I pewnej cichej nocy, gdy wszyscy śpią,
pozabijam wszystkich po kolei, wystrzelam nadzorców.*
Zszokuje ich wszystkich, zapamiętajcie to,
jeszcze pożałują, że wysłali Jima Jonesa w łańcuchach do Botany Bay.**
Dzień dobry, dzisiaj porozmawiamy o koloniach karnych w Australii oraz tym, kim byli tzw. Bushrangers, czyli XIX wieczne australijskie gangi złożone głównie ze zbiegłych więźniów. Przewinie się też wątek "Nienawistnej ósemki" Tarantino. Jeżeli lubicie westerny, to ten wpis może was zainteresować.
Jeżeli oglądaliście "Nienawistną ósemkę" Tarantino to pewnie pamiętacie scenę, w której Daisy Domergue śpiewa australijską balladę ludową "Jim Jones at Botany Bay" (a jeżeli nie, to możecie ją zobaczyć tutaj — uwaga, będą olbrzymie spoilery dotyczące fabuły filmu). Tytułowy Jim Jones to bohater australijskiej ballady ludowej, który za drobne przestępstwo został skazany na zesłanie do równie tytułowej Zatoki Botanicznej. Jest tu również drugie dno, gdyż takie nazwisko nosił również przywódca sekty, której członkowie popełnili zbiorowe samobójstwo, zażywając cyjanek potasu. Zniszczona podczas kręconej sceny gitara pochodziła z XIX wieku i nie została podmieniona na rekwizyt — stąd też tak żywiołowa reakcja Jeniffer Jason Leigh.
Ale wróćmy do naszej kolonii karnej. Sądy brytyjskie nader chętnie wysyłały drobnych przestępców do Nowej Południowej Walii w myśl zasady, że lepiej problematycznych osobników eksportować za ocean, niż męczyć się z nimi na miejscu. Lista przewinień, za którą groziło zesłania, była długa — od drobnych kradzieży, przez prostytucje, a kończąc na gwałtach i zabójstwach. W czasie Wielkiego Głodu Ziemniaczanego w roku 1848 Irlandczycy byli skazywani na zesłanie między innymi za opóźnienia w czynszach płaconych protestanckim właścicielom ziemskim, czy kradzież jedzenia. Opowiada o tym jedna z najbardziej przejmujących ballad w historii Irlandii - "The Fields of Athenry", napisana w roku 1979 przez Pete'a St. Johna. Piosenka stała się nieoficjalnym hymnem kibiców reprezentacji Irlandii — mogliśmy ją np. usłyszeć podczas Euro 2012 w meczu z Hiszpanią, gdy Irlandczycy żegnali się z turniejem.
Przy samotnym więziennym murze
Usłyszałem wołanie młodej dziewczyny
"Michael, zabrali cię,
za kradzież kukurydzy Trevelyana.
Żeby nasze dziecko mogło dożyć poranka.
Teraz więzienny statek czeka w zatoce"
<br />
(...)
<br />
Przy samotnym, portowym nadbrzeżu,
patrzyła na ostatnią spadającą gwiazdę,
gdy więzienny statek odpływał.
Żyła nadzieją i modlitwą,
dla jej miłości płynącej do Botany Bay.
Jest tak samotnie na polach Athenry.
Nie wszyscy z więźniów godzili się z losem skazańca i uciekali wgłąb australijskiego interioru, nazywanego czasem "The Bush". Pierwszym, znanym Bushrangerem był John Donohoe pochodzący z Dublina. John był kieszonkowcem oraz drobnym złodziejaszkiem. Do Nowej Południowej Walii trafił w roku 1825, gdzie został przydzielony do pracy na farmie Quakers Hill. Wraz z dwoma innymi skazańcami uciekł z niej, zakładając gang znany jako "The Strippers". Organizacja została rozbita już w roku 1827, podczas nieudanego napadu na transport jedzenia. Dwóch pozostałych członków gangu zostaje powieszonych, natomiast Johnowi udaje uciec się raz jeszcze. Dołącza do kolejnej grupy znanej jako "Wild Colonial Boys". Po dwóch latach szczęście Johna Donohoe się kończy. Ginie on w strzelaninie pomiędzy Dzikimi Chłopcami i żołnierzami w miasteczku Bringelly w 1830 roku.
Nocą i dniem brzęczy żelazo i jak biedni galernicy,
pracujemy w trudzie i znoju, aż do pochówku w haniebnych grobach. 
Ale za jakiś czas zerwę moje łańcuchy i pójdę do lasu,
i dołączę do odważnych bushrangerów takich jak Jack Donohoe i spółka.**
Jack Donohoe był jednym z pierwszych australisjkich przestępców owianych taką (nie)sławą. Epokę gangów bushrangerów symbolicznie zamyka śmierć Neda Kelly'ego. W przeciwieństwie do poprzednika urodził się on w Australii w roku 1854. W młodości dołącza do kilku gangów, co w końcu doprowadza go do więzienia (zostaje skazany za paserstwo — sprzedaż kradzionego konia). Po wyjściu dołącza on do gangu "Greta Mob", który trudni się kradzieżą koni i bydła. Policja jednak szybko wpada na jego trop i próbuje go aresztować w rodzinnym domu. W wyniku strzelaniny Ned Kelly wraz ze swoim młodszym bratem Danem zabija trzech konstabli. Braciom udaje się uciec do interioru, policja aresztuje pozostałych członków rodziny Kelly, którzy trafiają do więzienia.
Od tej pory Ned Kelly wraz z gangiem upodobali sobie polowanie na policjantów. Jedna z większych strzelanin odbywa się w Stringybark Creek, a w jej efekcie ginie czterech konstabli. Rozbicie gangu Neda staje się priorytetem dla australijskiej policji. W grudniu 1878 gang napada na bank w małym mieście Euroa, najpierw przecinając linie telegraficzne. Rozbój jest szeroko opisywany w australijskiej prasie, przyczyniając się do stworzenia legendy gangu Neda Kelly'ego, do którego zaczynają dołączać nowi członkowie. Ich znakiem rozpoznawczym jest noszenie swoistych zbroi, które miały chronić przed kulami. Mają one również działanie psychologiczne — pierwsze pojawienie się członków gangu odzianych w metal przeraża policjantów, myślących, że mają do czynienia z duchami i/lub diabłem.
Policja rozpoczyna polowanie na członków gangu. Wpadają oni w pułapkę niedaleko domu byłego członka gangu "Greta Mob" w Beechwort. Ned i jego brata zostają ranni w strzelaninie i po raz kolejny uciekają do lasu. Członkowie gangu wiedzą, że są otoczeni. Po raz ostatni nakładają swoje legendarne zbroje i udają się w kierunku policjantów. Po trwającej blisko pół godziny strzelaninie Ned zostaje postrzelony w nogi i aresztowany. W wyniku potyczki odnosi on 28 ran. Po krótkim procesie zostaje on powieszony 11 listopada 1880 roku. Jego śmierć symbolicznie kończy epokę australijskiego "dzikiego wschodu".
Lista ilustracji:
  1. Ned Kelly w swojej zbroi podczas ostatniej strzelaniny
  2. Ned Kelly
  3. Portret pośmiertny Johna Donohoe
  4. Zbroja Neda Kelly'ego wystawiona w Stanowej Bibliotece Victorii
  5. Obraz Williama Strutta "Bushrangers"
#pierogkulturalny #historia #ciekawostkihistoryczne #historycznewiersze #australia
*angielskie słowo "flogger" to określenie na poganiacza/nadzorcę wyposażonego w bat.
**fragment australijskiej ludowej ballady "Jim Jones at Botany Bay"
430b81ef-1df6-4c3a-9c68-ccff97004740
1811eb1c-e77a-4a7b-96d0-617adad60e8f
2a33b5ab-088b-4c91-b146-beb07cdd3e85
3bcba4b3-f09d-49ff-8c29-3d5708a5826e
3767a0b7-8857-441f-8b6f-d4cc7d24b30f
VonTrupka

