Artykuł sponsorowany
Jak przechowywać opony? Praktyczne porady, dzięki którym twoje opony będą gotowe na kolejny sezon
hejto.plWymiana opon z letnich na zimowe to konieczność, ale co zrobić z tymi, które zostały zdjęte z felg? Jeśli są w dobrym stanie, to posłużą w następnym sezonie, ale trzeba je jakoś przechować. Sposób przechowywania opon wpływa na ich żywotność i stan techniczny. Wyjaśniamy zatem, jak prawidłowo przechowywać opony oraz jak wybrać dobry warsztat do wymiany ogumienia.
Jak przechowywać opony? Wybierz odpowiedni serwis oponiarski
Opony możesz przechowywać we własnym garażu, ale niektóre serwisy oponiarskie oferują usługę przechowywania opon. To dobre rozwiązanie, jeżeli nie masz odpowiednich warunków. Źle przechowywane opony mogą bowiem popękać i nie będą się nadawać do ponownego założenia.Warsztatów samochodowych i serwisów oponiarskich warto szukać przez wygodną przeglądarkę warsztatów Q Service Castrol. Jako sieć niezależnych warsztatów samochodowych zrzesza już ponad 600 serwisów na terenie całej Polski.
Wystarczy wpisać lokalizację, aby znaleźć sprawdzony warsztat, który zajmie się wymianą ogumienia i ma w swojej ofercie usługę przechowywania. Możesz wpisać frazę: wymiana opon Elbląg (lub inne, dowolne miasto) i bez problemu znajdziesz warsztaty w tej okolicy.
Jak przechowywać opony w garażu?
Opony możesz oczywiście przechować we własnym garażu. Musisz jednak poznać najważniejsze zasady ich przechowywania:-
Dokładnie wyczyść opony, zanim odłożysz je w docelowe miejsce.
-
Zadbaj o prawidłowe ciśnienie (w oponach bez felg to około 1,5-2 bary)
-
Pamiętaj o utrzymaniu właściwej temperatury (nie powinna być niższa niż -5°C ani wyższa niż +25°C). Ponadto temperatura musi być na stałym poziomie, gwałtowne zmiany temperatury nie są wskazane.
-
Wilgotność powietrza w garażu powinna wynosić maksymalnie 70%. Zbyt wilgotne powietrze (a co za tym idzie rozwijająca się pleśń) może uszkodzić gumę.
-
Przechowuj opony w zaciemnionym miejscu.
-
Przechowuj opony w pozycji pionowej, aby uniknąć odkształceń.
W profesjonalnym warsztacie (jeśli szukasz serwisu w Płońsku, to sprawdź: wymiana opon Płońsk ) mechanik wymieni opony i udzieli wskazówek, jak należy przechowywać opony w garażu.
Jak przechowywać opony z felgami?
Zdecydowanie łatwiej jest przechowywać opony z felgami niż same opony. A jak przechowywać opony zimowe z felgami? Zasady nie różnią się od tych, o których wspomnieliśmy wcześniej. Z pewnością zastanawiasz się jednak, w jakiej formie należy układać opony:-
Na stojaku – jeśli masz zamiar samodzielnie przechowywać opony, to warto zainwestować w stojaki. Znajdziesz je w sklepach motoryzacyjnych, a jeśli nie wiesz, na jakie się zdecydować, to poproś o radę swojego mechanika. Dobry warsztat w Cieszynie znajdziesz, klikając tutaj: wymiana opon Cieszyn .
-
Na hakach – dostępne są też specjalne haki do zawieszania opon z felgami. To dobre rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń.
-
W stosach – opony możesz ewentualnie ułożyć w stosy. Bardzo ważne jest jednak to, aby każde kolejne koło leżało na oponie poprzedniego, a nie na feldze. Pod pierwsze koło podłóż matę ochronną.
Profesjonalny serwis ogumienia z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie i zaproponuje niezbędne akcesoria. Sprawdź: wymiana opon Rumia , jeśli mieszkasz w Rumii, a potrzebujesz wymienić opony i dowiedzieć się, jak je przechowywać.
Jak przechowywać opony bez felg?
Opon zimowych czy letnich bez felg nie wolno zawieszać na hakach. Takie opony należy przechowywać:-
Na stojakach – specjalne stojaki do opon bez felg zapewnią stabilizację.
-
Na półkach – opony na półkach powinny być postawione pionowo. Warto też zabezpieczyć opony pokrowcami.
-
W kartonach – możesz ułożyć opony w kartonach (ale pamiętaj o odpowiedniej wentylacji).
Sezonowa wymiana opon rodzi wątpliwości dotyczące przechowywania zdjętych opon. Prawidłowe przechowanie opon w garażu (lub pomieszczeniu gospodarczym) jest możliwe. Nasze wskazówki pomogą prawidłowo składować opony i kompletne koła, a przeglądarka warsztatów Q Service Castrol znajdzie dla ciebie profesjonalny serwis ogumienia.