*Jest tańsza kiedy wieje. Pytanie ile kosztuje, kiedy nie wieje. I skąd wtedy biorą prąd...
@Nemrod i jak balansują sieć
@em-te Jeśli alternatywą są elektrownie gazowe, to jest to akurat proste, bo są elastyczne. Tylko niestety musisz mieć podwójną moc, jak przy całym OZE - jedna OZE, a drugą tradycyjną. Oczywiście nikt potem nie podaje sumy kosztów, tylko się brandzlują, że budowa wiatraka jest tańsza niż atomu/gazu.
Oczywiście jeśli araby mają w tej chwili prąd z gazu, to wiatraki jak najbardziej ok, bo oszczędzają ilość spalanego paliwa.
to może tkwić wyjaśnienie: "Niskim cenom sprzyjają korzystne warunki, jakie zapewnia państwo saudyjskie."
Poza tym trzeba pamiętać, że wiatraki produkujące energię odnawialną, same powstają przy użyciu energii nieodnawialnej.
@slawek-borowy wiem, że ten argument to marketingowe pierdololo ale niektórzy OEM tworzą już wieże WTG z "zielonej" stali - energia potrzebna wytworzone została z oze. Oczywiście zbilansowana w ramach mixu firmy, a nie specjalnie dostarczane z WF/PV do zakładu.
oo to jest news, nie sądziłem że jest możliwe wytapiać stal z samego oze
@slawek-borowy tak ale nie do końca. Powiedzmy, że huta potrzebuje X TWh. Pobiera tą energię normalnie z konwencjonalnych źródeł. Teraz żeby stał była "green" ta sama huta lub firma od wiatraków musi zakupić taką liczbę projektów oze (WF, PV) żeby ich łączna zainstalowana (to ważne) moc była równa zapotrzebowaniu na energię w ilości X.
Tak samo robi np. IKEA w Polsce. Zeroemisyjna jako korpo w naszym kraju już jest lub jest bliska 100%. Pierwszy raz na budowie WF, którą po uruchomieniu kupiła Ikea właśnie, pracowałem w 2014.
PS. Ta zielona stal może, ale nie musi, uwzględniać pobór energii od procesu wydobycia po końcowy produkt.
Wszystko zależy od tego, jaką politykę ESG zapisaną ma daną firma.
Pracowałem w Kenii, gdzie farmę wiatrową ulokowano między dwoma górami i z trzeciej strony sąsiadujące jezioro Rudolfa, ekhmm, Lake Turkana żeby było polit poprawnie.
Sprawność jaką mają tam wtg to 75-80% zainstalowanej mocy.
W przypadku KSA wydaje mi się, że M. Czerwone, Zat. Perska, Ocean Indyjski plus pustynia mogą wywołać równie korzystne warunki jak w Kenii. LTWP praktycznie nonstop produkuje te 15-20% zapotrzebowania Kenii na prąd. Dzień flauty to wydarzenie.
Nie, nie można budować strategii energetycznej na OZE bo nie ma zapewnione produkcji 24/7/365.
Mix jaki powinien być standardem to EJ + OZE.
Zaloguj się aby komentować