
No patrz pan, bezpiecznik działa. Włóż tam 15A po prostu
przecież już ustalone że instrukcja klamie, ja dobrze kombinowałem i dobrze że zapiąłem bezp. 10A, a Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem
@argonauta aha, według mnie bezpiecznik na minusie jest błędem. Powinien być na plusie (zakładając, że to normalne auto, a nie jakiś drugowojenny zabytek z plusem na karoserii) i to jak najbliżej źródła zasilania, jeszcze przed przekaźnikiem.
Bezpieczniki służą do ochrony instalacji i źródła zasilania, a nie odbiornika (jak zbyt wielu ludzi uważa). Jak masz bezpiecznik zamontowany na minusie tak, jak narysował producent to zastanów się co się stanie, jak zawadzisz lampą na przykład o gałąź albo wiadukt kolejowy i zewrzesz tym samym zasilanie do karoserii: przewód podłączony z jednej strony do plusa akumulatora, dalej zwiera się z karoserią, która z kolei jest połączona z minusem akumulatora. Wartość bezpiecznika nie ma znaczenia, bo tamtędy nie plynie prąd zwarcia.
Inna sprawa, że na obwodzie sterującym przekaźnika też powinien być bezpiecznik, właśnie z zakresu 1-3A.
Kolejna rzecz: bezpieczników nie dobiera się pod odbiornik tylko pod przekrój przewodu. A że przekrój przewodu pod prąd pobierany przez odbiornik to już inna sprawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oczywiście w przypadku, gdy odbiornik jest jeden i zawsze ten sam, można zmniejszyć wartość bezpiecznika.
Dokładnie takie same założenia miałem wpinając 10A na plusie. Nie jestem elektrykiem, ale jakieś tam podstawy mam. Wiem o przekroju przewodu i jest sporo z zapasem, jedyne co mnie zastanawiało to ta instrukcja i 3A... Czegoś nie rozumiałem, ale widzę, że wszystko co piszecie pokrywa się z tym co zakładałem. Wyszedłem z pytaniem bo trochę szkoda by było subaraka z 2016 posłać z dymem ;)
Dzięki wszysykim za pomoc jeszcze raz. Fajnie, że hejto nie zawodzi w takich sytuacjach :)
@argonauta zamiast 3 wsadz 10 i obserwuj czy Ci sie przepali ;) pamietaj, ze napiecie w instalacji samochodu to w zaleznosci od stanu pracy i naladowania aku od ~7 do 14V wiec Twoje wyliczenia 7,2A nie sa do konca pewne ;) przy rozruchu napiecie spada wiec rosnie prad na odbiorniku i wtedy moze Ci sie i 10A przepalic a jak sie przepali to wsadz wiekszy
Zaloguj się aby komentować