Komentarze (4)
@Mirxar ten artykuł też?
Ciągle wraca problem weryfikacji wyników badań. Jest to jeden z filarów nauki - badania powinny być weryfikowalne i oczywiście opisywane w artykułach prace takie zwykle są. Niemniej we współczesnej nauce prawie nikt nie zajmuje się powtarzaniem opublikowanych już badań. Ciężko dostać granty na takie działania, a nawet jeśli by się udało to wysoko notowane czasopisma nie są zainteresowane pracami które tylko potwierdzają wcześniejszy artykuł. Brak zainteresowania takich czasopism to brak punktów dla naukowca.
Trochę to ironiczne, bo np. wzięcie mają badania przeglądowe - zbierające wiele prac na dany temat o ile jakimś cudem powstały.
"zmyślona lub splagiatowana"
Splagiowana.
Nie ma czasownika "plagiatować", jest "plagiować", od łacińskiego "plagiare", i stąd jest "plagiat". W polskim powszechnie popełnia się ten błąd. Pisał o tym już kilka lat temu Stomma, w swoim felietonie w Polityce. Ludzie z rzeczownika "plagiat" wywodzą czasownik "plagiatować". Tymczasem jest na odwrót. Regułą jest, że to z czasowników wywodzą się rzeczowniki. Dlatego najpierw jest "plagiować", a potem "plagiat". Tak jak "wakować" i "wakat" czy "ordynować" i "ordynat". Tak też jest "mandat" i "legat", chociaż ich łacińskie źródła, odpowiednio czasowniki "mandare" i "legare", nie zostały bezpośrednio przeniesione do polskiego. Ale już nie "piłować" i "Piłat".
Zaloguj się aby komentować