Cztery dni, łącznie 32 godziny pracy w tygodniu. Tak już wkrótce będą pracować osoby zatrudnione w niektórych hiszpańskich firmach. Właśnie zapowiedziano start trzyletniego pilotażu, który ma pokazać czy pracownicy będą w ten sposób tak samo produktywni. Dyskusja wokół takiej rewolucji na rynku wraca jak bumerang, ale nie spodziewajmy się że zmiany przyjdą do nas szybko.
Więcej na ten temat: https://bezprawnik.pl/32-godziny-pracy-w-tygodniu/
@HaHard Czytałem kiedyś artykuł, że czterodniowy tydzień pracy wprowadzono w Gambii (państwo w Afryce). Jest to była kolonia brytyjska, przejęli więc po kolonizatorach weekendy sobotnio-niedzielne. Ale większość ludności wyznaje islam i dla nich dniem odpoczynku jest piątek. Zrobili więc długie weekendy od piątku do niedzieli i jednocześnie wydłużyli czas pracy od poniedziałku do czwartku do 10 godzin, zachowując w ten sposób 40-godzinowy tydzień pracy. Ale kiedy wybrano nowego prezydenta, zniósł on tę reformę i przywrócił pracę w piątek, ale tylko na nieco ponad pół dnia, skracając tydzień pracy do 36,5 godz.
@Bipalium_kewense i jak Gambia wyglądała wówczas gospodarczo, czy bardziej efektywne było 4x10, dlaczego zdecydowano się powrócić do 5x~8?
@HaHard Nie powrócili tam do 5x8, ale zrobili reformę reformy, czyli 4x8 + 4,5 = 36,5. A więc przywrócili pracę w piątek, jednocześnie skracając tygodniowy czas pracy. Nadmienię tu, że Gambia to państwo autorytarne, a poprzedni prezydent był ekscentrykiem i twierdził np. że ma kontakt z duchami, nie sądzę więc, że decyzja o wprowadzeniu 3-dniowych weekendów była racjonalna. Prezydent oficjalnie argumentował, że piątek powinien być przeznaczony na modlitwę i spotkania rodzinne, zgodnie z kulturą islamską. Ta reforma była krytykowana, ale nikt tam oficjalnie nie śmiał sprzeciwiać się prezydentowi. Również zniesienie tej reformy było raczej pod wpływem emocji: ludzie nienawidzili poprzedniego prezydenta i chcieli usunięcia wszystkiego co z nim się kojarzyło. Reforma trwała chyba zbyt krótko, by ocenić wpływa na gospodarkę.
@Bipalium_kewense a szkoda, myślałem że będę miał punkt zaczepienia w rozważaniach na ten temat (nad ekonomicznym sensem wprowadzenia 3-dniowego weekendu - różne słychać głosy). Mimo wszystko dzięki
@HaHard Dla uzupełnienia dodam jeszcze, że reforma dotyczyła tylko sektora publicznego. Możliwe więc, że ludzie byli niezadowoleni, że urzędnicy nie pracują w piątek, ale nie mam więcej informacji na ten temat. Artykuł po angielsku:
@HaHard Jak Cię ta tematyka interesuje, to polecam też inny artykuł, również po angielsku:
Jest tam nie tylko o Gambii, ale również o stanie Utah.
Zaloguj się aby komentować