Jest już dostępny Windows 11 LTSC, jedyna prawilna wersja Windows bez zbędnych śmieci i pobierająca tylko aktualizacje zabezpieczeń bez ryzyka że system się wykrzaczy. Na razie jest tylko w wersja en-US, więc trzeba ręcznie doinstalować polską lokalizację. Wersję IoT można przekorwentować do wersji non-IoT. Da radę aktywować KMS. Da się pominąć tworzenie konta Microsoft podczas instalacji systemu! Wsio działa!

Teraz w końcu można przejść na Windows 11 w jedynej prawilnej wersji!

Released to OEMs on 22 May 2024
IoT release is only available in English ISO's and non-IoT version is not released on MVS yet.

#informatyka #komputery #pcmasterrace #programowanie
cdb2fc30-4f79-48de-950e-f0d6c865323a
LondoMollari

@gawafe1241 Zwykłe klucze Windowsa 11 działają?

gawafe1241

@LondoMollari Nie, jest to wersja LTSC a nie jakieś tam śmieciowe Home czy Pro dla plebsu... Pro to koszt 600 PLN, LTSC to 1500 PLN i nie dla wszystkich bo trzeba spełnić określone warunki jeśli mówimy o legalnym zakupie... ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

LondoMollari

Da się pominąć tworzenie konta Microsoft podczas instalacji systemu! Wsio działa!


@gawafe1241 Dzięki. Tak swoją drogą, w stockowym W11 też się da. Trzeba przy instalacji wybrać, że system będzie zarządzany przez "moją organizację/szkołę/etc" i pozwoli wtedy stworzyć local admina, a później już z górki.

VonTrupka

@LondoMollari nie wystarczy już odciąć dostęp do sieci podczas instalacji?

gawafe1241

@VonTrupka nie, teraz to nie zadziała w "zwykłej" 11... Twoje dane są bardzo cenne... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

LondoMollari

nie wystarczy już odciąć dostęp do sieci podczas instalacji?


@VonTrupka Niestety nie. Wiem bo niedawno drugiej połówce nowe laptopa konfigurowałem, na szczęście 99% czasu pracuje na Ubuntu, ale Windows też był jej potrzebny.

VonTrupka

@gawafe1241 @LondoMollari a to dziady

czytałem o tym już wcześniej, ale nie instalowałem żadnej od bodaj już 2 lat, toteż nie wiem jak sprawa wygląda

czyżby nie mając neta nie dało się zainstalować windowsa tak z marszu? (☉__☉”)


pewnie przygotowałbym instalator wymuszający założenie konta lokalnego, tak jak potrzebowałem to zrobić aby obejść wymagania TPM2.0


są jakieś hinty aby to obejść w locie, ale w tym momencie nie pamiętam już. Musiałbym znowu przeczytać o proponowanych metodach.

Zapewne nadmienione już wybranie zarządzania przez organizację jest jedną z nich.

Ale do momentu reinstalacji może przezwyciężę prokrastynę i przesiądę się na inny OS.

To jednak wymaga trochę przygotowań, głównie z danymi :\

Catharsis

@LondoMollari @VonTrupka @gawafe1241 Zarówno w Windowsie 10 jak i 11 można pominąć logowanie się do konta MS i wgl wszystkie te pytania o OneDrive, Office 365 itp. Wystarczy kiedy po zakończonej instalacji robicie reboota i zaczyna się ta wstępna konfiguracja to klikacie ctrl + shift + F3 i wam to pomija i loguje się na ukryte konto super admina. A tam już z poziomu narzędzi administracyjnych zakładacie sobie lokalnego usera. Dopiero co testowałem to na Windows 11 w wirtualce.


Ewentualnie jeszcze druga opcja której nie testowałem ale widziałem na filmie to Shift + F10 i wtedy powinien na ekranie pojawić się wiersz poleceń. Wpisujemy w niego oobe\bypassnro i pomija się logowanie do konta MS.

LondoMollari

@Catharsis Nie znałem takiej magii w Windowsach, dzięki. Patent z wybraniem opcji "komputer administrowany przez instytucję" mi zadziałał bez problemu, ale obstawiam, że i to ukrócą wkrótce.

Catharsis

@LondoMollari Nigdy tego nie ukrócą bo to jest pod Active Directory gdzie jeden serwer zarządza wszystkimi komputerami podpiętymi pod sieć. To jest po to, żeby nagle w pracy nie zaczęły ci się po kolei wszystkie komputery same aktualizować. Oraz do ograniczania uprawnień pracowników typu, że nie możesz instalować programów itp.

koszotorobur

@Catharsis - z Windowsem zaczyna być więcej kombinacji podczas instalacji niż z Linuksem

Catharsis

@koszotorobur Dokładnie, kiedy ostatni raz robiłem reinstall obu systemów na kompie pod dualboota to instalacja Windowsa zajęła mi dłużej niż instalacja Linuxa. Przeklikanie się przez te wszystkie zgody marketingowe i reklamy od MS trwa zbyt długo xD. A pominąć logowania do konta MS nie mogłem bo Windowsa używam tylko do gier i między innymi Game Passa który wymaga tego konta.

LondoMollari

@Catharsis Instalacje linuksów to od lat są już proste. Zawsze największym problemem było poradzenie sobie ze "współżyciem" z Windowsem na jednej maszynie. Jeśli było się gotowym "zaorać" cały dysk, albo dysk był bez systemu plików, to instalacja Ubuntu w 2010 już była trywialna, i "ogarnialna" dla zwykłego użytkownika.


Obecnie instalowanie na systemie z Windowsem jest jeszcze gorsze niż 10 lat temu, przez Bitlockera i ewentualnie TPM + Secure Boot.

LondoMollari

Nigdy tego nie ukrócą bo to jest pod Active Directory gdzie jeden serwer zarządza wszystkimi komputerami podpiętymi pod sieć. To jest po to, żeby nagle w pracy nie zaczęły ci się po kolei wszystkie komputery same aktualizować.


@Catharsis O ukrócenie tego bardziej mi chodziło pod kątem uniemożliwienia dodawania kont lokalnych bez dołączenia do AD. Bo rzecz, w tym, że obecnie jest to wytrych do tworzenia local userów nawet jeśli ta maszyna żadnego AD czy Kerberosa nie zobaczy.

Zaloguj się aby komentować