@TheLastOfPierogi szukając info o elementach zbroi używanych w IIwś trafiłem na foto tejże zbroi Neda. Zawsze mnie zatanawia jak w żelastwie ważącym 50 kilo można cokolwiek zrobić. Choć w zasadzie pancerze (kirysy) używane przez jednostki wehrmachtu ważyły jakoś tak 20-22 kilo i chroniły tylko front. No, ale i broń przed którą miały chronić była mocniejsza.


btw.

W wyniku potyczki odnosi on 28 ran


to chyba ogólna ilość kul które doszły celu, głównie zbroi, nie ilości ran. Bo tych zebrał kilka w kończyny, co uniemożliwiło mu dalszy udział w strzelaninie.

TheLastOfPierogi

@VonTrupka hmmm, dwa źródła podają różnie — w "The Kelly gang unmasked" jest wyraźnie mowa o 28 ranach. Przejrzałem jeszcze gazety z tamtego okresu i nie podają łącznej liczby ran, raczej pisząc "several".


Mam cztery hipotezy:

  1. Faktycznie chodzi o 28 kul, które dosięgnęły Neda Kelly'ego, a część ran było drobnych i wynikało z odkształcenia metalu zbroi

  2. Autor podliczył rany ze strzelaniny 27.07 i 28.07 (wiemy, że w strzelaninie dzień wcześniej Ned Kelly został ranny, ale nie wiemy ile ran otrzymał wtedy)

  3. Rany na nogach pochodziły głównie z postrzału od strzelby — być może ktoś zliczył oddzielnie rany od śrutu (ale gazeta raczej temu przeczy, bo mówi o jednym "large Shotgun slug" wyciągniętym z dłoni)

  4. Oddzielnie policzono rany wlotowe i wylotowe


Pewnie trzeba by zrobić głębszy research, żeby dojść do prawdy :).

ce431504-de44-4b9c-98e3-b980aa0582ee
VonTrupka

@TheLastOfPierogi szacuneczek za rzeczowe podejście

Źródła nie posiadam, ale coś mi świta że "several wounds" dotyczyło ok. 6-8 w kończyny


edyp: chyba trafiłem na wzmiankę o tym w polskim artykule, ale podanych źródeł książkowych to nijak mam możliwość sprawdzenia.


https://twojahistoria.pl/2020/01/15/robin-hood-wsrod-kangurow-ned-kelly/


Natomiast muzeum gdzie znajduje się zbroja i wszystkie pierdoły po Kellym wspomina tylko oględnie właśnie o "several wounds"


https://www.slv.vic.gov.au/search-discover/explore-collections-theme/australian-history/ned-kelly/ned-kelly-fact-sheet

Zaloguj się aby komentować